Kediler Balkondan Atlar mı?

kediler-balkondan-atlarmi
kediler-balkondan-atlarmi

Kediler yükseklik konusunda rahattır, genellikle onlardan korkmazlar. İçgüdüsel olarak balkondan atlamamaları gerektiğini anlıyorlar.

Aynı zamanda, kedilerin yanlışlıkla balkondan atlayabileceği veya düşebileceği birçok durum vardır ve bunlar hiç de nadir görülen durumlar değildir.

Kedilerin Balkonlardan Atlayabildikleri veya Yanlışlıkla Düşebildikleri Durum Türleri

1. Balkon pervazında kuş gören kediler, bir kuşu yakalamak için çıkıntıya atlayabilir ve dengesini kaybedebilir.

Kediler genellikle bir balkonun pervazına ilgi duymayacak olsa da, o balkon pervazında bir kuş varsa, bir kedinin oldukça hızlı bir şekilde ilgi çekmesi ihtimali yüksek.

Bu çıkıntıdaki bir yanlış hareket, düşüş anlamına gelebilir. Ve kediler tipik olarak birinci sınıf bir dengeye sahip olsa da, birçok şey onların dengelerini kaybetmelerine neden olabilir.

Örneğin, bir kedinin ayağını kaymaya ve düşmeye yetecek kadar kolayca kaybetmesine neden olabilecek, tutuşu olmayan hafif ıslak bir çıkıntı olabilir.

2. Balkonda bir kuşu yakalamaya çalışan kediler, o kuşu takip ederek sıkışıp kaldıkları tehlikeli yerlere kadar inmeye çalışabilirler veya bir çıkıntıdan bir kuşu tamamen yakalamak için atlayabilirler.

Kediler, oynamak ya da yemek için yakalamak istedikleri bir şeyi gözlerine diktikleri zaman, kendilerine görev edinirler.

Avın yakalamaya çalışması için güvenli bir yerde olup olmadığı, bir kedinin içgüdüleri devreye girdiğinde ve bir kedinin bir kuşu yakalamaya başladığı her zaman doğru bir şekilde yapabileceği bir değerlendirme olmayabilir.

Bu, balkonunuzun kenarına yakın bir yerde bir kuşun atladığı tehlikeli yerler varsa, bir kedinin o kuşu yakalamak için oraya atlamaya çalışabileceği anlamına gelir.

Ya da eğer bir kuş görürse ve onu yakalayabileceğini düşünürse, eğer biraz daha yaklaşabilirlerse, bir çıkıntıdan aşağı atlayabilirler. 

3. Oyuncu olan kediler, çevrelerine çok fazla dikkat etmeyi bırakırlar. Bu, kedilerin çıkıntılardan düşmesine neden olabilir.

Kedilerle, bir avı yakalamak için tamamen meşgul oldukları ve kablolu oldukları noktaya kadar oynadıysanız veya bir kedinin açık havada bir kuşu yakalamak için çılgın yırtıcı içgüdülerini kullandığını gördüyseniz, muhtemelen bunu fark etmişsinizdir

Merdiven tırabzanının etrafında bir kedi gördüyseniz – bu iyi bir örnek. Kediniz merdiveninizin direkleri arasında dolaşabiliyorsa, muhtemelen basamaklardan düşmeyeceğinden oldukça eminsinizdir.

Ama bir kediyle oynamayı denediyseniz, muhtemelen içgüdüsel olarak bunu merdivenlerin tepesinde yapmamayı biliyorsunuzdur, çünkü kediler genellikle çevrelerinin izini kaybederler ve tüm dikkatlerini oyuncaklarını yakalama eylemine verirler. Eğer oynuyorlarsa, merdiven boşluğunun tepesinden merdiven direklerinden düşme şansları kesinlikle çok daha yüksek.

4. Şaşırmak çevik kedilerin dengesini kaybetmesine ve düşmesine neden olabilir.

Tüm kediler korkak kediler değildir, ancak en korkusuz kediler bile burada ve orada ürkebilir – ister yüksek seslerden, ister bir nesnenin olacağını düşündükleri yerde olmamasından, inşaatın sesinden, yıldırım çarpmasından, Aniden kornaya basan bir araba, altlarında bağıran bir insan, liste sonsuza kadar uzar.

Ve ürkmüş bir kedinin dengesini kaybedip düşmesi veya bir balkonun direklerinden geçerek tamamen kazara düşmesi çok fazla zaman almaz.

5. Avlanma

Kediler bir avı avlamaya konsantre olduklarında hemen hemen her şeyin izini kaybederlerse, neredeyse yalnızca bir çıkıntıya konan bir güvercin gibi bir şeye odaklanırlarsa ve daha sonra bu avın atışları sırasında şaşırırlarsa, cennet ne olabileceğini bilir.

Bu riske girmeye değmez, bence hiç de değil, bunun olma olasılığı çok küçük olsa bile. Tek gereken, oranların aynı hizaya gelmesi ve gerçekten kötü bir kaza olabilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*