Kedi Kumu Nedir?

kedi kumu tuvaleti
kedi kumu

Kedi kumlarına Kedi Tuvaleti de diyebiliriz

Evlerimizde beslediğimiz sevimli kedilerimizin en büyük ihtiyaçlarından biri de tuvalet ihtiyaçlarını nasıl karşılayacakları sorusudur.

Kediler Tuvalet İhtiyaçlarını Nasıl Karşılarlar?

Kedi akıllı ve temiz canlılardır. Kediler dışkılarını kumu yaparlar ve üzerini örterler. Bu davranış kedilerin doğuşsal davranışlarındandır. Bazı canlılar bulunduğu bölgeleri dışkılarıyla işaratlerler. Bu sayede bıraktığı koku sayesinde kendi bölgesini diğer canlılara karşı işaretlemiş olur.

Ama zorunlu anlarda başkasının alanına dışkı yapmak zorunda kalabilirler. Bu yüzden bunlar içgüdü ile kapatma gereği duyarlar. Kediler de günümüz zayıf canlılar olduğu için geçmişinden gelen içgüdüler ile tuvalet ihtiyacını giderdikten sonra . Dışkılarının üzerini örterler.

Günümüzde kediler bir tehdit ve baskı görmüyor gibi görünebilir. Fakat araştırmacılar kedilerin sahiplerine karşı bu hareketleri içgüdüsel olarak yaptıklarını söylemektedir.

Bu sebeple evcil kedilerimizin tuvalet ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için kedi kumlarını kullanabiliriz. Bu alışkanlığı kazanması için kedi kumlarının önemi büyüktür.

Kedilerin kendine has huy ve davranışları vardır. Kedilere bir davranışa alıştırmak yeri geldiğin de sizi zorlayabilir.Ama bu durum tuvalet alışkanlığın da farklıdır. Bahsettiğimiz gibi kediler kedi kumlarına içgüdüsel olarak alışıktır. Kedi kumunu kediler doğal ortamların da hissetmelerini sağlar

Kedi Kumunun Kullanımı (Kedi Tuvaleti)

Kedi kumunu kullanmak için önce bir kaba ihtiyacınız olacak. İnternet üzerinden kolaycak bu tarz ürünlere ulaşıp sipariş verebilirsiniz.

Kedi kumu için bir çok çeşit kab bulabilirsiniz. Bu kedi kumu kablarını ihtiyacınıza göre seçmeniz gerekmek de.

Örnek yavru kediniz var ise ona göre büyüklükte bu kapları temin etmeniz gerek.

Yavru kediler için yüksekliği daha düşük olan bir kaç seçiniz. Genel olarak kedinizin rahatı için kedi kabının büyük boyutlar da olması daha iyi olacaktır. 

Kedi Kumu Kabına Ne Kadar Kum Konmalı?

Kedi kumu eşeleyerek evinizi kirletebilir. Bu sizin için rahatsızlık oluşturacaktır. Bu yüzden kedi kablarını aşırı derece de doldurmayınız. Kedi Kumu kabına yaklaşık 7 – 8 cm kadar kum koymanız yeterlidir. Yada üstü kapalı kedi kumu kapları alabilirsiniz.

Kolay kullanım için elekli kedi kumu kapları mevcut. İsteğinize göre bu tarz ürünleri de tercih edebilirsiniz. Hijyen için kedi kumu kablarınızı balkon banyo gibi alanlara koyabilirsiniz.

Kedileri Kedi Kumuna Alıştırma

Daha önce bahsettiğim gibi kediler varoluşsal olarak bu ürünlere yatkındırlar. Kedilerinizi kedi kumunun yerini gösterin. Yanına çeşitli kediler için oyuncaklar yada kedi mamasını koyarak o ortama alışmasını sağlayabilirsiniz. Kedinizi eliniz ile kedi kumuna bırakarak alışmasına yardımcı olun.

Kedi Kumu Çeşitleri

Kedi kumu almaya karar verdiğiniz de internet de bir çok seçenek ile karşılaşabilirsiniz.

-İnce Taneli Kedi Kumu

-Kalın Taneli Kedi Kumu

-Kokulu Kedi Kumu

-Kokusuz

-Bentonit Kedi Kumu

-Parfumlu Kedi Kumları

-Çabuk Topaklanan Kedi Kumları

-Çiçek Kokulu Kedi Kumları

-Yapışmayan Kedi Kumu

-Tozsuz Kedi Kumları

-Karbon Kedi Kumu

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*