Kediler Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Kediler Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Kedi besleyenlerin kimi zaman kedilerin hareketlerini, davranışlarını anlamadığımız, ne istediklerini bilmediğimiz durumlar olur. Kedimizin bazı tavırları ve hareketleri bizleri endişelendiriyor olabilir.Bu yüzden kedi sahiplerinin sıklıkla sorduğu sorular oluyor. Eğer burda yaşadığınız sorunun cevabını bulursanız kedinizin ne istediğini anlayıp ona göre hareket etmek daha kolay olacak ve endişelenmeye gerek olup olmadığını anlamamıza yardımcı olacak. Gelin şimdi sizler için hazırladığım kediler hakkında sıkça sorulan sorulara bir göz atalım.

Kedilerde Kusma Ne Anlama geliyor?

Kedilerde kusma sıkça yaşanan bir olaydır. Genelde kusma durumunun normal olduğu durumlar yalanmaktan kaynaklı yuttukları tüyleri kusan kedilerde bu olay oldukça normaldir. Fakat bunun aksine, kediler de sıkça kusmanın ciddi sorunların belirtisi olduğunu da unutmayalım. Kediniz o gün sürekli kustuysa ama daha sonra yemek yemeye devam ediyorsa, hareketlerinde, davranışlarında herhangi bir sorun görünmüyorsa bu durum oldukça normal ve böyle bir durumda paniğe kapılmanıza gerek yoktur. Bu durum kedilerin mide hareketlerinden kaynaklı ortaya çıkan doğal bir durumdur.

Eğer kedinizin kustuğunda aşağıdaki durumlarla birleşiyorsa, kedinizi acil olarak veteriner kontrolüne götürmeniz gerekebilir.

 • İştah kaybı
 • Kilo kaybı
 • İshal
 • Sık kusma
 • Dehidrasyon
 • Açlık
 • Ateş 

Kedi Kusması Neden Önemlidir?

Kediler genelde kendilerini yalayarak temizlerler ve bu sırada pek çok tüy yutarlar. Bu tüyleri dışkı ile atamazlarsa mide irrite ederek kusmaya neden olur. Bu doğal yollu bir kusma şeklidir ve kedinize kedi çimi vererekte kusmasını kolaylaştırabilirsiniz. Böylelikle kediniz tüy yumaklarından kurtulmuş olur.

Viral hastalıklar, parazit olgular, yabancı cisimler,  zehirlenmeler, böbrek rahatsızlıkları, kimyasal etkileşimler, ısı çarpması, tedaviyi red etme, psikolojik etkileşimler vs. Sebeplerinden dolayı kusmalarda veterinere götürülmelidir.

Kedilerde Nabız Ve Solunum Sayısı Kaç Olmalıdır?

 Yetişkin kedilerde 180-200/dk , yavru kedilerde ise 110-140/dk olmalıdır.

Kediler Neden Kutuları Çok Severler?

Yapılan araştırmalara göre kedilerin kutuları neden sevdiğiyle ilgili kesin bir bilgi olmasa da bazı nedenleri olabileceği belirtiliyor. Kediler, bir yaramazlık yaptığını anladığında ve ya stresli olduklarında güvenli hissedeceği kapalı ortamlara saklanma eğilimindedirler. Dört tarafı kapalı bir kutu ise kediler için adete bulunmaz bir nimet. Kediler sıcak ortamları çok severler. Kediler için ideal sıcaklık 30-36 derece civarındadır. Bu yüzden kediler kutu gibi sıcak ortamlara fazla ilgi duyarlar. Kediler stres altında olmasa bile, stresli olduğu zamanlar da saklanabileceği bir yer olarak gördüğü kutuyu mutlaka test etmek isteyecektir.

Kedilerin İşitme Duyuları Nasıldır?

İnsanlarda 20hz, köpekler 40hz, kedilerde 60hz işitme hızına sahiplerdir. Bu onların avlanmasına, saklanmasına vs. olumlu olarak etkilemektedir. Kediler mükemmel işitme duyusuna sahiptirler.

Kediler Neden Sahiplerini Yalar Ve Isırırlar?

Kedinizin sizi yalaması endişe verici değil, aksine güzel bir durumdur, tamamen kedinizin size sevgi ve bağımlılıktan kaynaklandığı bir durumdur. Eğer kediniz sizi yalıyorsa, bu durum sizi kendisine yakın gördüğü anlamına gelmektedir. Kedinizin kendilerine yakın gördükleri insanları yalarlar ve temizlemeye çalışırlar. Bu sevgiden kaynaklı olup oldukça doğal bir durumdur. Kediler, küçükken anneleri tarafından içgüdüsel olarak yalanarak temizlenir. Aynı zamanda, iki kedinin birbirini yaladığını da sık sık görebiliriz.  Bu davranışları tamamen içgüdüsel bir durumdur. Kediler, sahiplerini  yalarken aynı süreci uyguladıkları için bir süre sonra ısırmaya da başlayabilirler. Anne kedilerin yavrularını temizleme süreci yalama kadar ısırmayı da içerir. Kediniz bir süre yalıyor ve daha sonra ısırıyorsa, bu durum tamen içgüdülerin gereği sonucu ortaya çıkar.

Kediler Neden Miyavlar?

Kediler, neredeyse  her duygulanırı miyavlayarak ifade eder. Kedilerin miyavlamasının pek çok sebebi olabilir. Bu duygular kimi zaman olumlu olabilir, kimi zaman bazı tehlikelere işaret edebilir.

 • Stres: Kediler stresli oldukların da bunu sesle ifade ederler. Ev içerisinde  yaptığınız bir değişiklik veya eve yeni gelen bir insan kedinizin stresli olmasına yol açabilir. Böyle bir durum da kedinizle ilgilenip onu severek bu durumu önleyebilirsiniz.
 • Açlık: Bazı kediler de acıktıklarında miyavlama görülebilir. Özellikle mama kabının önünde miyavlıyorsa kediniz, acıktığı ve sizden mama istediği anlamına gelir.
 • Hastalık: Kediniz sürekli ve yüksek sesle miyavlıyorsa bu bir hastalık sebebi olabilir. Kediler, kendilerini iyi hissetmediklerin de veya vücutlarında bir ağrı olduğunda miyavlama eğilimine girerler. Böyle bir durumla karşılaşırsanız lütfen kedinizi veterinere kontrole götürünüz.
 • Üreme dönemi: Kediler üreme yaşına gelmemiş olsa bile miyavlama eğilimine girebilir ve üreme döneminde miyavlarlar.
 • İlgi isteği: Bazı kediler sahibinin ilgisini çekmek için veya oyun oynamak istediğinde miyavlarlar. Eğer bu durumdan rahatsız olursanız, kediniz miyavladığı zaman onunla ilgilenmemeniz halinde tekrar yapmasının önüne geçebilirsiniz.
 • Yalnızlık: Eğer kediniz evde tek başına uzun bir süre vakit geçiriyorsa  canı sıkılabilir ve yalnız kaldığı için miyavlayabilir.
 • Selamlama: Eve geldiğiniz de veya odalarda karşılaştığınızda kedinizin sizi miyavlayarak selamladığına sıkça rastlayabiliriz. Kediler bazen sadece sahiplerini selamlamak amacıyla miyavlayabilirler.

