Kediler Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

sarı kedi
sari kedi

Bir çoğumuz kediler hakkında doğru diye bildiğimiz şeylerin ne kadar yanlış olduğunu öğrenince şaşırıyoruz. Aslında bu kulaktan kucağa duyulan lafların sadece bizi kedilere karşı ön yargılı olmamıza sebep oluyormus. Sizcede kediler 9 canlı hayvanlar mıdır? Peki kediler nankörler ve bizi sevmezler mi? Bir de tabi ki siyah kedilerin uğursuzluk getirildiğine inanılır. Gelin bu zamana kadar doğru bildiğimiz yanlışlara biz göz atalım.

Kediler 9 Canlı Hayvanlardır.(Yanlış)

Evet her ne kadar böyle söylentiler olsada kediler dayanıklı hayvanlardır ama sadece kedilerin bir yaşamları vardır. Kediler dokuz canlı değillerdir ama bazı insanlar dokuz canlı olduğuna inananmaktadır.  Bunun nedenlerinden birisi kedinin, insanların ya da başka hayvanların yaralanabileceği kazalardan az yaralanarak kurtulmasıdır. Çünkü kediler çok esnek yapıya sahiplerdir.

Kediler Nankör Hayvanlardır.(Yanlış)

Yapılan araştırmalar sonucunda kedi ve sahibinin arasında farklı bir dil icat ettiklerini göstermektedir. Kediler nankör hayvanlar değillerdir. Kediler keyiflerine düşkün hayvanlardır. Ama bu demek değildir ki sizin gösterdiğiniz ilgiye tamamen umursamaz davransızlar. Kediler sahiplerine karşı olan sevgilerini mırıldanarak, ayaklarına sürtünerek ve kucağına atlayarak karşılık vermektedirler. Tabiki kediler köpekler kadar evcil hayvan değillerdir.

Köpekler 13 bin yıldır, kediler ise 3 bin yıldır ev yaşamına ve insan hayatına girdikleri için kedilerin tam evcil olduğu söylenemez. Kediler anlık içgüdüleri ile yaptığı hareketler de, agresif tavır sergilediğinde bazı insanlar tarafından nankörlükle suçlanırlar. Kedi bulduğu besini en kısa süre de tüketir ve köpekler gibi onu saklama güdüsüyle hareket etmezler. Kedinin doğasında olan bazı davranışlar gereği yaptığı tavırlarda nankörlük olarak görülemez.

Siyah Kedi Görmek Uğursuzluk Getirir.(Yanlış)

Bir efsaneye göre cadılar kendilerini kara kediye dönüştürebiliyorlardı. Bu söylenti yüzünden kara kediler uğursuz sayıldı. Eski Mısır’da kara kediler bugünkü inancın aksine kutsal sayılmaktaydılar. Hatta toplum dişi kara kedilerin tanrıça olduğu kabul ediyordu ve bu kedilerin öldürülmesini engellemek için kanunlar bile çıkarılmıştı.

O dönemlerde medeniyetin yayıldığı diğer bölgelerde de durum farklı değildi, hatta bazı yörelerde insanın önünden kara kedi geçmesinin şans getireceğine bile inanılıyordu. Yani siyah bir kedi gördüğünüz de saçını seçmeye veya oradan kaçmaya gerek yoktur. Kedilerin hiçbiri uğursuzluk getirmediği gibi ortamdaki negatif enerjiyi emen canlılardır. Bu tamamen vesvese veya hurafedir.

Kediler Mart Ayında Çiftleşirler.(Yanlış)

Yaygın kanının aksine, kedilerin kızgınlık dönemi Mart ayıyla sınırlı değildir. Çiftleşme dürtüleri Mart, Nisan, Haziran ve Eylül aylarında artar.Tabi hayvanlar insanlar gibi sadece Mart ayını beklemiyorlar cinsel hayatları için. Hayvanlar da aynı insanlar gibi bir yaşama sahiptir. Mart ayı ise onlar için zirve noktası olarak bilinir. Yani kediler sadece mart ayında çiftleşmezler.

