Kedi Pati Hastalıkları

kedi pantitisi
kedi patisi

Kedi plazma hücreli pododermatitisi nedir?
Plazma hücreli pododermatitisi kedilerin ayak tabanlarını etkileyen iltihaplı bir hastalıktır. Pedler, bir tür beyaz kan hücresi olan plazma hücreleri tarafından sızar. Plazma hücreleri nelerdir? Normalde bir enfeksiyona yanıt olarak antikor salgılayan bağışıklık hücreleridir.

Kedi plazma hücreli pododermatitisinden kim etkilenir?
Kedi plazma hücreli pododermatit, herhangi bir yaş, cinsiyet veya kedi cinsini etkileyebilir . Neyse ki, nadir görülen, dermatolojik bir hastalıktır.

Kedi plazma hücreli pododermatit belirtileri
Pododermatit herhangi bir ayak tabanını etkileyebilir, ancak en yaygın olarak ön veya arka ayakların büyük veya orta pedini (metakarpal veya metatarsal pedler olarak adlandırılır) içerir. Genel olarak, dört ayağı da etkilenir, ancak bazen bir kedinin yalnızca bir ayağı etkilenir.

Kedilerde Pati Kanseri

Etkilenen pedler tipik olarak:

 • şişmiş
 • Yumuşak
 • Pullu
 • ülserli
 • Kanaması hızlı.

Patiler daha sonra ağrılı hale gelebilir ve kedinizin topallamasına neden olabilir . Kedi plazma hücreli pododermatitli kediler de sıklıkla ayaklarını yalar veya çiğner .


Kedi plazma hücreli pododermatitin nedeni
Kesin nedeni bilinmemektedir. Birçok veteriner dermatolog, bunun bağışıklık aracılı veya alerjik bir reaksiyon olduğuna inanmaktadır. Bazı yeni raporlar, kedi plazma hücreli pododermatitinin kedi immün yetmezlik virüsü (FIV) ile bağlantılı olabileceğini düşündürmektedir . Bununla birlikte, FIV ve kedi plazma hücreli pododermatit arasındaki kesin ilişki hala bilinmemektedir.

Kedi plazma hücreli pododermatit teşhisi
Kedinizin yumuşak, şişmiş, hassas, pullu ayak tabanlarına sahip olduğunu keşfederseniz, onu muayene için veterinerinize getirdiğinizden emin olun.

 • Veteriner hekiminiz kedinizin FIV için taranmasını önerebilir.
 • Veteriner hekiminiz etkilenen pedlerden ince iğne aspirasyonu veya biyopsi önerebilir.

Kedi plazma hücreli pododermatit tedavisi Kedi plazma hücreli pododermatitin
altta yatan bağışıklık sisteminin aktivasyonundan kaynaklandığına inanıldığından, tedavi bağışıklık tepkisini kontrol etmeyi amaçlar. Bazı hafif kedi plazma hücreli pododermatit vakaları tedavi olmaksızın kendiliğinden geriler. 

Daha ileri veya ağrılı lezyonlar genellikle doksisiklin veya steroidlerle tedavi edilir. Lezyonların ciddiyetine bağlı olarak, bazı veterinerler ayakları da bandajlayacak ve gerekirse diğer antibiyotikleri ve ağrı kesici ilaçları kullanacaktır. Etkilenen ayak pedlerini tedavi etmenin yanı sıra, altta yatan bir alerjiden şüpheleniliyorsa, veterineriniz bir alerji çalışması önerebilir. Bu şunları içerebilir:

 • Yıl boyunca parazit kontrolü
 • Gıda denemeleri
 • Çevresel alerjiler için test

Kedi plazma hücreli pododermatitin prognozu

Kedi plazma hücreli pododermatitisi vakalarının çoğu tedaviye yanıt verir, ancak çözülmesi birkaç ay sürebilir.

Bu hastalık hakkında daha fazla bilgi için veterinerinizle konuşun.

Veterinerinize sormanız gereken sorular:

 • Kedimin ağrı kesiciye ihtiyacı var mı?
 • Ayağı etkilenirken özel kedi kumu kullanmalı mıyım?
 • Kontrol için ne zaman geri gelmeliyim?

Herhangi bir sorunuz veya endişeniz varsa, veterinerinizi her zaman ziyaret etmeli veya aramalısınız – evcil hayvanlarınızın sağlığını ve esenliğini sağlamak için en iyi kaynağınız onlar.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*