Kedi Çimi Nedir Ve Ne İşe Yarar? Kedi çimi Nasıl Hazırlanır?

Kedi çimi, kedinizin sindirim sistemini düzenleyerek, sağlıklı gelişimine katkıda bulunacaktır. Kediler kendilerini yalayarak temizlerler, ancak yalarken yuttukları tüyler midesinde birikerek tüy topakları oluşur. Kediniz midesinde tüy yumaklarını çıkarmak için evinizdeki yeşillikleri, çiçekleri ve otları yemek isteyecektir. Kedi çimi yapmanız işe yarayacaktır. Kedi çimi yapmak için;

Plastik kabın içindeki topraktan 1 çay bardağı ayıralım. Geri kalan toprağı düzleyip poşetteki tohumları serpelim. Ayırdığımız toprak ile tohumların üzerini kapatıp hafifçe bastıralım. 1,5 çay bardağı suyu yavaşça, tohumları oynatmadan dökelim. Dört gün sulamayın. Beşinci gün yarım çay bardağı daha su ekleyelim. Aydınlık bir yere koyun. Üçüncü gün çinlenme görülür. Yedinci gün kedimize verebiliriz. 10 cm’den fazla uzayan çimleri kesebiliriz. Çimlendikten sonra en az üç hafta dayanır.

Kediler Günde Kaç Saat Uyur?

Sağlıklı bir kedi derin uyurken bile etrafında olanların farkındadır. Bunun için sıcak, temiz, konforlu bir ortam gereklidir. Kediler günde ortalama 13 ila 18 saat uyurlar, ancak bu kedinin aktivitesine, çevresine, yaşına ve hava koşullarına göre farklılık gösterebilir.

Kediler Evden Neden Kaçarlar?

Yalnız kalan kediler, kısırlaştırılmayan kediler, düzensiz beslenen kediler, istediği ilgiyi alamayan kediler ortamlarını terk ederler.

Kedi Diyabet Nedir Ve Belirtileri Nelerdir?

Kedi diyabet şeker pankreasın yeterli insülin sağlamaması sonucu oluşmaktadır. 

Belirtileri:

 • Aşırı susama
 • Nedensiz kilo kaybı
 • Sık sık idrara çıkma
 • iştah artması

gibi belirtilerle karşımıza çıkmaktadır.

Neden kediler hep kendi ayakları üzerine iner?

Kedilerin kendi ayakları üzerine inme yetenekleri iyi bir denge ve vücut pozisyonunun sonucudur. Bu özellikler onlara gerçek bir avantaj verir. Çünkü kendi bacaklarını düşerken tampon gibi kullanıp anında koşmaya, zıplamaya ya da gerekli olan yöne hareket etmeye başlayabilirler.

Alerjisi olan birine hangi tür kediyi tavsiye edersiniz?

Ne yazık ki kediye alerjisi olan kişiler için reaksiyona sebep olmayacağının %100 garantisi olan bir kedi türü yok. Bazı insanlar kısa tüylü türlerin özellikle kedi her hafta yıkanırsa alerjisi olan insanları daha az rahatsız ettiğini belirtiyorlar. En iyi karar, alerjinin şiddetine ve kişilerin kediye sahibi olmanın zevki için katlanmaya razı olduklarını bakarak alınır.

Kedi Felçlerinin En Temel Sebepleri Nelerdir?

Özellikle kedilerde travma sonucu veya yaşlılıkla beraber omurilik ve sinir hasarı ve kırıklarda kedilerde felç görülmektedir.

Kedi İdrarında Kan Önemli Midir?

Tabiki de önemlidir. Sebepleri çok farklı olabilir. Böbreklerde taş, idrar yollarında taş, enfeksiyon vs. olabilir. Böyle bir durumda veterinerinize başvurmalısınız.

Kedi Zehirlenme Belirtileri Nelerdir?

En belirgin belirtileri ishal, kusma, göz bebeklerinin büyümesi, titreme ve denge kordinasyon kaybıdır.

Kedilerde Denge Kaybı Nedenleri Nedir?

 Kediler de en yoğun denge kaybının nedenleri kulak hastalılıklarından ortaya çıkmaktadır . Böyle bir durum da mutlaka veterinerinize başvurmasınızı tavsiye ederiz. 

Kediler Bir Defada En Fazla Ne Kadar Yavru Doğurabilirler? Yavrular Farklı Erkek Kedilerden Olabilir mi?

Bir gebelik dönemi sonunda doğan yavruların her birinin babası başka olabilir.  Çünkü dişi kedi, kızışma dönemi sırasında birkaç kez gebe kalabilir. Ortalama gebelik süresi, 58 ile 62 gündür. Bu süre sonunda genellikle 4 ile 5 yavru doğar. Siyam kedileri 8-9 yavru doğurabilir. Habeş kedilerinin ise genellikle yalnızca 1 ya da 2 yavrusu olur.

Kediler İçin Zehirli Maddeler Nelerdir?

 • Böcek ilaçları
 • Gübre
 • Fare zehri
 • Temizlik maddeleri
 • Dezenfektanlar
 • Çamaşır suyu
 • Antifriz
 • İlaçlar
 • Naftalin
 • Boya

Kedilerin Göz Hastalıklarında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Kedi ırklarına bağlı olarak göz hastalıkları görülebilir. Bunlar özellikle siyamlar da görme zayıflıkları ve çift görme ırk hastalığıdır.

Kediler İnsanlarda hangi cinse daha çok ilgi gösterirler?

Kediler erkeklere nazaran kadınlara daha fazla ilgi gösterirler.

Kedilerin Sık İdrar Yapma Sebepleri Nelerdir?

Kum dökme durumlarında, idrar yollarında enfeksiyon, davranış bozukluklarında, depresyonda vs. gibi durumlarda görülebilir.

Kediler Kendini Ne Kadar Temizlerler?

Kediler günün 5 saatini kendi temizlikleriyle geçirmektedirler.

Kediler Kaç Ayda Bir Doğurabilirler?

Dişi bir kedi dört ayda bir 3 ile 7 arasında yavru doğurabilir.

Kediler Günde Ne Kadar (gram) mama yerler?

 Bu durum kedinilerin ağırlığına göre değişmektedir.

1.5-2.5kg ağırlığındaki kediler için günde 20-30 gr  mama verilmelidir.

2.5-4.5kg ağırlığındaki kediler için günde 30-50 gr mama verilmelidir.

3.5-6.5kg  ağırlığındaki kediler için günde 50-70 gr mama verilmelidir.

Kedilerin hafızası var mıdır?

Kedilerin hafızası köpeklerinkinden 200 defa daha güçlüdür. Kedilerde bu hafıza seçicidir ve sadece işine yarayacak bilgileri saklar.