Kediler Bıyıkları Kesilirse Yürüyemez.(Yanlış)

Kediler bıyıkları kesilince yürüyemez diye en sık dile getirilen ve gerçekle uzaktan yakından ilgisi olmayan bir iddiadır. Çünkü kedilerin bıyıkları denge organı değildir. Kediler etrafı algılamak için bıyıklarından yaralanıyorlar ama bıyıklarının dengeleriyle  ilgisi yoktur. Yani kedilerin bıyıklarını kesersek yürüyemezler iddiası kesinlikle yanlış. Kediler bıyıkları olmadan da normal şekilde yürüyebildiği deneysel olarak gösterilmiştir. Kedilerin dengesi, hemen her memeli gibi iç kulakta bulunan organlarla sağlanmaktadır.

Kediler Süt İle Beslenir.(Yanlış)

Sokakta bir kedi gördüğümüz de direk ilk akla gelen kediye süt verip karnını doyurmaktır. Kedilerde süte bayılırlar ancak bu süt içmenin kediler için yararlı olduğu anlamına gelmiyor. Aksine kediler sütün içerisinde bulunan laktozu sindirmelerini sağlayacak olan laktoz isimli enzim bulunmaz ve bu nedenle sütü sindiremezler. Özellikle  yavru kedilerin bağırsağında biriken laktoz zamanla enfeksiyona, bakteri oluşumuna hatta ölüme bile yol açabilir. Doğada kediler anne sütünden kesildikten sonra bir daha süt içmiyorlar. Dolayısıyla kedilerin süt içmeye ihtiyaçları yoktur, üstelik inek sütü kedilerin sağlığını bozma riski taşıyor.

Kediler Dört Ayak Üzerine Düşerler.(Yanlış)

 Kedilerin dört ayak üzerine düşer söylentisi aslında sadece kedilerin omur, kuyruk ve patilerinin iş birliği ile mükemmel bir şekilde patilerinin üzerine düşme pozisyonudur. Kediler asla sırt üstü düşmez ama kedilerin dört ayaklarını üzerine düştüklerinde yaralanmaması içinde bir yükseklik birimi de vardır. Sadece bir basamak kullanmadan atlayabildiği yükseklik onun yaralanmayacağı bir yüksekliktir. Kediler yüksek bir yerden düşerken kendilerini kolayca çevirirler. Böylece ayaklarının üzerine düşerler. Böyle bir şekilde yere düştüklerinde zarar görme olasılıkları daha düşüktür. Ancak bu durum, kedilerin yüksek bir yerden düştüklerinde hiç zarar görmeyecekleri anlamına da  gelmemektedir. Kediler kısa mesafelerde ayarlayamadıkları anda yan gelecek şekilde de düşebilirler.  Uzun mesafe de ise dört ayak üstüne düşmeleri ivmenin hızıyla bacaklarını kırabilir.

Kedilere Düşünce Bir Şey Olmaz.(Yanlış)

Sanılanın aksine kediler her zaman dört ayak üstüne düşmez. Özellikle yüksek yerlerden düşme kedilerde ölümle sonuçlanabilecek kadar ciddi sorunlara neden olabilir. Maalesef hayatta kalmak bu kadar kolay değil. Kimin kaç canlı olduğunu bilmiyor olsakta kedilerin travmalarda daha dayanıklı canlılar olduğunu bilmekteyiz. Yüksekten düşen kediye bir şey olmaz tamamen bir uydurmacadır. Her yıl onlarca kedi yüksekten düşerek ya hayatlarını kaybetmekte ya da kırık ayaklarla acı çekmektedir. Özellikle camdan düşmelerde en sık görülen iç kanamadan kaynaklı ölümlerdir. Kırık yada çıkıklar ameliyatla tedavi edilse de hem masraflı hem de eziyetli işlemlerdir. Bu eziyet ve ölümlerde korunmak için küçük tedbirler alarak korunabilirsiniz.

Kediler Karanlıkta İyi Görürler.(Yanlış)

Kedilerin sahip olduğu çomak hücresi, insanlara göre %20 daha geniş alansal görebilen kedilerinde net bir şekilde görebilmesi için ışığa ihtiyaçları vardır. Kedilerin gözleri insanlara göre daha fazla açılabildiği için gözleri karanlığa insanlardan daha kolay adapte olur fakat kediler karanlıkta daha iyi göremezler. Kedilerde bulunan ‘Tapetum Licidum’ isimli tabaka  yansıtıcı hücrelere sahiptir ve kedilerin gece zayıf ışık kaynaklarından insanlara göre 6 kat daha fazla yararlanabilmesini sağlamaktadır. Tabi kedilerde herhangi bir ufak ışık kaynağının olmaması durumunda (zifiri karanlıkta) görmeleri mümkün değildir.

