Kedi Nasıl Yıkanır?

Kediler bakım alışkanlıkları ile bilinir. Dilleri, dişleri ve pençeleri ile genellikle herhangi bir dış müdahale olmaksızın kendilerini taze ve temiz tutabilirler. Ancak bazen kedinizin temiz kalması için yardıma ihtiyacı olabilir. Kedi arkadaşınız tehlikeli, kokulu veya yapışkan bir şeyle kaplıysa veya bazı parazitler kaptıysa , banyo yaptırmak iyi bir fikir olabilir. İkiniz için de minimum stresle bir kediyi nasıl yıkayacağınız aşağıda açıklanmıştır. 

1. Ayak Tırnaklarını Kesin: Kedinizin pençeleri, ana savunma biçimlerinden biridir. Üzgün ​​bir kedi, banyo sırasında siz de dahil olmak üzere yakındaki herkesi pençeleyebilir. Kedi çizikleri kolayca enfekte olabilir , bu nedenle banyo yapmadan önce kedinizin tırnaklarını kesmeniz sizin yararınızadır. 

2. Önce Fırçalayın: Kediler tüm yıl boyunca sık sık tüy döker. Bu ekstra kürk tesisatınız için iyi olmayacak ve kedinizi gerçekten temizlemenizi zorlaştıracaktır. Mümkünse, banyo işlemine başlamadan önce kedinizi iyice fırçalayarak gevşek kürk ve paspasları çıkarın. Suyu dışarıda tutmak için pamuk toplarını nazikçe kulaklarına da koyabilirsiniz.

3. Doğru Zaman: Kediler genellikle suda olmayı sevmezler. Enerji dolu bir kedi banyoya daha güçlü bir şekilde itiraz edecektir. Banyoyu, kedi dansçısı veya kedi nanesi ile uzun bir oyun seansından sonra olduğu gibi, kedinizin yorgun ve uysal olduğu bir zamana ayarlayın. Kedinizin banyosunu, başka birinin size yardım etmesi için planlayabilirseniz, daha da iyi olur. 

4. Güvenlik : Kediniz, çekişi duşta yaptığınız kadar takdir eder. Kedinize küvetin dibine katlanmış bir havlu veya üzerinde durması için kauçuk bir banyo paspası verin, böylece kolayca ayakta duramayacakları zaman panik yapmazlar. Paspas küvete girdikten sonra, küvete üç ila dört inç konforlu ılık su ekleyin, ardından yardımcınızın kediyi küvete koymasını sağlayın. Çizilmeleri önlemek için tüm banyo boyunca kediyi tutmak için yardımcınıza ihtiyacınız olabilir.

kediler nasıl yıkanır

Kedilerin Gerçekten Yıkanması Gerekir mi? 

İyi haber şu ki, çoğu dökme ırk düzenli banyo gerektirmez. 

Bir kedinin kaba dili, tükürüğü kürkü boyunca aktaran papilla adı verilen küçük kavisli dikenlerle kaplıdır . Bu, mini bir kaplıca tedavisi gibidir, çünkü her tur, ceketine ve cildine sağlıklı doğal yağlar yayar. Bu küçük dikenler de doğal dolaşıklık açıcı görevi görür, bu yüzden kedinizin her şeyi düzeltene kadar kürk kümelerini yaladığını ve ısırdığını sık sık görürsünüz.   

Her ne kadar bir kedi zamanının yaklaşık yüzde 30’unu günlük kişisel bakımı için harcasa da – tabii ki şekerlemeler arasında! , düzenli fırçalama ve tarama sağlık sorunlarının daha çabuk ortaya çıkmasına yardımcı olduğundan, kedinizi banyo yapmaktan endişe etmekten daha bakımlı tutmanın daha önemli olduğunu söylüyor. “Çoğu zaman cilt koşulları , altta yatan metabolik veya gastrointestinal hastalığın belirtileridir, bu nedenle kedinizin tüyü değiştiyse veterinerinizle konuşun” diyor. 

Kedinizle rutin salon zamanı, saç dökülmesini azaltmaya ve tüy yumaklarını önlemeye yardımcı olur . Özellikle karnının altındaki ve bacaklarındaki keçeleşmiş bölgeleri nazikçe gevşetmek için metal bir tarak kullanılmasını önerir. Vücudunun her yerindeki kiri ve gevşek tüyleri temizlemek için kauçuk veya kıllı bir fırça ile takip edin. Kısa tüylü kedileri yaklaşık haftada bir, uzun tüylü güzellikleri ise her gün tımar edin .

Peki Bir Kediyi Ne Sıklıkta Yıkanmalısınız?

Bazı durumlar bir kediye veya yavru kediye banyo yaptırmanızı gerektirir. Anthony, motor yağı, antifriz , benzin veya boya gibi yutmaması gereken bir şeye bulaşırsa, kediyi banyo yapmasını önerir . Temel olarak, kürküne bulaşan ve zararlı olabilecek her şeyin derhal yıkanması gerekir. 