Kedilerde Üçüncü Göz Kapağının Düşmesi Nedeni Ne Olabilir?

Kedilerde üçüncü göz kapağının ortaya çıkması bir hastalığın belirtisi olabilir. Kedilerde yoğun parazit kurtlarında, ishallerde üçüncü göz kapağında düşmesi görülür. Böyle bir durum da hekiminize başvurunuz.

Kedi Aşıları Nelerdir?

Kedilerde karma aşı, fiv aşısı, micanfin aşısı, kist-parazit aşısı, leucomie aşısı, kuduz aşısı yapılmaktadır.

Yetişkin kedilerde leucomie aşısı, karma aşı, kuduz yılda bir kez tek doz olarak uygulanmaktadır.

Yavru kedilerde ise karma aşı, kist-parazit tedavisi, leucomie, fiv aşısı 2 doz olarak kuduz aşısı tek doz olarak yapılmaktadır.

Kedilerin Yağ Yemesi Gerekli Midir?

Kedilerin vücutları yağ üretemez. Bu yüzden kedilerin yağ yemesi gerekmektedir.

Kedilerin hamileliği kaç gün sürmektedir?

Kedilerin hamileliği 58 ile 65 gün arası sürmektedir.

Kedi Vücut Isısı Kaç Olmalıdır?

Kedilerin vücut ısısı 38 ile 39 derece olmalıdır.

Kedinin Tuvalet Kabı Nereye Yerleştirilmelidir?

Kedinizin tuvalet kabını yerleştireceğiniz yerde çok kişinin dolaşmadığı sakin bir yer olmalı ve kedinizin yemek kabından uzak olmalıdır.

Kedim İstemediğim Yerlere Girince Ne Yapmam Gerekiyor?

Kediniz yaramazlık yaptıysa siz ve aileniz kedinizle bir süre oynamayın ve onu sevmeyin. Ona sert bir şekilde HAYIR demeniz yeterli olacak ve onu en sevdiği oyuncaklarıyla oyuna çağırıp, yavru kedinizin dikkatini başka yöne çekmeyi deneyin.

Kedilerin Yaşam Süresi Ne Kadardır?

Kedilerin yaşam süreleri 15 yıl ile 20 yıl arasındadır.

Kediler Neden Suyu Sevmezler?

 Kedilerin suyu sevmemelerinin nedeni tam olarak bilinmemektedir. Kediler oldukça gizemli hayvanlardır. Bazı araştırmalara göre, ıslanmış tüylerin kedinin ağırlığını arttırması nedeniyle kedi için rahatsız edici bir durum olduğudan bahsedilse de, bu durumu destekler netelikte bir kanıt bulunmamaktadır. Bunun aksine bazı kediler ise su ile oynamaktan çok hoşlanıyorlar. Özellikle sıcak iklimlerde büyüyen kediler oldukça iyi yüzücüler olabiliyorlar.

Kediler Neden Çok Su İçerler?

Kediler depresyonda, böbrek rahatsızlıklarında, diabette genelde en sık sindirim rahatsızlıklarında çok su içtikleri görülür.

Kediler Neden Çeşmeden Akan Suyu İçmeyi Daha Çok Severler?

Suyun akma sesi de kedi dostlarımız için baya çekici geliyor olabilir. Ayrıca su kabınız her ne kadar tertemiz gözükse bile, içerisinde bakteriler çok hızlı şekilde üreyebilirler. Özellikle de seramik ve plastik kapların içerisinde.

Ayrıca suyunu günde bir kez değiştirmek, su kabını da aynı şekilde günde bir kere yıkamak yararlı olabilir. Birkaç saat öylece duran suda oksijen oranı oldukça azalıyor, kediler de akan sudaki oksijenin kaplarındaki suyun oksijeninden daha fazla olduğunu fark edebilecek kadar zekiler. Bu yüzden kedilerimizin su kaplarının temizliğine dikkat edelim.

Kediler Stresi Azaltır mı?

Tabi ki, kedilerin stresi ve kan basıncını düşürdüğü kanıtlanmıştır. Kediler sevgi ve neşe kaynağıdır. Çocuklar için sorumlukluk, yalnız yaşayanlar için çok iyi bir yoldaştır.

Kedilerde Neden Öksürük olur?

Kedilerde mevsimsel olarak özellikle kışın hava kirliliğine bağlı olarak görülür. Kedilerde geçmeyen öksürükte bronşitten, kedilerde astım hastalıklarında alerjik hassaslık, öksürük, sesli ve zor nefes alma, akciğerlerde kuru kuru öksürük görülür.

Kedinin Bıyıkları Ne işe Yaramaktadır?

Kedinin bıyıkları antene benzer ve kedinin karanlıkta etrafa çarpmasını engellemektedir.

Kediler Ne Kadar Yükseğe Zıplayabilirler?

Kediler boylarının tam 7 kat yukarısına sıçrayabilirler.

Kedilerin Kaç Tane Dişi Vardır?

Kedilerin 30 adet dişileri vardır.

Kediyi En İyi Sakinleştirme Yöntemi Nedir?

Uzun uzun kediniz ile muhabbet edin.Kedinizle konuşmak kesinlikle en iyi yöntemdir.  Sakinleştiğini göreceksiniz.

Kediler dakikada kaç nefes alır?

Kediler dakikada 20 ile 40 arası nefes alırlar.

Kediler Ne Zaman Çiftleşmeye Başlarlar?

Erkek kediler 7-10 aylık olduktan sonra,

Dişi kediler ise 5-9 aylık olduktan sonra çiftleşmeye başlarlar.

Dişi Kediler Mi Daha Cana Yakındır Olurlar? Erkek Kediler Mi Cana Daha Yakın Olurlar? Dişi Kedi Mi Yoksa Erkek Kedi Mi Tercih Etmeliyiz?

Erkek kediler çoğunlukla daha cana yakın olurlar ve güvenlerini erken yaşta sergilemeye başlarlar. Dişi kediler ise size yaklaşırken biraz daha temkinli davranırlar.

Kediler Neden Çok Uyurlar?

Yavru kedilerde büyüme hormonu sadece uyurlarken salgılanır, bu yüzden çok uyurlar. Ama  yetişkin kedilerde büyüme hormonu olmamasına rağmen muhtemelen keyfine uyuyorlar.

Kediler rüya görür mü?

Kedilerin rüya gördüğü bilimsel olarak kanıtlanmış bir durum.

 Kediler Neden Bir Şey Kokladıktan Sonra Ağızları Açık Halde Kilitlenirler?

Bu durum, kedinin ilginç ve yoğun bir koku alması ve bu kokuyu daha da derin şekilde koklamak istemesinden dolayı oluşmaktadır. Ağızlarının üst kısmında bulunan Jacobson Organı sayesinde bu amaçlarına ulaşıyorlar ve bu sırada da ‘flehmen tepkisi’ denen bu reaksiyon meydana geliyor.