Kedilerin Hepsi her zaman Tüy Döker.(Yanlış)

Her kedi her zaman tüy dökmemektedir. Kediler mevsimsel geçişlerde yoğun bir tüy dökmesi yaşayabilirler.  Fakat kediler normal zamanda aşırı tüy dökme bazı hastalıkların habercisi olabilir. Kediniz B vitamini eksikliği yaşıyor olabilir. Kediniz düzensiz ve dengesiz besleniyor ya da kalitesiz mama yiyorsa ve stresliyse daha çok tüy dökebilir. Her gün kedinizin tüylerini tarayın veya tüylerini biraz kestirirseniz hem kediniz rahatlayacak hemde çok tüyleri dökülmeyecektir.

Kediler Yalnızlığı Severler.(Yanlış)

Kediler köpekler kadar olmasa da insanlardan ilgi görmeyi beklerler. Kediler  günün bazı zamanları kenara çekilip yalnız kalmak isteyebilir. Kediler keyfine düşkün hayvanlardır.  Bu durum kedilerin her zaman yalnız olmaktan hoşlandığı anlamına gelmez. Kedileri evde kısa süreliğine yalnız bırakabilirsiniz ama uzun süreli kedileri evde yalnız bırakmamız, kedilere terk edilmişlik duygusu yaratabilir. 

Kedilerin Diş Sayısı İnsanlarınkinden Çok Daha Azdır.(Yanlış)

Kedilerin diş sayıları 30 adettir. Yani kedilerin diş sayısı insanların diş sayısına çok yakındır.

Ev kedileri sahipleri ile birlikte gezmeye çıkmak isterler.(Yanlış)

Ev kedileri eve ve ev halkına düşkün canlılardır. Evde vakit geçirmek onları daha mutlu eder, dışarı ortamda kediniz  strese girebilirler. Evde doğup büyüyen bir kedi için dış dünya türlü tehlikeler ile doludur. Bir ev kedisini dış dünyada ufakta olsa bir geziye çıkarmak hiç beklediğiniz şekilde olumsuz sonuçlar doğurabilecek bir durumdur.

Dostunuzun dışarı çıkmak için hevesli görünüyor olması onun buna ihtiyaç duyduğu anlamına gelmez. Sadece, kediler meraklı canlılardır ve pencereden izledikleri dünyayı da her şey kadar merak ederler. Bir evcil kedinin bölgesi zaten evidir, daha fazla ya da açık bir alana ihtiyaç duymaz.

Kediler dünyayı siyah ve beyaz olarak görürler.(Yanlış)

Kedilerin gözleri bizimkiler gibi renkleri ayrıntılı göremese de dünyayı  siyah beyaz görmezler. Onların gözünde de insan gözündeki gibi üç renk (kırmızı, mavi ve yeşil) algılayıcı vardır. Ancak bunların yapısı farklı olduğundan görüşleri renk körü insanlar gibi epey farklıdır. Mavi ve yeşilin tonlarını ayırt ederler ama kırmızıları ve pembeleri karıştırırlar. Bu renkleri daha çok yeşil gibi görürler, moru ise mavimsi..

Kediler Sadece Tüy Yuttuklarında Kusar.(Yanlış)

Kediler sanılanın aksine sadece tüy yuttuklarında kusmazlar. Kedilerde kusma bir çok hastalığın belirtisi olabilir. Bu yüzden kusma ciddiye alınması gereken bir belirtidir. Kedilerde kusma problemini birçok sebep tetikliyor olabilir fakat bunların çoğu zararsız sebeplerdir. Bunları kedinizi sık sık gözlemleyerek fark edebilirsiniz.

Kedi Tüyü Kist Yapar.(Yanlış)

Kedi tüyü asla kist yapmamaktadır. Bu düşünce oldukça yanlıştır. Zaman zaman kedi tüyü yuttuğunuz zamanlar bulunmaktadır fakat yuttuğumuz tüy kist yapmaz. Halk arasında kedi tüyünün çok zararlı olduğu ve bazı hastalıklara yol açtığı belirtilmektedir. Anca bu durum biraz daha kapsamlıdır. Bazı dolaylı yoldan sebepler bulunmaktadır.

Kediler tarafından bulaştığı iddia edilen hastalığın adı toksoplazmozis olarak karşımıza çıkabilir. Bu hastalık parazite neden olan bir enfeksiyon olarak karşımıza çıkmaktadır.

