Kedilerde Bademcik Şişmesi

kara kedi
kara kediler

Kedilerde bademcik iltihabı nadir olmakla birlikte, meydana geldiğinde genellikle bakteriyel bir enfeksiyonun sonucudur ve antibiyotiklerle tedavi edilir. 

Diğer koşullar, tanımlama ve tedavi gerektiren bademcik iltihabına neden olabilir. Durum kronikleşirse veya antibiyotiklere yanıt vermezse, kedinizin bademciklerini çıkarmak için ameliyat önerilebilir.

Bademcikler evcil hayvanınızın lenfatik sisteminin bir parçasıdır. Bağışıklık sisteminin bir parçası olarak işlevleri evcil hayvanınızı zararlı bakteri ve virüslerden korumaktır. 

Bununla birlikte, bademcikler, bademcik iltihabı olarak adlandırılan bir durum olan enfekte olabilir veya büyüyebilir. Bu durum, yutma ve nefes alma gibi normal işlevleri zorlaştırabilir. 

Kedilerde Bademcik Şişmesi görüldüğünde, genellikle altta yatan başka bir durumdan (burun, ağız veya boğaz rahatsızlığı veya uzun süreli öksürük veya kusma gibi) kaynaklanır. Bademcikte biriken bitki lifleri veya diğer yabancı cisimler, iltihaplanma veya enfeksiyon üretebilir. Diğer fiziksel ve kimyasal ajanlar, ağız ve boğazın üst kısmında ve bademciklerden birinin veya her ikisinin tahriş olmasına neden olabilir. Bademcik iltihabı, fiziksel travma veya hastalıklı bademciklere giren bakteriyel enfeksiyon nedeniyle bademcikteki tümörlere de eşlik edebilir.

Bademcik iltihabı bazen herhangi bir belirtiye neden olmaz ancak öksürük görülebilir. Şiddetli olduğunda iştahsızlık, halsizlik, tükürük salgısı ve yutma güçlüğüne neden olabilir.

Sebep bakteriyel bir enfeksiyon ise, uygun antibiyotikler etkili tedavi sağlar. Şiddetli tahriş için bazen ağrı kesiciler verilir ve yutma güçlüğü geçene kadar birkaç gün boyunca yumuşak, lezzetli bir diyet önerilir. Yemek yemeyen kedilerde deri altı (deri altı) veya intravenöz (damar içine) sıvı verilmesi gerekebilir. Çoğu bademcik iltihabı vakası bademciklerin çıkarılmasını gerektirmez.

Kedilerde Bademcik Şişmesi Belirtileri

Bademcik şişmesi iltihabı belirtileri şunları içerir:

 • Ağrılı boğaz
 • Kırmızı, iltihaplı bademcikler
 • Bademciklerde irin bulunabilir
 • yutma güçlüğü
 • Salya akması
 • İştah azalması
 • Kusma
 • Şiddetli olduğunda solunum problemleri
 • Bakteriyel enfeksiyon mevcut olduğunda ateş

Bademcik iltihabı genellikle ikincil bir rahatsızlık olduğundan, evcil hayvan sahipleri, virüs veya mide rahatsızlığı gibi birincil rahatsızlığın semptomlarını da not edebilir.

kedilerde bademcik şişmesi

Kedilerde Bademcik Şişmesi Nedenleri

Kedilerde bademcik iltihabının olası nedenleri şunlardır:

 • Tekrarlayan kusma (sindirim bozukluğu)
 • Bakterilerle kronik kontaminasyon (enfekte yaraları yalama)
 • Bakteriyel enfeksiyon
 • Kedi immün yetmezlik virüsü veya kedi gribi gibi Viral Enfeksiyon
 • Boğazda yerleşik yabancı cisimler (örneğin, tilki kuyruğundaki çim tohumları bademciklere yerleşebilir)
 • Üst solunum yolu enfeksiyonu (genellikle kedi gribinin ikincil bir durumu)
 • Ağız hastalığı

Kedilerde Bademcik Şişmesi Teşhisi

Veteriner hekiminiz, bademcik iltihabını teşhis etmek için kedinizin ağzının ve boğazının arkasının görsel muayenesini de içeren tam bir fizik muayene yapacaktır. Bademcik iltihabı genellikle altta yatan başka bir durumdan kaynaklandığından, veterineriniz kedinizde bulunan koşulları keşfetmeye çalışacaktır. İltihaplı bademciklere neyin neden olduğunu belirlemek için eksiksiz bilgi vermeniz ve kedinizin sahip olabileceği olası zararlı maruziyetleri veya olayları tanımlamanız sizin için önemli olacaktır. Kedinizde bulunan diğer koşulları belirlemek amacıyla kan ve idrar testleri yapılabilir. Ek olarak, göğüs enfeksiyonu veya yabancı cisim olup olmadığını belirlemek için röntgen istenebilir.

Bademcik tümörlerinden şüpheleniliyorsa, veterineriniz kanserli hücreleri kontrol etmek için biyopsi yapacaktır.

Kedilerde Bademcik Şişmesi Tedavisi

Tedavi, bademcik iltihabının tanımlanan nedenine bağlı olacaktır. Solunum yolu enfeksiyonu veya bakteriyel enfeksiyon varsa, veteriner hekiminiz uygun bir antibiyotik kürü reçete edecektir. Veteriner hekiminiz ayrıca şişmiş bademcikler aşırı ağrıya neden olduğunda ve hayvanın yutma kabiliyetine müdahale ettiğinde bir kedi için ağrı kesici reçete edebilir. Durum şiddetliyse ve hayvan susuz kalmışsa, sıvı verilecektir.

Nedeni belirlenip tedavi edilebiliyorsa ve kediniz reçete edilen antibiyotiklere yanıt veriyorsa prognoz iyidir. 

Kedinizde bademcik iltihabı kronikleşirse veya iltihaplı bademcikler boğazın tıkanmasına neden oluyorsa, bademciklerin alındığı bademcik ameliyatı veterineriniz tarafından yapılabilir. Bu genellikle gerekli değildir ancak bazı durumlarda gerekebilir. .

kedilerde bademcik şişmesi

Bakteriyel tonsillit için hızlı sistemik antibiyotik uygulaması endikedir. Penisilinler genellikle etkilidir, ancak dirençli vakalarda kültür ve duyarlılık testi gerekebilir. Şiddetli faringeal tahriş için hafif analjezikler uygundur ve disfaji düzelene kadar birkaç gün boyunca yumuşak, lezzetli bir diyet önerilir. Ağız yoluyla yiyecek alamayan hayvanlar için parenteral sıvı verilmesi gerekir.

Tonsillektomi, kronik primer bademcik iltihabı için nadiren gereklidir, ancak kalıcı bir rahatlama sağlar. Tonsillektomi için diğer endikasyonlar arasında tonsiller neoplazisi ve hava akışını engelleyen bademcik büyümesi (örneğin brakisefalik ırklarda) bulunur.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*