Flehmen tepkisi ya da flehmen reaksiyonu bir hayvanın üst dudaklarını yukarıya doğru kıvırarak ön dişlerini göstermesi ve bu esnada genellikle burun delikleri kapalı olarak nefes almasından oluşan ve birkaç saniye süren bir davranıştır.

Kedilerin En Güçlü Duyuları Koklama Mıdır?

Hayır, kedilerin en güçlü duyusu duymadır. Koklama duyularının ne kadar gelişmiş olduğunu düşünürsek, ondan bile daha güçlü başka bir duyu organlarının olması gerçekten ilginç bir durumdur.

Kediler Neden Yürürken Aniden Ayaklarınıza Saldırırlar?

Kediniz oyun oynamak istiyor ve avcılık yeteneklerini kullanarak size bu mesajı iletmeye çalışıyor ve canı sıkılıyor olabilir. Özellikle hareketli ev kedileri, yeterli oyuncakları da yoksa sizi oyuncak gibi görebilirler. Kediniz siz yaklaşırken bir köşeye saklanıp birden önünüze atlama, gizli bir köşeden size bakıp durma gibi davranışlar sergileyebilir. Kedinizin bu noktada size zarar verme gibi bir amacının olmadığını söyleyelim, büyük ihtimalle canınızı yaktığının farkında bile değildirler.

Bu durumu aşmak için yanına bir arkadaş daha alabilir ve onunla enerjisini atmasını sağlayabilirsiniz, ya da kedinizle kendiniz oyun oynayarak yeteri kadar eğlendiğinden emin olabilirsiniz.

Kedilerin Yaşı Nasıl Hesaplanır? 6 Aylık Bir Kedi 14 Yaşında Bir Çocuğun Yaşına Mı Denk Gelir? 

KEDİ YAŞI  –  İNSAN YAŞI

6 aylık       –  14 yıl

1 yıl            – 16 yıl

3 yıl           – 20 yıl

6 yıl           – 30 yıl   

8 yıl           – 40 yıl

9 yıl           – 50 yıl 

10 yıl         – 60 yıl

13 yıl         – 70 yıl

16 yıl         – 80 yıl

20 yıl         – 90 yıl

Denk gelmektedir.

Kediler Neden Kakalarını Yaptıktan Sonra Evin İçinde Koşarlar?

Kediler kakalarını yaparlar ve sonra çılgınlar gibi koşmaya başlar. Bu bize çok saçma ve anlamsız gelsede, bunun ilk nedenlerinden birisi hayatta kalma içgüdülerinden olabilir. Vahşi doğada avcıların, bıraktığı kakanın dayanılmaz kokusunu takip edip kendisine ulaşabileceğini düşündüğünden kaçabildiğince uzağa kaçmaya çalışıyor olabilirler. Farklı bir nedenlerden birisi de fazlalıklarından kurtulmaları olabilir. Vücutlarına oranla kütlece büyük bir miktarı çıkarıyorlar sonuçta. 

Kediler Neden Yünden Yapılma Havlu Veya Kıyafet Tarzı Şeyleri Emerler?

Annesinden çok erken ayrıldığı için yumuşak yün havlu ona annesinin karnını hatırlatıyor olabilir veya  havlunun kokusu da annesinin kokusunu anımsatıyor olabilir.

Kediler İçin Zehirli Bitkiler Nelerdir?

 • Sarmaşık
 • Zambak
 • Amaril
 • Açelya
 • Kene tohumu
 • At kestanesi
 • kiraz çekirdeği ve yaprakları
 • Mısır bitkisi
 • Ökse otu
 • Gündüz sefası
 • Nergis
 • Zakkum
 • Atatürk çiçeği
 • Sıklamen
 • Fulya
 • Defne
 • Difenbahya
 • Yüksük otu
 • Gülhatmi
 • Süsen
 • Philodendron
 • Boncuk ağacı tohumu
 • şeker kamışı
 • incir yaprağı
 • karanfil

Kediler için zehirli bitkilerdir.

Kedilerde Temiz Su Önemli midir? Ve Kedilerde  Su Tüketimi Nasıl Olmalıdır?

Kediler temiz suyu severler bazıları ise akan sudan içmekten aşırı zevk alır. Kediler günlük olarak az su tüketirler, ama kesinlikle susuz bırakılmamalıdırlar susuz bırakıldıklarında böbreklerinde tahribat yapar. Eğer yavru kediniz bir su birikintisinden, oluklardan veya göletlerden su içmeyi tercih ediyorsa, bunun sebebi büyük ihtimalle kabındaki suyun tadının kötü olması olabilir. Günlük bol miktarda taze, temiz su sağlayın! Bu kedinizin sağlığı için oldukça kritik bir konudur.

Kediler Zeytin İçin Neden Çıldırırlar?

Evet, kediler zeytin için gerçekten çıldırılar. Kedilerin zeytin için deli olmasının nedeni, zeytinin yapısında bulunan ve kedilerin çıldırdığı kedi nanesi bitkisinde de olan bir kimyasal bileşik. Bu bileşik, kedilerin koku reseptörleriyle etkileşime girerek kedide eşsiz bir keyif yaratıyor olabilir. Normalde gayet ağır başlı olan bir kedi bile zeytin kokusu aldığında şımarabilir, koşabilir, miyavlayabilir; kısaca vermeniz için türlü türlü şaklabanlığa başvurabilir. Yine de çok fazla vermemenizde fayda var diğer her yiyecek için geçerli olduğu gibi, ara ara ödül olarak kullanabilirsiniz zeytinleri.Bu bilgiyi çoğu kişinin bilmemesi kadar ilginç bir durum olsada , öncesinde kedinize zeytin vermeyi deneyin ve nasıl mutlu olduğunu göreceksiniz.

Küçük Yaştaki Yavru Kediyi Nasıl Beslemeliyiz Ve Beslenme Nasıl Olmalıdır?

 • Kedinize taze mama vermeye özen gösterin.
 • Kedinizin gıdalarını oda ısısında verilmesi gerekmektedir ve oda ısısında olmasına özen göstermeliyiz.
 • Kedinizi başka hayvanlar ve köpekler için hazırlanmış olan mamalarla beslememeliyiz.
 • Kedinizin mama kabında kalan mamayı tekrar kedimize vermemeliyiz.
 • Kedinizin yemek yemesini denetleyerek aşırı kilo almasını engellemeniz gerekmektedir.
 • Isıtılmış yemekleri buzdolabınıza koymamalıyız.
 • Kediyi ev besini ile besleyen hasta sahipleri tavuk kemikleri ve balık kılçıklarını muhakkak ayıklamalıyız.
 • Güvenilir kedi maması markası kullanmak gerekir.
 • Kedinizin su ve mama kaplarını temiz tutmaya dikkat edilmelidir.
 • Kediniz 24 saatten beri yemek yemiyor ise veteriner hekiminize başvurmanızı tavsiye ederiz.