İlk olarak 1908 yılında görülen toksoplazmozis, tüm dünyada insanların en çok rastladığı enfeksiyonlar arasında bulunmaktadır. Sadece evcil hayvanların dışkısında ve cinsel ilişkileri sırasında meydana gelebilmektedir.

Bunun dışında üremesi mümkün değildir. Bu parazitler ise evcil hayvan dışkısı ile dünyaya çıkmaktadır. Bulaşıcı bir hastalıktır. Toksoplazma anne karnında insan ya da hayvan farketmeksizin bebeğe geçebilir.

Fakat gebelik döneminde kedinizin anti iç parazit uygulamasını yaptırmadıysanız, kedinizin dışkısına çıplak elle müdehale etmediğiniz ve her tuvalet temizliğinden sonra ellerinizi yıkamanız bu parazitten korunmak için yeterli olacaktır.

Düzenli parazit aşıları ve bakımı yapılan evcil hayvanların ne sizde ne de bebeğinizde ya da çocuğunuzda kist yapma olasılığı yok. 

Hamileler Kedi Beslememlidirler.(Yanlış)

Hamileler için toksoplazmozis adı verilen enfeksiyon karşı riskli oldukları için  genelik süreci boyunca hayvan dışkısından uzak durmaları gerekmektedir. Kedinizin kendisinden değil. Kediyi sevmeniz de ve ona dokunmanız da bir sakınca yoktur. Anne adayları kedinizin kumunu eşlerine değiştirtmeleri veya kendileri değiştiriyorlarsa eldiven kullanmaları ve sonrasında ellerini iyice dezenfektan sabunla temizlemeleri hamilelik döneminde sorun yaşama olasılıklarını önemli ölçüde azaltır. 

Kediler Bebeklere Zarar Verebilir.(Yanlış)

Bu kesinlikle en saçma yanılgıdan birisidir. Kedilerin bebeklere olan sevgisi ve koruma içgüdüsü ile bebeklerin yanında uyuma istekleri olacaktır. Bu durumda sadece her ikisini ara ara kontrol etmeniz gerekir. Çünkü kedi bebeğin ağzının, burnunun üstünde uyuyabilir bu da bebeğin solunumu engelleyebilir.

Lütfen dikkat. Evcil hayvanlar, çocuk gelişiminin en önemli parçasıdır bunun da altını çizmek isteriz. Aşıları tam, rutin bakımları yapılan kedilerin çocuklara hiçbir zararı yoktur. Tam tersi yararı vardır ki araştırmalara göre evcil hayvanlar, çocukların bağışıklık sistemini güçlendiriyor.

Kediler Pis Hayvanlardır.(Yanlış)

Kediler gün içerisinde defalarca kendilerini yalayarak temizlerler. gerçek şu ki kedilerimiz bizlerden çok daha temiz hayvanlardır.

Kediler Pislendiği Durumlarda Yıkanır.(Yanlış)

Kediler temizlik konusunda oldukça hassas hayvanlardır. Kediler günün bir kaç saati kendini yalanmakla geçirir. Kediniz kirlendikten sonra onu bir havluyla silmek yeterli olcaktır.

Ev Kedileri Hasta Olmaz:(Yanlış)

Kedilerin hiç dışarı çıkmaması ve hep evde  olmaları hasta olmayacağı anlamına gelmemektedir. Aksine ev kedileri sokak kedilerine oranla daha hassas ve çoğu mikropla tanışmamıştır. Ev kedileri daha savunmasız oldukları için sizin dışarıdan getirdiğiniz, ayakkabılarınız, üstünüz ve elleriniz ile taşıdığınız hastalıklara yakalanabilirler. Burada sizin yapacağınız sağlığa uygun kurallara uymaktır. Dışarıdan gelir gelmez kedinize dokunmayın. Önce ellerinizi yıkayıp daha sonra dışarıyla teması olan kıyafetlerinizi değiştirmelisiniz.  Kedinizin veteriner ziyaretini aksatmamalısınız.

Kedilerin Kum Kutuları Kokuyor(neden?)

