California Spangled Kedisi

california spangled
dalmacyalı kedi

Spangled Cat, 1980’lerde ocelot ve leopar gibi vahşi kedilere benzemek için yetiştirildi. Nadir olmaları nedeniyle başlangıçta pahalı olmalarına rağmen, cins o zamandan beri Ocicat ve Bengal tarafından gölgede bırakıldı. 

Fiziksel özellikler

İlk bakışta bu kedi leoparın minyatür bir versiyonuna benziyor. Aslında, California Spangled Kedisin’in uzun, silindirik gövdesi, sinsi sinsi bir avcı gibi hareket etmesine yardımcı olur. Genellikle blok şeklinde olan bu leopar benzeri noktalar, özellikle montun arka plan rengiyle tezat oluşturduklarında öne çıkıyor.

Kişilik ve Mizaç

California Spangled Kedisi enerjik, aktif ve vahşi bir görünüme sahip olmasına rağmen evcilleştirilmesi kolaydır. Sevecen ve zeki, sahibinin sevgisini tam anlamıyla geri getirecek, aynı zamanda istediğini elde etmek için plan yapacak.

Doğuştan bir atlet olan California Spangled Cat, akrobatik yüksek atlamalar yapabilir. Bu nedenle, kırılgan değerli eşyaları güvenli bir şekilde saklamak ihtiyatlı olacaktır. Kedi ayrıca hareketli nesnelere hayrandır ve avlanmayı sever.

Tarihi

Los Angeles’tan bir fizikçi ve senarist olan Paul Casey, türün başlatılmasıyla tanınır. Vahşi bir görünüme sahip bir kedi yaratmaya kararlı olan Casey, merhum antropolog Dr. Louis Leakey ile yaptığı bir sohbetten ilhamını göz alıcı kürklü (bir leopar veya çita gibi) bir kediden aldı.

1971’de Afrika’daki Olduvai kazılarında çalışırken Casey, bölgedeki son leoparlardan birinin kaçak avcıların kurbanı olduğunu öğrenince şok oldu. Casey ve Leakey, insanların mini leoparı andıran bir evcil kediye sahip olmaları durumunda, vahşi canavarı korumaya daha fazla eğilim gösterecekleri fikrini ortaya attılar.

Casey görevini bilimsel olarak yerine getirdi ve 1970’lerin başında, bir dişi Geleneksel Siyam (Eski Tarz veya Elmabaşı olarak da adlandırılır) ve uzun saçlı, benekli gümüş bir Angora ile başlayan 11 nesil bir plan yaptı. Bu birleşmenin sonucu, blok şeklinde benekli gümüş bir erkekti. Casey daha sonra British Shorthair, American Shorthair, benekli-kahverengi tekir Manx ve Abyssinian’ı ekleyerek çekirdek soyunu oluşturdu. Her cins plana göre tanıtıldı ve çiftleşme sonuçları bir bilgisayara kaydedildi. Son nesilde, vahşi bir görünüm elde etmek için Malay ve Mısır’dan sokak kedileri eklendi.

1985’te Casey, küçük bir grup kedi meraklısı tarafından hemen övülen istenen görünüme kavuştu. Casey sonunda, amacı nesli tükenmekte olan tüm vahşi kedileri korumak ve Spangled Cat’i tanıtmak için önlemler almak olan California Spangled Cat Association’ı (CSCA) kuracaktı. 1986’da Casey, Spangled Cat’i Neiman Marcus Christmas kataloğuyla bir reklam kampanyasıyla halka tanıttı ve her birini 1.400 dolara sattı. Ancak, katalogda tilki, kunduz ve ermin paltolar da yer aldığı için hayvan aktivistlerinin protestoları devam edecekti.

Halkla ilişkiler tartışmasına rağmen, yeni kedi, özellikle talep arzı çok aştığı için sıcak bir meta haline geldi. Medya kuruluşları, potansiyel sahiplerle röportaj yapmak için her fırsatı aradı. Bu yeni keşfedilen tanıtım, Casey’nin koruma mesajını yaymasına yardımcı oldu, ancak stokunu büyük ölçüde tüketti.

Dünyanın her yerindeki yetiştiriciler California Spangled Cat’i daha popüler hale getirmek için çok çalışıyor olsa da, bugün sadece 200 civarında kedi var. Ayrıca yurtdışında kendi ülkesinden daha başarılı olduğunu kanıtladı.

Cins, Uluslararası Kedi Birliği (TİKA) ve Amerikan Kedi Birliği’nden (ACA) Şampiyona Statüsü elde etme yolunda yavaş yavaş ilerliyor – Yeni Irk ve Renk statüsü için kabul edildi.

Cinsin şu anda Avrupa’da iki Uluslararası Büyük Şampiyonu var. Ve 1994’te Spangled adlı Büyük Şampiyon, Paris’teki yaz yarışmasında Best of Show’u kazandı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*