Kedi Kumu Torbası Ne İşe Yaramaktadır?

Kedi kumunuzu değiştirirken, kum kabınızı yıkamak ya da ayrı bir torbaya boşaltmak yerine, daha pratik ve hijyenik kullanım sunmaktadır. Kum kirlenince torbayla beraber çöpe kolaylıkla atabilirsiniz.


Kedi Kumu Nasıl Kullanılmalıdır?

Kedi kumu kabını doldurmadan önce tamamen kuru olmasına dikkat etmeliyiz. Kedi kumu kabını ortalama 4 parmak (7cm) yüksekliğinde dolduralım. Daha iyi sonuç için biraz karıştırınız. Katı dışkıları her gün kürek ile temizleyiniz.

Kedilerin Tüy Dökme Nedenleri Nelerdir?

Kedilerin sağlıklı gıda ile beslenememeleri, stres faktörleri, kedilerin taranmaması, iç parazit tedavilerinin yapılmaması, pire kontrollerinin yapılmaması, deri hastalıkları, çok sık yıkanmaları, biotin eksiklikleri, çiftleşme ve hamilelik dönemleri, mevsimsel faktörler, hormonal dengesizlikler kedilerde tüy dökülmesine yol açar.

Kedinin Sürekli Kendini Yalaması Ne Anlama Gelmektedir?

Kediler, kendilerini temizlemek amacıyla kendilerini yalarlar. Genelde uyanık oluğu zamanın yarısından fazlasını yalanarak geçirirler. Özellikle tüy dökme mevsiminde kedilerin yalandığı çok sık görülsede bu durum sahiplerini endişeye düşürebilir. Eğer kediniz tek bir noktaya odaklanıp hep o nokta da  yalanıyorsa, o bölgede bir ağrı veya acı hissediyor olabilir. Böyle bir durumda veterinerinize başvurmanızı tavsiye ederiz. Kedinizin davranışları normal ise, sık yalanıyor fakat tek bir noktaya yönelmiyorsa bu durum dönemsel olabilir ve endişelenmeye gerek yoktur. Fakat yine de kedinizi takip etmenizde fayda var.

Kediler Neden Kuyruklarını Kovalarlar?

Kediler genellikle çok hareli bir ruh halinde olduklarında kuyruklarını kovalarlar. bu ruh halinde hareket eden her şey ilgilerini çektiği için, iç güdüsel olarak olarak kovalıyor olabilirler. Ya da kuyruklarının sürekli hareket etmesinden rahatsız olup durumu kontrol altına alamaya çalışıyor olabilirler ve bu yüzden yakalamaya çalışıyor olabilirler.kediler tabi ki kuyruğunun vücudunun bir parçası olduğunun farkındadırlar, zaten yakaladıktan sonra kuyruğunu yalamaya başlarlar. 

Yavru Kedileri Korumak İçin Ne Yapmalıyız? Anne Kedi Ne Kadar Süre Kedileri Emzirir?

Her yavru ayrı bir eten içinde doğarlar. Anne bu eteni diliyle yırtar ve yer. Böylece hem yavruyu temizlemiş olur, hem de sütün memelerine gelmesini çabuklaştırır ve gözleri on gün kadar kapalı kalan kedi yavrularına bir-iki günlükken dokunulmamalıdır. Ayrıca, siyam kedileri dışında, erişkin erkek kediler yeni doğmuş yavrulardan uzak tutulmalıdır. Çünkü yavrulara zarar verebilirler. Anne kedi yavrularını iki ay kadar emzirir.

Yavru Kedi Bakımı Ne Zaman Başlamalıdır?

Kediniz dışarı çıkmıyorsa düzenli olarak tırnakları kesilmelidir, haftada bir kez dişlerini fırçalamanız yeterlidir.Yavru kedinizi yavruyken bakıma alıştırmanız aranızdaki bağı kuvvetlendirecektir.

Kedi Tırnak Kesimi Nasıl Yapılır? Ve Kedi Tırnak Kesimi Ne Kadar Sıklıkla Yapılmalıdır?

Tırnak kesimi için özel makaslar kullanılmalıdır. Tırnak kesimi 2 ayda bir yapılması uygundur.  Asla unutulmaması gereken çok kesmek yerine az kesmek daha uygun olacaktır. Kesmede kesinlikle beyaz olan kısmı kesiniz.En doğrusu veteriner hekiminizin yapmasıdır.

Kedilerin Diş Bakımı, Göz Bakımı Ve Kulak Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?

Basit bir fırça ve macun yeterlidir. Yavru kedilerde diş fırçalama alışkanlığı küçük yaştan alıştırılması gerekmektedir. Haftada bir kez fırçalamak yeterlidir. Gözlerde çapak varsa ayrıca alınması gerekebilir. Gözlerde akıntı yoksa bir parça pamuklu suyla silip sonra pamukla veya pamuklu bezle silebilirsiniz. Kulak içlerinde koyu akıntı varsa kulak uyuzu olabilir. Bir parça pamuğa bebe yağı damlatarak kulağın içlerine doğru girmeden dairesel hareketlerle temizleyebiliriz, kulak kanalı içine asla hazır pamuklu çubukları kullanmayınız.


Kedi Tuvalet Eğitimi Nasıl Ve Ne Zaman Yapılmalıdır?

Yavru kedilerin yürüdüğü döneminde eğitime  başlanılmalıdır.Yavru kediler yemek yedikten kısa bir süre sonra tuvalete gitme ihtiyacı duyarlar. İlk seferinde onu kum kabına siz götürebilirsiniz, fakat kabın yerini öğrenmesi için onu her seferinde kucağınıza alıp taşımak yerine bir iple ya da oyuncakla oynatarak kum kabına kadar kendiliğinden gidip gelmesini sağlamalısınız. Kediler kafalarında yaşadıkları yerin bir haritasını oluştururlar ve bunu yaparken görüntüler kadar kokulardan da yardım alırlar. Tuvaletini yaptıktan sonra kumunun tamamını hemen temizlemek yerine, alışkanlığı tam olarak kazanıncaya dek az miktarda kirli kumu kabında bırakırsanız, koku da doğru yeri bulmakta ona yardımcı olacaktır.

Kedinin Plastik Eşyaları Yalaması Ne Anlama Gelmektedir?

Sebebinin ne olduğu bilinmese de, bazı plastik eşyaların kokusu kedilerin ilgisini çekmektedir. Kediler şaşırtıcı ve anlamlandıramadığımız bir şekilde plastik eşyaları yalama eğlemi gösterebilir. Bu durum oldukça normal kabul edilip, bir çok kedide görülür.  Eğer kediniz bunlarla kendine zarar vermiyor ve yutmuyorsa, plastik eşyaları yalaması bir sorun yaratmayacaktır.

Kedilerin Tüyü Kist Yapar Mı? Evcil Hayvan Tüyü Kist Yapar Mı?

