Bengal Kedisi

bengal kedileri
bengal ev kedisi

Bengal Kedisi

Bengal kedisi,  geniş bir kafa ve namlu, çıkık elmacık kemikleri ve belirgin bıyık pedleri olan uzun, kaslı, orta ila  büyük boy bir kedidir. Gözler yuvarlak ve geniştir, gözlerin çevresinde koyu lekeler (rimel) ve kulaklar küçük ve uçlarında yuvarlaktır. Bir orman kedisinin zarafeti, sessiz ve gizli hareket etme yeteneği ile birlikte olumlu özelliklerden biri olarak kabul edilir. 

Arka bacaklar ön bacaklardan biraz daha uzundur, bu da arka ucu omuzlardan biraz daha yüksek yapar ve Bengal’in vahşi kedi görünümünü vurgular. Bengal’in kaslı, atletik yapısı en belirleyici özelliklerinden biridir; asla hassas değildir.

Bengal, yemyeşil, yoğun ve dikkat çekici derecede yumuşak tüyleriyle kediler arasında öne çıkıyor. Bengal ev kedisindeki ayırt edici leopar benzeri noktalar rastgele olabilir, yarım daire oluşturan rozetlerle yatay olarak hizalanabilir veya mermer bir desende olabilir. Tercih edilen renkler siyah veya kahverengi benekli ve siyah veya kahverengi mermerdir, ancak yetiştiriciler ayrıca kar benekli (beyaz) ve kar mermeri olan Bengalleri de tasarlamışlardır. Noktalar, arka plan rengiyle keskin bir kontrast oluşturmalıdır.

Bengaller genellikle parıldama adı verilen bir özelliğe sahiptir ve bu da ceketin altın veya inci ile tozlanmış gibi görünmesini sağlar. Doğal olarak oluşan bu özellik Bengal’in doğal güzelliğini arttırır ve bazı insanlar tarafından tercih edilirken, gösteri halkasında özel bir tercih yapılmamıştır.

Bengal Kedisi Kişilik ve Mizaç

Vahşi soyu nedeniyle, Bengal’in genellikle idare edilmesinin zor olduğu varsayılır, ancak bunun tersi doğrudur. Yetiştiriciler, bir kucak kedisi olmasa da Bengal’in kolayca evcilleştirilebileceği ve sevecen bir kişiliğe sahip olduğu konusunda ısrar ediyor. Bununla birlikte, insanlarla arkadaşlık etmekten hoşlanır ve genellikle aile üyelerine yakın durur. Bengal kedisi ırkı, enerjik doğası onu oyun oynamayı çok sevdiğinden, özellikle çocukların arkadaşlığından hoşlanır.

Bengal ev kedisinin vahşi atalarından koruduğu özelliklerden biri, sadece küçük kara hayvanları için değil, aynı zamanda suda yaşayan canlılar için de avlanma içgüdüsüdür. Asya leoparı vahşi doğada balık tutma yeteneğini geliştirdi ve evcil Bengal’iniz bu özelliği daha eğlenceli bir biçimde, yanınızda yüzerek, duş veya banyo yaparak veya sadece lavaboda oynarken çok iyi taşıyabilir.

Yüksek enerjili bir kedi, Bengal’inize bolca oyun zamanı verdiğinizden emin olmak isteyeceksiniz ve çoğu yüksek enerjili kedinin yüksek yerlere atlamayı sevdiğini unutmayın. Kırılabilir eşyaları zarar görmemesi ve açık raflardan uzak tutmak isteyeceksiniz; hatta ve belki de özellikle en yüksek raflar.

Tarihi

Bengal kedisi ırkı, yaban kedisi ile evcil kedinin tek başarılı eşleşmesi olarak kedi fantezisinde tektir. 1960’lardan önce Asya leopar kedisinin evcil kedilerle eşleşmelerinin denendiğine dair bazı anekdotsal kanıtlar var, ancak Bengal ırkının gerçek doğuşu, 1970’lerde, California’dan amatör yetiştirici Jean Sudgen’in alıcı olduğu zaman ciddi bir şekilde başladı. genetik testlerde kullanılmak üzere yetiştirilmiş bir grup kediden. Loyola Üniversitesi’nden Dr. Willard Centerwall, Asya Leoparlarını kedi lösemisine karşı kısmi bağışıklıkları için test ediyordu ve bağışıklama gelişiminde olası genetik canlılık için onları evcil kedilerle melezlemeye başladı.

