Burmese Kedisi (Burma)

burmese kedi ırkı
burmese cins kedi

Birmanya son derece insan odaklı kedilerdir. Sevgi vermek ve almak için sahiplerini takip etme eğilimlerinde neredeyse köpek gibidirler. Aslında, birçok Birmanya getirme oynamayı bile öğreniyor.

Fiziksel özellikler

Bu cinsin görünümü yıllar içinde büyük bir değişim geçirdi. 1953 standardı bu kediyi “orta, zarif ve uzun” olarak tanımlarken, 1957 standardı onu “Yerli Shorthair ve Siyam’ın ortasında” olarak tanımlar .

Cins genel olarak iki türe ayrılabilir: Avrupa Birmanyası ve çağdaş Birmanya. Avrupa Birmanyası, daha az belirgin bir burun kırılması olan daha uzun, daha dar ağızlara ve biraz daha dar bir kafaya sahiptir; çağdaş Birmanya daha kısa, daha geniş ağızlara, belirgin bir burun kırılmasına ve daha geniş, daha yuvarlak kafa şekillerine sahiptir.

Ek olarak, çağdaş Birmanya kahverengi ceketi gururla taşırken, Avrupa Birmanyası kırmızı gibi daha parlak renklere sahiptir.

Kişilik ve Mizaç

Bu, bir dükkanda, evde veya ofiste eşit derecede rahat olan akıllı bir kedidir. Enerjik, oyuncu ve insan arkadaşlarını tuhaflıklarıyla eğlendiriyor.

Erkekler ve kadınlar arasında belirli mizaç farklılıkları vardır: dişiler daha fazla merak gösterirler ve sahiplerine daha duygusal olarak bağlanırlar; erkekler daha sessizdir, ancak onlar da insan arkadaşlığından hoşlanırlar. İkisi de yemeğe büyük ilgi gösteriyor.

Birmanya, sanki çok fazla sohbet etmekten boğazı ağrıyormuş gibi boğuk bir sesle konuşuyor. Siyamlı muadilinden daha sessizdir, ancak huzursuz veya sinirli olduğunda mırıldanır.

Tarihi

Menşe ülkelerinde, Birmanya cinsi bazen bakır kedi olarak anılır. Tarihleri ​​binlerce yıl öncesine dayanır ve efsaneye göre Burmese’nın ünlü atalarına Burmese’daki tapınaklarda Tanrılar olarak tapılırdı.

Uzmanlar, Burmese’da (bugünkü Myanmar) bulunan ve 1930’ların başında Amerika Birleşik Devletleri Donanması’nda bir sağlık memuru olan Dr. Joseph Thompson tarafından ABD’ye ihraç edilen dişi bir kedi olan Wong Mau’nun soyundan gelen bu evcilleştirilmiş kedi ırkı konusunda hemfikir.

Pek çok ilgi alanı olan Thompson, Tibet’te bir Budist keşiş olarak hizmet etmişti ve orada yaşayan kısa saçlı, kahverengi kedilere anında büyük ilgi gösterdi. Wong Mau’yu aldıktan sonra, bir üreme programı başlatmaya karar verdi. Bununla birlikte, erkek bir meslektaşı olmadığı için Wong Mau, Tai Mau adında bir mühür noktası Siyam ile çaprazlandı.

Üretilen yavru kediler bej, kahverengi ve sivri renkliydi. Kahverengi kedi yavruları, daha fazla Birmanya kedisi üretmek için birbirleriyle veya anneleriyle çaprazlandı.

Birmanya, 1936’da Cat Fancier’s Association (CFA) tarafından resmen tanındı. Ancak, daha fazla yetiştirici, Burma’dan ABD’ye kedi getirmeye başladıkça, cins seyrelmeye başladı. Yakında melez Burma kedileri aldatıcı bir şekilde safkan olarak satıldı. Protestolar yağdı ve CFA tanımasını geri çekti. 

Cinsine inanan Burmese yetiştiricileri, kasvetli senaryoya rağmen çalışmalarına devam etti. Sonunda, Birmanya 1953’te bir kez daha tanınırlık kazandığında ve 1959’da Şampiyonluk statüsü kazandığında çabaları ödüllendirildi. Bu ırkı ayırt etmek için, yalnızca düz kaplama renklerinin işaretlerle bozulmamasına izin veren yeni bir standart izlendi. Bugün Birmanya’nın tüm dernekleri Şampiyonluk statüsüne sahiptir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*