Havana Brown Kedisi

havana brown kedisi
havana brown kedisi

Havana Brown, sıcak, çikolata renginde bir kürkü ve kendine özgü bir kafa şekli olan güzel bir kedidir. Adına rağmen, cins 1950’lerde İngiltere’de geliştirildi. Aynı zamanda kürk rengini tanımlayan bir isim taşıyan ilk kedi cinsiydi.

Fiziksel özellikler

Havana Brown, oval şekilli yeşil gözleri, büyük kulakları ve belirgin bir namlusu olan orta boy bir kedidir. En yaygın olarak pürüzsüz ve ışıltılı zengin kahverengi kürküyle tanınan Havana Brown, aynı zamanda güçlü kaslara sahiptir.

Kişilik ve Mizaç

Havana, yalnızca renginden dolayı değil, aynı zamanda sevimli kişiliğinden dolayı da sürekli olarak popülerlik kazanmıştır. Akıllı ve disiplinli, insan etkileşimini arzular. Aslında, kişinin yaptığı her şeye katılmaya çalışarak yanında kalacak ve reddedilirse, yalnız ve suratsız hale gelecektir.

Havana, patileriyle dokunmayı ve dürtmeyi sever; hatta getirme oynamayı sever. Aynı zamanda son derece uyarlanabilir, nadiren sinir krizi geçirir.

Tarihi

Havana purolarının renginden geldiği teorisi de dahil olmak üzere, bu cinsin adını nasıl aldığına dair birçok teori var. Kesin olan bir şey var, ancak bu tamamen kahverengi kedi Küba’dan gelmedi. Bunun yerine, 1952’de kendi kendine kahverengi bir kedi olan Elmtower Bronze Idol’ün doğumuyla kuruldu. Genellikle modern ırkın atası olarak kabul edilen Elmtower, Siyam , yerli stenografi ve Rus Blues’u geçen bir üreme programının sonucuydu .

1958’de Havana Brown, Cat Fancy Yönetim Kurulu tarafından yürütülen bir Şampiyona yarışmasına kabul edildiğinde daha fazla beğeni topladı. Havana Brown’a 1964’te Cat Fanciers’ Association tarafından tam Şampiyonluk statüsü verildi ve şu anda tüm büyük kedi derneklerinde Şampiyonluk statüsüne sahip, ancak Uluslararası Kedi Derneği ve Kedi Meraklıları Federasyonu’nda sadece “Havana” olarak adlandırılıyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*