Gri Kedi : British Shorthair

gri kedi
gri kediler

Yuvarlak kafası, yuvarlak gözleri, yuvarlak patileri olan tatlı British Shorthair kedi cinsi. Kuyruklarının ucu bile yuvarlak. Eskide İngiliz Mavisi olarak bildiğimiz bu kediler zamanla bir çok renge büründüler. Gri renk de bir çok yerde görüp hayran kaldığınızı düşünüyorum. Tüyleri dışın da British Longhair ve British Shorthair aynı kedilerdir.

British Shorthair onurlu ze ve sevecen bir evcil kedidir. Size iyi bir arkadaş olacaktır. Bu kediler köpekler ile rahat geçinebilir. Çocukların yanında sakin davranışlar sergiler. Fakat etraf da sürekli dolaştırılmayı sevmezler.

Dişiler daha ciddi bir tavır sergilerken erkekler daha mutlu ve rahattır.

Genelde iri olurlar fakat şişman olmadığını kontrol edin 2si farklı şeyler.

Şişman olmadığını yemek alışkanlıklarını izleyerek anlayabilirsiniz. Egzersiz için çeşitli oyuncaklar ile kovalamaya teşvik edin.

Haftada 2 3 kez tüylerini fırçalamak da fayda var. Kışlık tüylerini ilkbahar da dökmeye başlayacaktır. Daha fazla temizlemeniz gerekebilir. Tırnaklarını ve kulaklarını temiz tutmaya dikkat edin.

Genel olarak çoğu eve ve aileye çok uyumludur.

gri kedi : British Shorthair

British Shorthair Tarihi

Zamanın da Romalılar savaş sırasında yiyeceklerini yol sürdükçe çeşitli kemirgenlere yedirmek istemediklerinden yanında kediler getirirlerdi. Romalılar savaç bitince ayrıldılar fakat bu kediler Britanya da kaldılar. Gittikçe moda haline geldi ve safkan Shorthair ler yetiştirilmeye başlandı.

Üzerine zamanla dernekler bile kuruldu..

British Shorthair Kişiliği ve Karakteri

Bu gülümseyen tatlı kediler ilgiyi severler. Genelde British Shorthair kediler genelde sessiz sakindirler, fakat oyun oynarken çılgınlaşabilirler.

Çocuklar ile ve kedi dostu köpekler ile arası iyidir.

Erkek kediler mutlu sakin bir yapıya sahip. Kadınlar daha ciddi karakteristik özelliğe sahiptir. Her ikiside kendi sahipleriyle uyumludur ve birlikte olmayı sever. Kucaktan kucağı taşınmayı sevmezler. Fakat siz yokken evde oynamayı sevebilirler.

Çok aktif kediler değildir. Evde eşyalarınızı kırıp dökeceğinizi beklemeyin köşesin de sakin bir şekilde durduğunu göreceksiniz. British Shorthair kediler zeki canlılardır.

British Shorthair Sağlık ve Bakımı

Tüm insanlar ebeveyn lerinden nasıl gen olarak hastalıkları taşıyabiliyorsa kediler de neslinde çeşitli hastalıklı genleri taşıyabilir. Kedisin de herhangi bir genetik bozukluk olmadığını iddaa eden bir satıcı doğrudan yalan söylüyordur.

Bu cins kediler genellikle sağlıklıdırlar. Ancak kalıtsal kanama bozukluğu olabilir kedinizde.

Çok tüylü olmasından dolayı haftalık bakımı olarak tüylerinin taranmaya temizlenmeye ihtiyacı var. İlkbahar da onu sık sık temizlemeniz gerekebilir.

Tırnaklarını haftalık olarak kesin. Enfeksiyon yada kötü koku gibi belirtileri her hafta kontrol edin.

Kulakları kirli gözüküyorsa nemli bir pamuk ile temizleyin

Dişlerini hayvan diş macunu kullanarak fırçalayın. Yavru ise bu alışkanlıkları erken yaşda alıştırın.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*