Ayrıca bazı kedigillerin, pul pul, kırmızı ve kaşıntılı cilde neden olan bir bozukluk olan sebore gibi banyo ile yatıştırılan cilt rahatsızlıkları geliştirdiğini de not eder. Veteriner hekiminiz ayrıca şiddetli pire alerjileri veya saçkıran gibi diğer sağlık durumlarını tedavi etmek için ilaçlı banyolar önerebilir .

Artritli veya obez olan daha yaşlı kediler, her zaman iyi bakım yapamayacaklarından ve genellikle belirli noktalara ulaşmakta ve kokuları önlemekte zorlandıklarından, onları daha sık yıkamanız gerekebilir. Kediler sudan ne kadar nefret etseler de dağınık olmaktan daha çok hoşlanmazlar. 

Maine rakunları, Persler ve Himalayalar gibi birçok uzun tüylü ırk, kürk keçeleşmesini en aza indirmek için birkaç ayda bir banyodan yararlanır. Yoğun tüyleri olan bazı kısa tüylü kedilerin de ara sıra banyoya ihtiyacı olabilir. 

Sphynx gibi tüysüz ırklar , özellikle kirli olduklarında kumaşlara bulaşan yağlı bir kalıntıya sahip olduklarından, muhtemelen tüylü kedigillerden daha sık banyoya ihtiyaç duyarlar. Tüysüz kedinizi haftalık olarak yıkamak istemiyorsanız,

En iyi rutini oluşturmak için evcil hayvanınızın özel ihtiyaçları hakkında veterinerinize danışın.

Sudan Nefret Eden Bir Kedi Nasıl Yıkanır?

Jaguarlar, leoparlar, aslanlar ve kaplanlar gibi birçok vahşi hayvan oldukça iyi yüzer ve serinlemek için nehirlerde tembellik ederken, az sayıda evcil kedi suda olmaktan keyif alır. Musluktan su içmek veya sıcacık bir uyku için kuru bir lavaboda kıvrılmak onun tercihleri. Banyolar değildir. 

Anthony, çoğu kedinin suyu neden sevmediğine dair birçok teori olduğunu söylüyor. “Birincisi, kürklerinin ağırlığını sevmiyorlar – ıslak bir battaniye giydiğini hayal edin. Bir diğeri ise suyun doğal kokusunu değiştirmesidir” diyor. “Ya da belki de durumu kontrol edemedikleri içindir. Kediler, kürk mantolar giyen küçük kontrol manyaklarıdır.” 

Bu yüzden banyo kaçınılmaz olduğunda, sakin kalmak ikinize de yardımcı olacaktır. İlk olarak, şunlara hazırlanın: 

  • Daha yumuşak olacağı için yemek yedikten veya oynadıktan sonra bir zaman seçin. 
  • Mümkünse, banyodan önce tırnaklarını kesin, uçlarını matlaştırmak için kırptıktan sonra da törpüleyin.
  • Daha sonra onu ödüllendirecek ikramlar da dahil olmak üzere tüm banyo malzemelerinizi kolayca erişebileceğiniz bir yere koyun. Hatta bazı kedi severler, kurutma makinesinde bir havluyu ısıtır ve aromaterapiyi kullanarak deneyimin daha rahatlatıcı olmasını sağlar. Kediler için özel olarak formüle edilmiş şampuan ve krem ​​durulama kullandığınızdan emin olun.
  • Kürkünü daha kolay tutmak için kısa bir tımar seansı planlayın. 

İşte bir kediyi kaşımadan ve daha da önemlisi evcil hayvanınızı çok fazla strese sokmadan nasıl yıkayacağınıza dair ek öneriler. 

  1. Yardım etmesi için anlayışlı bir arkadaş bulun. Biriniz kediyi tutarken diğeri onu yıkıyor.  
  2. Akan suyu en aza indirin. Gerçek ses, birçok kedinin paniğe kapılmasına neden olur ve istediğiniz son şey kaygan, keskin bir kediyi kapmaktır. Nazik bir püskürtücünüz yoksa, durulama için kırılmaz bir kap kullanın. 
  3. Bir lavaboyu birkaç santim ılık suyla doldurun. Kedinin kirli kısımlarını ıslatın ve ardından şampuanla köpürtün. Yalnızca ihtiyacınız olan kısımları yıkayın, ardından iyice durulayın. Yüz ve kulak çevresinde bir bez kullanın.
  4. Krem durulama ile şampuanı takip edin. Bu önemlidir çünkü doğal yağlarını alıp cildini kurutmak istemezsiniz. Beş dakika kadar oturmasına izin verin ve ardından iyice durulayın.
  5. Havlu mümkün olduğunca kurulayın. Ardından, gevşek saçları ince dişli bir tarakla alın. Kediniz banyodan sonra uzun bir süre tımar edecektir, bu nedenle fazla kürkten kurtulmak tüy yumaklarını en aza indirmeye yardımcı olur. 

Kedinizin hiçbir koşulda suya tolerans göstermemesi durumunda, bir veteriner tarafından önerilen kuru kedi şampuanlarını veya profesyonel bakım ürünlerini denemek isteyebilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*