Kediler Neden Titrer

kedide titreme
kedilerde titreme

Kedinizin kontrolsüz bir şekilde titrediğini görmek endişe verici olabilir. Titremeler, başları, kuyrukları veya bacakları gibi tek bir alana izole edilebilir veya tüm vücutları titriyor olabilir. Bazen sebep, termostatı açarak kolayca düzeltilebilen hafif soğuk bir oda kadar tehdit edici olmayabilir. Diğer zamanlarda, titremesi altta yatan bir hastalığın belirtisi olabilir.

Bu durumlardan herhangi birinde, titreyen bir kediye dikkat etmeye değer .

Kediler de Titreme Sebepleri

Titreyen bir kedinin birçok nedeni vardır ve sorunlar davranışsaldan çevreye, tıbbiye kadar değişebilir. Neyse ki, titremeleri durdurmak ve altta yatanlara yardımcı olmak için birçok tedavi var.

İşte kedinizin titremesinin bazı yaygın nedenleri.

1. HİPOGLİSEMİ

Hipoglisemi , kedinizin titremesinin en yaygın nedenlerinden biridir. Hipoglisemi, bir glikoz eksikliğidir, yani kedinizin düşük kan şekeri ve titremeleri veya titremeleri hastalığın belirtileri olabilir. Genellikle uzun süre yemek yememelerinden kaynaklanır.

Yavru kediler için hipoglisemi son derece yaygındır çünkü minik bedenleri hala glikozun nasıl işleneceğini öğrenme sürecindedir. Yavru kedilerin besleyici bir diyet almaları ve hipoglisemiyi önlemek için sıcak ortamlarda tutulmaları hayati önem taşır.

Daha yaşlı kediler için, her altı saatte bir onlara birkaç damla bal veya akçaağaç şurubu vermek, sallamalarını sakinleştirmeye yardımcı olabilir. Bal veya tatlı şurubu doğrudan diş etlerine koymak, şekerin kan dolaşımına daha hızlı girmesine yardımcı olabilir.

Kedinizin hala titrediğini ve düzgün yemek yemediğini fark ederseniz, veterinerinizi aramanın zamanı gelmiş olabilir. Veterineriniz büyük olasılıkla cevaplar sağlayabilecek bir kan testi yapacaktır.

2.Korku , Fobi , Kaygı

Tıpkı insanlarda olduğu gibi kediler de korkabilir ve sallanabilir! Kediler, kaygı geliştirmelerine yol açabilecek fobiler bile geliştirebilirler .

Kediler için en yaygın fobiler havai fişekler ve gök gürültülü fırtınalardır. Bu olayların her ikisi de, titreşimlere karşı aşırı hassasiyetleri ve güçlü işitmeleri ile güçlendirilen aşırı gürültü ürettiğinden, bu durumlarda kedinizin titrediğini görmek nadir değildir.

Kedinizin sarsılmasına veya titremesine neden olabilecek diğer yaygın durumlar, kedinizin travma geçirmesi veya ayrılık kaygısı olmasıdır. Sarsılmanın yanı sıra, endişeli veya korkmuş bir kedide aranacak diğer belirtiler saklanıyor veya ishal olabilir.

Kedinizin aşırı derecede endişeli olduğunu düşünüyorsanız, kedi arkadaşınız için uygun tedavi veya ilaç bulmak için yerel veterinerinize danışmanız en iyisi olacaktır.

3. Düzensiz Vücut Sıcaklığı

Bir kedinin normal vücut ısısı 100,5°F ile 102,5°F arasında değişir. 102.5 ° F’nin üzerindeki herhangi bir şey, ateş gibi hastalıkları gösterebilir ve 100.5°’nin altındaki herhangi bir şey, hipotermi gibi ciddi sağlık komplikasyonlarına yol açabilir. Her ikisi de kedinizi sallayabilir.

Hipertermi , vücut sıcaklığındaki bir yükselmedir, bir kedi yüksek sıcaklıklı ortamlara maruz kaldığında ortaya çıkabilir. Bunun yaygın bir örneği, bir kediyi sıcak bir arabada bırakmaktır.

Ateş, bir kedide de yüksek vücut sıcaklığının bir göstergesidir. Vücut ısısı düzenlenmezse, kediniz sıcak çarpması veya sıcak bitkinliği gibi ısıyla ilgili hastalıklar yaşayabilir.

Düşük vücut ısısı veya hipotermi de kediyi titretebilir  Normal aralığa vücut ısılarını geri getirmek yardımına onlar için battaniye sağlayarak kedinizi yardımcı olabilir değilse onun senin kedi için ölümcül olabilir. 

Kedinizin vücut ısısı aşırı yüksek veya düşükse, hemen veterinerinize başvurun.

4.Sarsıntılar

Kedinizin titremesine neden olabilecek pek çok şey vardır; düşük veya yüksek vücut sıcaklıkları, bir hastalık veya düşük kan şekeri, yaygın nedenlerden sadece birkaçıdır. Şiddeti ne olursa olsun, kedinizin aniden titrediğini fark ederseniz, kedinize biraz daha özen göstermenizde fayda var.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*