Hamster Bakımı için 9 İpucu

hamster
hamster bakımı ipucları

Dört pençe, iki parlak göz ve bir çift seğiren bıyık. Evcil bir Hamster’dan daha sevimli bir şey yok! Yakın zamanda ailenize bir hamster aldıysanız, ezberlemeniz gereken dokuz hızlı bakım ipucunu burada bulabilirsiniz

Yeni başlayanlar için 9 adet ipucunu makalemiz de bulabilirsiniz.

1-Hamster için Yaşam Alanı Seçin

Küçük şirin dostumuzun keşfetmek ve rahat hissetmesini sağlamak için güvenli ve kullanışlı bir ortama ihtiyacı var.

Hamsterlar oymayı tünellerden geçmeyi çok sever. Onun için oluşturacağınız alanda hayal gücünüze göre çeşitli silindirleri ve hamster aksesuarlarını kullanarak onları doğal ortamın da hissetmelerine yardımcı olun. Onun sevebileceği oyun alanları oluşturun. Yem ve su ihtiyaçları için internetten kolayca sipariş edebileceğiniz hamster suluğu ve hamster yemliği bulunmakda.

2-Hamster Yuvasını Doğru Yere Koyun

Bir çok evcil hayvan gibi hamsterların da yaşam alanlarının doğru yere konması önemlidir. Hamsterınızı yaşam alanınıza yerleştirin. Ailenizin bulunduğu yada sık kullandığınız ortamlara yerleştirin.Gündelik hayatta yaşantınızın içinde olmaları sizin konuşmalarınızı duymaları onları rahatlatacaktır.

Yalnız unutmamalıki çok gürültülü ve rahatsız edici ortamlar Hamster ların strese girmelerine sebep olabilir. Bulunduğunu ortamın sıcaklığının ortalama değerler de olduğundan emin olun. Çift taraflı pencere kapı açıklığından gelen hava ile hasta olabileceklerini unutmayın.

3- İlk Bir Kaç Gün Ortamı Tanımaları İçin Onlara Yardımcı Olun

Evcil hayvanınız artık ailenizin bir parçası olacak. Ona değer verdiğinizi göstermeniz gerek. İlk bir kaç gün boyunca bulunduğu ortamı inceleyecektir. Bulunduğu ortamı olabildiğince sadeleştirerek onun etrafı tanımasını kolaylaştırabilirsiniz. Çok karışık eşyaların üstünü beyaz bir örtü ile örtebilirsiniz. Hamster ınızın ortamı tanıması için ona birkaç gün izin verin.

4 – Hamster’ınızı Hemen Elinize Almayın.

Sonuç da yeni bir ortam yeni bir arkadaş. İlk aldığınız da onu korkutmamak için sürekli elinize almaktan kaçının. Bu onu korkutabilir ve alışma sürecini yavaşlatabilir.

Her yeni tanıştığınız kişi gibi birbirinizi anlamak ve güvenmek zaman alabilir.

Onun size alışması için ilk birkaç gün yemini ve suyunu verin. Böylece size güveneceklerdir.

5- Sürekli Aynı Yiyecekleri Vermeyin

Biz insanlar sürekli hergün aynı yiyecekleri yemiyorsak. Evcil yol arkadaşımıza da sürekli aynı yiyecekleri vermek onun için iyi olmayabilir.

Hamster’ınıza belli zamanlar da farklı yiyecekler vererek onu ödüllendirebilirsiniz. Tabiki bu ödülü abartmamak şartıyla.

Hamster larınızı havuç, kabak , salatalık, brokoli, elma, armut veya çilek gibi meyve ve sebzeler ile de besleyebilirsiniz.

Tabiki en doğru seçimi ve yiyecekleri veteriner hekiminize danışarak öğrenebilirsiniz.

6- Hamster’ınızın Yaşam Alanını Temiz Tutun

Kimse pis bir ortam da yaşamak istemez. Belli aralıklar da hamster yuvasını temizleyerek onu daha sağlıklı ortama hazırlayabilirsiniz. Tabiki herşeyin fazla zararlı sürekli temizlik yapıp onu da rahatsız etmek istemeyiz. Aşağıdaki kriterlere göre temizliğini yapmanız yeterli

  • Gündelik olarak tuvalet alanını temizleyin
  • Kirli ve ıslak olduğun da yatak kısmını temizleyin
  • Yemek kaplarını haftalık olarak temizleyin
  • Suyunu her gün yenileyin
  • Tüm hamster yuvasını hafta da bir yada iki kez boşaltıp temizleyin
  • Haftalık olarak hamster yatağını değiştirin
  • Her hafta yada 2 haftada bir hamster aksesuarlari , hamster oyuncakları ve hamster yataklarını sabun ve su ile temizleyin. Güzel kokmasını sağlayacaktır.

7-Yuvanın Dışında da Ona Zaman Ayırın

Onunla yakınlaşmak için çok güzel bir deneyim. Her hafta hamster ınızı yaşam alanının dışına çıkararak onunla bolca oyunlar oynayın. Keşfedebilmeleri ve insanlara yakınlaşabilmeleri için onunla vakit geçirin ve ikramlar da bulunun. Yuvasının dışındayken başıboş bırakmayın denetlemeyi unutmayın.

8-Hamsterınızla Bağ Kurmak İçin Onunla Vakit Geçirin

Bunun için öncelikle sabırlı olmalısınız. Yuvasının dışında bolca onunla vakit geçirin. Küçük oyunlar oynayın. Düzenli beslenmesini sağlayın. Onu korkutacak şeylerden uzak durun. Yumuşak bir şekilde iletişim kurmayı deneyin. Evcil hayvanınıza yumuşak davranın ve sesinizin sohbet tonun da olduğundan emin olun. Çok fazla ses korkutabilir.

Zamanla kokunuzu ve sesinizi tanıyıp sizi güven kaynağı olarak görmeye başlıyacaklardır.

9-Evcil Hayvanınıza Nazik Davranın ve Dikkatli Olun

Diğer küçük hayvanlar gibi hamsterları iki elle tutun ve avuç içine alın.

Yere koyarken de bu şekilde davranınız. Fakat elinizden kaçmak isterseler düşebilirler bunun için dikkatli olun.

Hamsterlar doğal yaşamlarına göre geceleri aktif yaşamlarını sürerler.

Bunun için saatlerinizi ona göre ayarlayın ve alışmasını sağlayın.

Tatlı rüyalarınızdan olmak istemezsiniz.

Yazımızı okuduğunuz için teşekkürler. Yeni evcil hayvanınız da kolaylıklar dileriz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*