American Shorthair Kedisi

american shorthair
american shorthair

Fiziksel özellikler

American Shorthair, tatlı bir mizaca sahip kaslı bir kedidir. Ortadan büyüğe, hem denge hem de dayanıklılık sergileyen, her bakımdan çalışan bir kedidir. American Shorthair’in paltosu için en çarpıcı renk, siyah işaretli som gümüş paltodur. Bu en popüler renklerden biridir, ancak Shorthair için 60’tan fazla renk mevcuttur.

Kişilik ve Mizaç 

Bu cins, sessiz sesi ve ayarlanabilir doğası ile adından söz ettirmiştir. Birçok kedinin aksine, dikkat çekmek için ağlamaz ve ne çok gösterişçi ne de çok çekingendir. American Shorthair kedisi, bir kedinin kucağında sakince oturmasını ve evin içinde çok fazla zıplamamasını veya sıçramamasını isteyen bir kişi için idealdir. Ayrıca kolayca eğitilir, aileye adanmıştır ve evdeki çocuklarla, köpeklerle ve diğer evcil hayvanlarla anlaşabilir.

Bakım

American Shorthair (Amerikan Kedisi) çok kapsamlı bakım gerektirmez. Dengeli bir diyet, aşılar ve yıllık kontrollerden biraz daha fazlasına ihtiyaç duyan en sağlıklı kedilerden biridir. Ara sıra tımar etmek bir seçenektir, ancak bir gereklilik değildir. Ve çok enerjik olmasına rağmen, Shorthair aceleyle kaçmak yerine kasıtlı hareketi tercih eder, sadece hafif oyun şeklinde egzersize ihtiyaç duyar.

american shorthair

Sağlık

Shorthair’in çiftlikte çalışan kedilerden türediğini ve buna özenli yetiştiriciler tarafından gen havuzunun güçlendirilmesine gösterilen özeni de eklediğinizde, neden en sağlıklı kedi ırklarından biri olarak kabul edildiğini anlamak kolaydır. Bir American Shorthair’in ortalama ömrü 15 ila 20 yıldır.

Tarihi

Kısa tüylü Amerikan’ın tarihi, Britanya’dan Atlantik Okyanusu’nu geçerek Amerika Birleşik Devletleri’ne dönüşmesine kadar 300 yılı aşkın bir süredir devam ediyor. American Shorthair, gerçek kanlı, sağlam ayaklı bir kedidir ve çalışkanlığıyla ün kazanmıştır.

Shorthair’in kökleri İngiltere’de başladı. Britanya’da yaygın bir ev kedisi olan Shorthair, iş becerileri, özellikle konut kemirgen kontrolü için iyi kabul edildi. Bu nedenle, Shorthair genellikle deniz gezilerinde getirilirdi. Ve böylece, 1621’den 1639’a kadar, muhalifler Britanya’dan tehlikeli yolculuklarına hazırlanırken, hem yiyecek depolarını kemirgenlerden korumak hem de hastalık taşıyan fareleri ortadan kaldırmak için sadık kedi arkadaşlarını dahil ettiler.

1620’lere gelindiğinde, İngiltere de dahil olmak üzere Avrupa halkının sık sık Kara Veba salgınlarına alıştığını hatırlamak önemlidir. İlk Mayflower 1621’de yeni dünyaya geçtiğinde, salgının 18.000 Londra sakinini öldürmesinin üzerinden sadece 18 yıl geçmişti.

Veba’nın ilk on yıllarında, hastalığın yayılması için kediler sıklıkla suçlandı ve bu süreçte yok edildi. Kediler olmadan, sıçan popülasyonu patladı ve Veba’nın artan bulaşmasına yol açtı.

 Ancak 1600’lerde insanlar Veba ile hastalığın olası bir taşıyıcısı olan kemirgenler arasında uygun bir bağlantı kurmuştu. Britanya ile ilgili stenografi, saygın konumunu yeniden kazandı ve bugün İngiliz evinin ortak bir demirbaşlarından biri olmaya devam ediyor.

Onların soyundan gelenler – daha sonra Amerikan Shorthairs olacaklar – yeni dünyanın koşullarına uyum sağlamak için evrimleştiler, güvenilir ve verimli çiftlik işçileri olarak statülerini sürdürdüler.

American Shorthair’in biçimini ve kişiliğini bir dizi faktör şekillendirdi, en önemlileri hem doğal olarak hem de insan tasarımı yoluyla çevresel unsurlar ve geçişler. Çevreye uyum, hayatta kalmak için gerekliydi ve doğa, sert kışlardan ve kavurucu yazlardan kurtulabilecek, çiftlikte uzun saatler boyunca rahatsız edilmeden çalışabilecek ve günün sonunda evin bir üyesi olarak huzur içinde yerleşebilecek olanları seçti. Shorthair, bugün bulduğumuz güçlü, sağlam, uyumlu kediler olmak için olgunlaştı ve gelişti.

1906’da Cat Fanciers Association (CFA), American Shorthair’i diğer beş kedi arasında ilk kayıtlarına dahil etti. Yetiştiriciler, özenle yetiştirilmiş Amerikan Shorthair köpekleri ile ortalama sokak kedisi arasındaki farkı korumaya özen gösterirler, çünkü dış görünüşteki benzerlikler bir ilişki olduğunu düşündürür.

1965 yılında, American Shorthair, üyelerinden biri olan Shawnee Trademark adlı gümüş kaplı bir erkek tekir, CFA tarafından Yılın En İyi Kedisi (COTY) ilan edildiğinde en yüksek övgüyü aldı. O zamandan beri, diğer iki Shorthair’e COTY verildi: 1984’te Hedgewood’un En Büyük Amerikan Kahramanı (Bay H., arkadaşlarına) ve 1996’da Sol-Mer Sharif.

American Shorthair, mütevazi başlangıcından kedi topluluklarının üst kademesine kadar uzun bir yol kat etti. Bu sevimli ve sadık kedi için her şey hak edildi.

American Shorthair Kedi Fiyatları

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*