Evet yanlış değil kedilerin kum kutuları kötü kokuyor. Tıpkı bizim tuvaletimizin kötü kokması gibi. Bu yüzden sifonu icat ettiler. Bu problemin nedeni kediler değil, kedilere bakanların kum kutularını günlük temizlememesinden kaynaklanıyor. Gerçek şu ki yaşayan bütün canlılar yediklerini bir şekilde çıkarmak zorundadırlar. Hamster veya kuş için de aynısı geçerlidir. Kedinizin kum kutusunu günlük olarak temizlemeye dikkat edersiniz bu kokuyu önleyebilirsiniz.

Kediler Tatlı Severler Ve Biraz Yerlerse Sorun Olmaz.(Yanlış)

Kedilerin insanlar gibi tat alma duyuları yoktur. Kediler yediği şeyin tatlı olup olmadığını anlayamazlar. Tatlı yemek, kedilerin ileride katarak gibi göz rahatsızlıklarının ortaya çıkmasına neden olan sebeplerden birisidir.

Kediler Eğitilemez.(Yanlış)

Kediler eğitime açık canlılardır. Sadece sahinin teknik bilmesi gerekir ve de biraz sabırlı olması gerekmektedir. Kedilerle uğraşırken son derece sevecen, sabırlı ve gerçekçi olmak gerekir. Kediniz sizin beklentilerinizi karşılamıyorsa ona kızarak, istediklerinizi yaptırmaya çalışarak hiç bir şey elde edemezsiniz. Kedinizin size uyum sağlamak için davranışlarını değiştirmesini beklemek hata olur.

Kedilere Ceza Verilir.(Yanlış)

Ceza vermek tüm canlılar üzerinde ters etki yaptığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Bu durum kesinlikle en yanlış ve zalim bir yöntemdir. Kediyi asla ceza eğitmez aksine hırçınlaştırır.

Kediler Kindardır Ve İnsanlardan Nefret Eder.(Yanlış)

Kediler bize kin besleyen hayvanlar değillerdir. Kedilerin idrarları veya dışkıları bize yöneltilen intikam aracı veya silah değildir. Eğer  kediniz evinizde perdeleri yırtıyorsa bu canlarının sıkıldığının bir göstergesidir. Bu kedinize ton balığı vermediğiniz için gerçekleştirdiği bir eylem değildir. Bu yüzden kedinize oyuncaklar veya kedi tırmalama ağaçlarını temin etmeniz gerekir.

Sadece Dişi Kediler Sistit Olurlar.(Yanlış)

Erkek kedilerin urethraları (sidik kesesi kanalı) dişilerinkinden dört kat daha dar olup dişiler kadar sistit olma ihtimalleri vardır.

 Kediler Vejetaryen olabilir.(Yanlış)

Unutmayın ki kediler insanlar gibi beslenmez, doğalarında et yeme ve avlanma dürtülerini barındıran kedilerin kırmızı ete ihtiyaçları vardır. Sadece kırmızı ette bulunan araşinodik ve torun asitleri elde edebilmesi için tüketmek zorundadırlar.

Kedilerin Egzersiz Yapmasına Gerek Yoktur.(Yanlış)

Özellikle ev kedileri yer içer oturur ve kilo alırlar. Kedinizle hoş vakit geçirmek aranızdaki bağı güçlendirmek ve onunda hareket etmesini sağlamak sizin elinizdedir. Rutin oyun saatleri ne güzel olabilir. Kedilerin de diğer canlılar gibi egzersiz yapmaya ihtiyaçları vardır. Kedinizle oyun oynarken hem zihinsel hem fiziksel egzersiz yapmalarına olanak sağlamış olursunuz. 

Kediler Kolonya, Parfüm Gibi Kokulardan Hoşlanırlar.(Yanlış)

Kediler koku konusunda oldukça hassas canlılardır. Kediler, kedi otu ya da Valerian gibi spesifik kokuları severler. Diğer (parfüm, kolonya, oda spreyi vb. ) kokuları özellikle sigara kokusundan hiç hoşlanmazlar.

Kedilere Kılçıklı Balık Ve Kemikli Tavuk Verilebilir.(Yanlış)

Kedilere çok sık çiğ balık vermek B1 vitamini yıkımına neden olabilir. Bilinenin aksine her kedi kılçıklı balığı kolayca yiyemez. Tavuk kemiklerinin sivri uçları ciddi yaralanmalara neden olabilir ve kedilere kemikleriyle tavuk vermek oldukça sakıncalı bir davranıştır.

Kedinize balık veya tavuk vermeden önce mutlaka kılcığını ve kemiğini temizlemeyi ihmal etmeyiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*