Kedi ve köpeğin tüyü iç organlarda tutunarak herhangi bir kistte neden olmamaktadır. Genelde kedi ve köpeğin tüyünün yutulması sonucu organlarda kist yaptığı inancının toplum içerisinde yaygınlığıdır. Bunu yapabilecek olan bir çeşit parazittir.Kist yapan, evcil hayvanların  tüyü değil evcil hayvanınıza bulaşan parazit yumurtalarının ağız yoluyla birlikte alınmasıyla gerçekleşen paraziter bir hastalığın sonucudur.Eğer düzenli parazit mücadelesi veteriner hekim tarafından yapılan bir kedi ve ya köpekte bu parazitlerin olma ihtimali yoktur.Bu paraziti alma ihtimaliniz yıkanmamış çiğ sebze veya meyve ile ya da yine veteriner hekim kontrolü yapılmadan aldığınız ya da yediğiniz çiğ et ve et ürünleri yiyerek de alabileceğinizdir. Yani evcil hayvanlarınız gerekli bakımları yapıldığı takdirde tehlikeli parazitleri taşıma ihtimalleri genellikle yoktur.

Kedileri Korumanız Gereken Durum Ve Yerler Nelerdir?

 • Asla elektrikli battaniye kullanmayınız.
 • Dikiş makinesi, tornavida, iğne, çivileri uzak tutun.
 • Klozet kapaklarını kapalı tutmalıyız.
 • Plastik  torbaları kapalı tutmalıyız.

Kedilere Neden Islak Mama Verilmelidir?

Kediler doğal olarak su içmeye eğilimli değillerdir. Kediler gerçek birer et oburlardır ve ihtiyaçları olan suyu yedikleri besinlerden alırlar. Islak mamalarda yüksek derecede nem bulunur. Bu sayede vücutta ve idrar yollarında oluşabilecek hastalıkları engeller. Bu yüzden kedilere yaş mama vermeliyiz.

Kedilerede İshal Nasıl Tedavi Edilmelidir?

Kedilerde ishal hastalığı durumu görüldüğünde bu durumun süresine dikkat edilmelidir. Eğer kediniz çok genç veya yaşlı ise, kedinizde 24 saatten fazla süren bir ishal söz konusuysa ve bunun yanında kusma gibi durumlarda görülüyorsa hemen veterinere götürülmelidir. Kedinizi ishalden dolayı veterinere götürecekseniz evden muhakkak dışkı örneği alın. Bu durum tahlil için zaman kazanılmasını sağlayacaktır. Kediler ishal olduklarına çok fazla su kaybederler. Bu durumu dengelem için 1 litre suyun içine 1 çay kaşığı tuz ve 1 çorba kaşığı şeker ekleyin. Bu karışımı kedinize içirdikten sonra bekleyin ve su içirmeye devam edin. Kedilerin ishal olması durumunda kediler için sıkı bir diyet programı uygulanması gerekmektedir. Bu diyette yüksek lif içeren yağ oranı düşük yiyecekler tercih etmeye özen gösterin. Özellikle haşlanmış tavuk eti ve patates gibi besinleri kedinize yedirebilirsiniz.

Kedimiz Evde Yalnız Kalabilir mi?

Kediniz evde birkaç gün yalnız kalabilir ancak siz de onun girebileceği, ona zarar verebilecek yerleri muhakkak  kapalı tutun. Örneğin sıcak ve karanlık yerlerde uyumaya severler, şifon yerinizin çekmecelerini, sandık ve dolaplarınızı kapalı tutmayı sakın unutmayın. Fırının, bulaşık makinesinin ya da kurutma makinasının kapağını kapatmadan önce orada olup olmadığını kontrol edip öyle kapatın.Pencereleri kapatın ve balkonlardan uzak tutun.

Kedi Mırıltısının ve Gurultusunun  Nedeni nedir?

Kedinin mırıltı ve gurultu sesi, rahatlık ve mutluluk göstergesidir. Sadece ses tellerinden değil göğüs boşluğunun derinlerinden gelen yüksek frekanslı seslerdir. Kediler güvende olduklarında, emzirirken, sıcak, tok hissettiklerinde, doğum yaptıklarında, nadiren kızgın olduklarında ve canları yandığında da guruldayabilirler.

Kedi Mırıldamasının İnsan vücuduna Etkisi nedir?

Fransa’da yapılan  bir araştırma sonucu kedi mırıldanmasının insanı stresten arındıran bir etki yaptığı kanıtlanmıştır. Kedi mırıltısı hem kulak yoluyla  hem de deriye yakın sinir uçları kanallarıyla mutluluk veriyormuş. Mırıldayan kediniz sevmek sizi hem sakinleştirip hem de stresinizi azaltır. Kedi mırıldanmaları yaraların enfeksiyon ve şişkinlik riskini azaltmaktadır. Kedi sahibi olan insanların %40 daha az kalp krizi riskleri vardır. Kediler 20-140 hz aralığında mırlama titreşimleri yayarlar, bu frekansta titreşen sesler, bir çok hastalığın tedavisine etkili olmaktadır. Mırlama titreşimleri tendon ve kas sakatlanmalarını rahatlamaktadır. Mırlamanın titreştiği frekans aralığı, bir çok hastalığa iyi gelen ses frekansı aralıklarına denk düşmektedir. Kediyi sevmek ve mırıldanmasını dinlemek kan basıncı düşürür. Şimdi hadi kedimizi sevelim ve mırıldanmasını dinleyelim.

Kedilerin Özellikleri Nelerdir?

Kedilerin görme duyusu gelişmiştir, karanlığa yakın ortamlarda insanlardan daha net görürler fakat kediler renkleri ayırt etme konusunda zayıftırlar.

Kedinizin kuyruk hareketleri, onların içinde bulunduğu ruh haline yansıtır. Havaya kalkıksa, gururlu ve karnı tok’dur. Dümdüz uzatılmışsa bir şeyleri izliyordur. Kuyruğunu bir yandan diğer yana sallıyorsa , kızgın olabilir. 

Kedinizin bıyıkları çok hassastır, ışığın çok az olduğu durumlarda ona yol gösterir. Çarpabileceği her türlü nesneye karşı duyarlı olurlar.

Kediler kaplan, leopar, vaşak gibi diğer vahşi kuzenleriyle ortak özelliklere sahiptir.

Kediler son derece meraklı hayvanlardır, her türlü şeyin içine girmeyi, yukarıdaki yerlere tırmanmayı, hatta boş poşet ve kutulara girmeye meraklıdırlar. Keşif yavru kedinin öğrenmesinde etkilidir.

Kedi Ya Da Köpek Tüylerinden Nasıl Kurtulabilirim? 

Kediniz normale göre çok daha fazla tüy dökmeye başladıysa, bunun için özel üretilen mamalardan verebilirsiniz. Ya da kedinizi pet shoplar da satılan furminator ve ya jiletli taraklarla tarayabilirsiniz. Hemen hemen bütün kediler tüy döker ve bu yüzden evde yapabileceğiniz bir kaç önerimiz var:

Süpermarketlerde ve pet shop ‘larda rahatlıkla bulabileceğiniz tüy toplama ruloları.