Program tamamlandıktan sonra kedileri yok etmek yerine, Dr. Centerwall kedileri için uygun evleri aradı.

 Bayan Sudgen, Asya leopar melezlerinin yetiştirilmesine gerçek bir ilgi duyduğundan, tüm kedileri almamayı seçti, bunun yerine arzu edilen lekelenme modelleriyle birlikte evcil mizaç için bir tercih gösteren kedilere odaklandı.

Bayan Sudgen ise 1940’larda UC Davis’te genetik okurken kedi hibridizasyonu konusundaki ilk deneylerine başlamıştı. Dr. Centerwall’ın Asya leoparları ve onların melezleriyle çalışma fırsatı sunulduğunda, o bunu hevesle aldı ve Dr. Centerwall, Bayan Sudgen’in çabalarını tamamen desteklese de, kedi fantezi topluluğu için aynı şey söylenemezdi. Çoğu yetiştirici, vahşi bir kediyi evcil bir kediyle yetiştirmeye şiddetle karşıydı ve bugüne kadar, Cat Fanciers Association, vahşi kan hattı nedeniyle Bengal’e kaydı reddetmeye devam ediyor, ancak diğer birçok dernek, 1980’lerden beri Bengal ırkını dahil etti. Uluslararası Kedi Derneği.

Şimdiye kadar yeniden evlenmiş ve Mill adını almış olan Bayan Sudgen, çiftleşmelerinden doğan yavruların kısır olacağı konusunda uyarılmıştı ve bu, çiftleşmeden doğan erkekler için doğruydu, ama dişiyle daha şanslıydı. melezler. 

Ancak, kendisini yeni üreme programına tamamen kaptırmadan önce, Bayan Mill’in dişi Asya leopar melezleriyle çaprazlamak için uygun bir erkek kediye ihtiyacı vardı. Ne Mau, Birmanya ne de Habeş saf ırklarının genetik olarak yeterince güçlü olmadığını hissederek ağını daha da genişletti ve 1982’de Hindistan’daki Yeni Delhi Hayvanat Bahçesi‘nin küratörü onu leopar benzeri bir hayvanı gösterdiğinde sabrının karşılığını verdi. hayvanat bahçesindeki gergedan sergisinde kendi başına yaşayan sokak kedisi. Kedi vahşi olmasına rağmen, melez dişileri için mükemmel bir eş olduğunu kanıtladı ve yıllar içinde Ms.

Bir Asya leopar melezinin orijinal eşleşmesinden bir evcil hayvana, dördüncü neslin doğumuna kadar ilk üç nesil, “temel” kediler olarak kabul edilir (nesiller teknik olarak F1, F2, F3, F4 olarak adlandırılır. ..vs.) Bu F1-F3 kedileri yetiştiricileri tarafından evcil hayvanlar olarak güvenli ve uygun olarak kabul edilse de, rekabete girmelerine izin verilmez.Onlar sadece “sağlıklı” safkan Bengal’in üzerine inşa edildiği temeldir. dördüncü nesil, sadece Bengal’den Bengal’e eşleşmelere izin verilir ve kedi daha sonra saf bir cins olarak kabul edilir.Asya leoparı karakteristik olarak münzevi, yalnız, omnivor bir avcıdır ve bu vahşi özelliklerin yetiştirilmesi gerekir, böylece sonuncusu sonuç bir ev ve insan dostu kedi arkadaşıdır.

Erken nesil Bengal kedileri, tamamen sosyalleşmemiş, ancak vicdanlı bir üreme ile bir kedi yetiştirme mücadelesine hazır olan kedi meraklıları tarafından sevilir, Bengal dördüncü nesil aşamasına ulaştığında, cins, samimiyet, şefkat, ve nezaket ve sayısız gösteri ödülünün sahibi olmuştur.

 Yine de, bazı çevrelerde türe karşı suskunluk devam ediyor. Cins yaratıcısı Jean Mill’in sevgili kedileri hakkında söylediği gibi, “Başka herhangi bir kedi bir yargıcı ısırabilir ve mazeretler yapılır … ama bir Bengal ısırırsa bunun vahşi kan olduğunu iddia ederler. Bengal’lerimiz kedi şovundaki en tatlı kediler olmalı.”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*