Güçlü bir yapışkan maddeden yapılmış bu rulolarla tüylerden arındırmak istediğiniz koltuklarınızı, kanepelerinizi, perdelerinizi, elbiselerinizi kısaca bütün kumaş ve sert cisimlerin üzerindeki tüyleri kolayca temizleyebilirsiniz.

Komik bir öneri gibi görünebilir, ancak bir balon şişirip tüy biriken alanların üzerinde balonu gezdirdiğinizde statik elektrik sayesinde tüyler balon üzerinde toplanır. Alternatif çözümleri sevenler bu yöntemi kullanabilir.

Duygusal ve hassas hayvanlar için pek tavsiye edilen bir seçenek olmasa da pet kuaförleri tüy sorunuzu birkaç aylığına kökten çözecektir. Özellikle çok tüy döken, uzun tüylü hayvanlar tıraş edildiğinde hem rahatlar hem de bir süre neredeyse hiç tüy dökmez. Önemli olan nokta, sevimli dostunuzu mutlaka yaz aylarının başında tıraş ettirmenizdir, aksi halde sağlığını tehlikeye sokabilirsiniz. Tıraştan sonra evcil hayvanınızın bir süre saklanması, utangaç ya da saldırgan davranması normaldir endişe etmeye gerek yok.

Birçok beyaz eşya markası, evcil hayvan besleyenler için yeni teknolojilere sahip elektrik süpürgeleri üretiyor. Tüyleri daha iyi çekme gücüne sahip bu süpürgeler hem evinizi tüylerden daha iyi arındırıyor hem de tüy alerjisi olan misafirleriniz için özel filtreleri sayesinde alerji oranını düşürüyor.

Eğer acil bir durumla karşı karşıyaysanız ve elektrik süpürgenizi kullanacak zamanınız bile yoksa bir koli bandı yardımıyla tüylerden büyük ölçüde kurtulabilirsiniz. Eğer yakınınızda koli bandı yerine bir sünger varsa, süngeri ıslatıp tüy bulunan alana iyice bastırıp sürükleyerek de sorununuzu çözebilirsiniz.

Kediler Neden Küçük Alanlara Kıvrılıp Yatmayı Severler?

Kediler her ne kadar avcılıklarıyla bilinseler de, pek çok kez av konumuna düştükleri de olur. Bu nedenle küçük alanlara girip kendilerini güvende hissetmek isterler, özellikle de karın bölgelerini korumak amacıyla. Küçük bir alanda uyuduğunda, büyük avcıların kendisine ulaşabilmesi de zor olur. Kendini her zaman güven altına almayı severler. Ayrıca böylesine kompakt bir pozisyonda uyumak, acilen harekete geçmesi gerektiğinde kedinin hızlıca reaksiyon gösterebilmesine olanak sağlar.

Gebe Bayanların Toksoplazma’dan Korunması İçin Alacakları Önlemler Nelerdir?

Herhangi bir yiyeceğe dokunmadan ya da yemeden önce mutlaka ellerinizi yıkamalısın.

Tüm sebze meyveleri yıkamadan yemeyeniz.

Etleri pişirmeden yeneyiniz.

Bahçe ya da dışarıda toprakla her temasınızdan sonra mutlaka ellerinizi yıkayın.

Kedinizi dışarı çıkarmayın.

Kedinizin tuvalet kabını değiştirirken mutlaka eldiven takınmayı unutmayın ve ellerinizi yıkayın.

Unutmayın kedi ve köpeğinizle mutlu bir birliktelik kurmak sizin elinizde, tüm ön yargılarınızı atın evcil hayvan sahibi olmanın vermiş olduğu merhamet duygusu ve sevgiyle çocuklarınızı büyütün. Göreceksiniz ki aile bireylerinizin sosyal yaşantılarını ve hayata bakışlarını tamamen değiştirmiş olacak. Unutmayın sokaktan, barınaktan sahipleneceğiniz ve yuvanızı açacağınız her bir can evinize sevgi, çocuklarınıza sorumluluk duygusu ve ailenize mutluluk getirecektir.

Toksoplazma Nedir? Hamile Bayanlar İçin Tehlikeli Midir? Veteriner Hekim Gizem Yanıtladı;

‘’Bayanların gebe kalma çocuk yapacakları zaman akıllarına ilk takılan korku toksoplazma gerçeğidir. Bir çok sitede, kitapta ya da direk doktorların ağzından ne kadar tehlikeli olduğu ile ilgili bilgiler verilir. Özellikle ilgili sitelerde bu hastalıkla ilgili korkunç hikayeler anlatılır. Amacım tabi ki de toksoplazmanın tehlikeli olmadığını anlatmak değil ama tehlikenin kediniz den gelip gelmeyeceğidir.

Toksoplazma, toksoplazma gondi adı verilen tek hücreli bir protozonun sebep olduğu bir paraziter hastalıktır. Hastalık direk kedi kumundaki kedi dışkısı ile temas ile geçebileceği gibi çiğ sebze, et gibi meteryallerle ve toprak ile temasla da etken alınabilir.Dolayısıyla kediniz bu hastalık etmenin de tek suç sayılamaz.

 Sağlıklı bağışıklığa sahip yetişkinler toksoplamaya yakalandıklarında sadece orta derece gribe benzer bir enfeksiyon geçirirler ya da herhangi bir belirti göstermeden atlatırlar. Fakat gebelikleri sırasında toksoplazma etkenini alan anneler doğmamış bebeklerini plasenta yoluyla enfekte ederler. Böylece doğmamış bebekler toksoplazma yüzünden doğuştan özürlü olurlar hatta bu enfeksiyon ölüme bile sebep olabilir.

 Gebelik öncesi toksoplazma ile enkfekte olan bayanlar doğmamış çocukları için herhangi bir tehdit oluşturmazlar. Sadece hamilelik sırasında toksplazma ile enfekte olan bayanların bebekleri risk altındadır.

 Bir ev kedisinin toksoplazma enfeksiyonunu alması için sürekli dışarıya çıkması ya da avlanması gerekir. Eğer kedinizin dışarı ile teması yoksa çiğ et ile beslenmiyorsa ve de avlanma ihtimali yoksa toksoplazma hastalığı ile enfekte olma şansı da yoktur.

Kediniz daha önceden dışarı da yaşayan bir kediyse ve endişeleniyor olabilirsiniz. Bu durumda bile aşağıda çok fazla endişelenmeyin. Çünkü, toksoplazma ile enfekte kediler , dışkılarıyla toksoplazma organizmalarını sadece kısa bir süre içerisinde dökerler. Eğer kediniz hastalığı taşıyorsa minimum 48 saat içerisinde hastalık yapan etmenleri taşır. Her gün düzenli kum kabının temizlenmesi bunu önler.

Kedinizin kum kabını temizledikten sonra ellerinizi yıkamak gibi basit bir hijyen kuralına uyarak bulaşma riskini de engellemiş olursunuz. Çünkü bu hastalık sadece dışkı ile direk temas ile geçer. Hayvanınızı sevdiğiniz de ya da okşadığınız da tüylerinde alabileceğiniz bir etmen değildir.

 Toksoplama önlenebilen bir hastalıktır. Gebeliğiniz süresince doğru hijyen kurallarına uyduktan sonra ev kedinizden bu hastalığı kapma şansınız yoktur.’’

Kedimin İhtiyaç Duyabileceği Malzemeler Nelerdir?

 1. Mama ve su kabı
 2. Kum kabı
 3. Kum küreği
 4. Kum kabı poşeti
 5. Kedi yatağı
 6. Taşıma çantası
 7. Tarak
 8. Oyuncak
 9. Tırmalam tahtası 

Bunlar kedinizin için ihtiyaç duyabileciğiniz malzemelerdir. İsteğe bağlı değişebilir.

Kedim tuvaletini kum kabına yapmıyor, bunun nedeni ne olabilir?

Bağırsakların da ya da idrar yolların da bir rahatsızlık olabilir.

Kediniz bir şeyden korkmuş ya da huzursuz olmuş olabilir.

Evde başka bir hayvan ile iktidar mücadelesi içinde olabilir

Yeni taşınma söz konusu ise adaptasyon problemleri olabilir
Bu tip durumlar söz konusu olduğunda mutlaka bu koşulların ortadan kaldırılmasına çalışmalısınız. Kediler korku halinde tuvaletlerini kaçırırlar. Ev halkı ile duygusal problem yaşayan kedilerde de tuvalet sorunu baş gösteriyor olabilir. Bu durumda problemin çözümü doğal olarak problemi yaratan insanın çözüm üretmesinden geçmektedir. Diğer taraftan evde diğer bir pet ile yaşanan egemenlik mücadelesinde ise hangi tarafın hangi tarafa anlayış göstereceğini kestirmek imkansız gibidir. Ama en iyi çözüm bu gibi durumlarda her iki tarafa da fazlasıyla sevgi ve anlayışlı davranmaktan geçer. Huzursuzluk karşısında takınılacak baskıcı bir tavır ulaşılmak istenenin tam tersi bir etki doğurur. Hastalıktan kaynaklana tuvalet sorunlarının çözümü ise tıbbi tedavi ile mümkündür. Özellikle aşırı ishal durumunda kediniz bu istenmeyen durumda başta kendisi duygusal olarak etkilenecektir. Çünkü temizliklerine çok düşkün olan kediler ishal gibi istekleri dışındaki tuvalet sorunlarından dolayı ciddi bir utanma ve rahatsızlık hissetmeleri gayet normaldir.

Kediler Geceleri Neden Delirmiş Gibi Koşup Dururlar?

Bu davranış aslında oldukça normaldir. Çünkü kedinizin genlerinde bu var! Vahşi doğadaki kedigiller avlanma vakti olarak genelde geceyi kullanırlar. Dolayısıyla evin içinde koltukların üzerinden atlayıp bu durum av peşinde olduğunun kanıtı olabilir.

Tek ihtimal bu değil elbette. Örneğin sizi ve ailenizi çok sevdiği için, siz gelene kadar uyuyup geldiğinizde aktif olmaya başlayabilir. Yani enerjisini sizinle vakit geçirip oyun oynamaya ayırması ihtimaldir.  Bu durumdan rahatsız oluyorsanız uyumadan önce kedinizle zaman geçirip oyunlar oynayarak enerjisini atmasını sağlayabilirsiniz. O da yorulup siz uyuduğunuzda uyuyabilir.

Kediler neden biz sevdikten ve ya öptükten sonra neden kendilerini yalarlar?

Bunun belli başlı nedenlerinden birisi, Ya uzun uzun uğraşarak düzelttiği tüylerini bozdunuz ve rahatsız ettiniz, ya da vücudunda olmasını istemediği bir kokuyu bıraktınız. Özellikle vahşi doğadaki kedigiller için düşmanları kendisine çekebilecek ya da avların kendisini fark etmesine neden olabilecek kokulardan arınmak çok hayati olduğu için, evdeki kedi dostunuz da bu içgüdüyle hareket ediyor olabilir.

Hayvan Hakları Evrensel Beyannamesi Nedir?

‘’Tüm hayvanlar eşit doğar ve eşit yaşama hakkına sahiptirler.

Tüm hayvanların saygı görme hakkı vardır. Bir tür hayvan olan insan, diğer hayvanları yok edemez. Hayvanları kendi çıkarı için karşılıksız kullanamaz.

Hiçbir hayvana kötü ve zalimce davranılamaz. Bir hayvanın öldürülmesi zorunlu ise bu, bir anda ve acı çektirilmeden yapılmalıdır.

                 Hayvanlara fiziksel ya da psikolojik acı çektiren deney yapmak, hayvan haklarına aykırıdır.

Vahşi hayvanlar kendi doğal çevrelerinde yaşama ve çoğalma hakkına sahiptir. Eğitim amacıyla bile olsa vahşi hayvanlar özgürlüklerinden mahrum bırakılamaz.

Evcil hayvanlar, uyumlu bir biçimde ve özgürlük içinde yaşama hakkına sahiptir. İnsanların kendi çıkarları için evcil hayvanların yaşama koşullarında yapacakları her türlü değişiklik, haklara aykırıdır.

Evcil hayvanlar, doğal yaşama sürelerine uygun uzunlukta yaşama hakkına sahiptir.

Tüm çalışan hayvanlar (at, eşek…) iş süresinin sınırlandırılması, işin daha az yorucu olması, güçlerini artırıcı bir beslenme ve dinlenme hakkına sahiptir.

        Beslenmek için bakılan hayvanlar barındırılmalı, taşınmalı ve ölümleri de korkutmadan ve acı çektirmeden olmalıdır.

Hayvanlar, insanlar tarafından eğlence amaçlı kullanılamazlar. Hayvanların seyrettirilmesi ve hayvanlarla gösteri yapılması, hayvan onuruna aykırıdır.

Zorunlu olmaksızın bir hayvanın öldürülmesi, yaşama karşı işlenmiş bir suçtur.

Çok sayıda vahşi hayvanın öldürülmesine neden olan safariler ve av partileri, hayvanlara karşı yapılmış bir soykırımdır. Doğal çevrenin kirletilmesi, yıkılıp yok edilmesi de soykırıma eşdeğerde alçakça bir davranıştır.

Hayvanların ölüsüne de saygı göstermek gerekir. Hayvanların öldürüldüğü şiddet sahneleri, sinemalarda ve televizyonlarda yasaklanmalıdır.Ama hayvanlara yapılan saldırıları kınamak amacında olan filmlerde bu sınırlama yoktur.

Hayvanları koruma kuruluşları, devlet katında temsil edilmelidir. Hayvan hakları da insan hakları gibi yasayla korunmalıdır.’’