Kedilerde Bölgesel Tüy Dökülmeleri

Kediniz tüylerini kaybediyor mu? Kedilerde saç dökülmesi (alopesi) birçok farklı nedenden dolayı meydana gelebilir, bu nedenle bir kedinin tüy kaybının arkasında ne olduğunu belirlemek biraz çalışma gerektirebilir.

Kedilerde saç dökülmesine ne sebep olur?

Kedi tüy kaybı, saçkıran, akarlar veya pire alerjileri gibi mantar ve parazit nedenlerine sahip olabilir. Gıda alerjileri, aşırı tiroid hormonlarının üretimi için kullanılan terim olan hipertiroidizm gibi metabolik durumlar gibi başka bir olasılıktır. Bazı kedilerde idrar yolu sorunlarının sürekli yalamaya neden olduğu ve bunun sonucunda tüylerin döküldüğü bildirilmektedir.

Aşağıdaki soruların yanıtları nedeni ortaya çıkarmaya yardımcı olabilir: Kendini çok sık tımar ediyor mu? Kaşınıyor mu ve kendini sık sık kaşıyor mu? 

Başka kedileriniz varsa, onlarla ilişkisi nedir – uyumlu mu yoksa çekişmeli mi? Son zamanlarda evinizde kedinizde stresin artmasına neden olabilecek herhangi bir şeyi değiştirdiniz mi?

Kedilerde aşırı bakım

Kediniz başka türlü sağlıklı görünüyorsa, stresi azaltmak için aşırı tımarlama – aynı zamanda yer değiştirme tımarı olarak da bilinir – olan şey olabilir. Kaygıdan kaynaklandığı düşünülen yer değiştirme bakımı, bir kedinin stres düzeyini düşürmeye, onu sakinleştirmeye yardımcı olabilir ve diğer bireylerden gelen saldırganlığı saptırabilir. Stresli bir durumda olan bir kedinin aniden kendini tımar etmeye başladığını görmek yaygındır.

Zamanla, bu yer değiştirme davranışı başlangıçtaki stres etkeninden bağımsız hale gelebilir ve sonunda doğada zorlayıcı hale gelebilir. Bu durum “psikojenik alopesi” olarak bilinir. (Psiko, “zihnin”, genic, “üreten veya kaynaklanan” anlamına gelir ve alopesi, “saç dökülmesi” anlamına gelir.) Bu tür alopesi genellikle ön ayakların iç kısmında, karın arka bölgesinde, kasık bölgesinde, kasık bölgesinde oluşur. kuyruk ve/veya alt sırt bölgesi ve simetrik olabilir veya olmayabilir. Saç dökülmesi sadece kedinin dilinin ulaşabildiği yerlerde meydana gelir; kızarıklık veya şişlik gibi ikincil cilt değişiklikleri nadiren görülür.

Veterinerinizi ziyaret etmek

Neler olup bittiği hakkında daha fazla bilgi edinmek için kan tahlili, tiroid fonksiyon kontrolü ve idrar tahlili de dahil olmak üzere tam bir muayene için kedinizi veterinerinize götürün. Bu testler, Cushing hastalığı (kedilerde nadir görülen), hipertiroidizm veya idrar yolu hastalığı gibi saç dökülmesinin metabolik nedenlerini ekarte etmeye yardımcı olacaktır.

Psikojenik alopesi teşhisi konan kedileri inceleyen bir çalışma, kedilerin yüzde 76’sında kaşıntı ve saç dökülmesinin tıbbi nedenlerinin tespit edildiğini, vakaların sadece yüzde 10’unun tamamen davranışsal olduğu bulundu. Kalan yüzde 14, psikojenik alopesi ile kaşıntı ve saç dökülmesinin tıbbi nedenlerinin bir kombinasyonunu içeriyordu.

Bir kedinin stres seviyesini azaltmak için fikirler

Kedinizin laboratuvar sonuçları normalse ve başka nedenlere dair bir kanıt yoksa, kedinize yardım etmek için ne yapacağınızı merak edebilirsiniz. Psikojenik alopesi, duygusal stres, endişe ve hayal kırıklığı durumlarına dayandığından, kediniz için stresi en aza indirmeye odaklanın. İşte bunu yapmanın bazı yolları:

  • Pencere önü gibi kilit alanlara tünekler ve tırmanma direkleri yerleştirin. Bu, kedinizi yüksek yüzeylerde dinlenmeye ve çevresini yukarıdan görmeye olan doğal eğilimini ifade etmeye teşvik edebilir.
  • Çevresini zenginleştirmek ve mahremiyet sağlamak için bazı karton kutulara ve kağıt torbalara erişmesine izin verin (güvenlik için kulpları çıkarılmış halde).
  • Doğal avlanma içgüdülerini harekete geçirmek ve fazla enerjisini yakmasına yardımcı olmak için tüy değnek gibi etkileşimli oyuncaklar kullanarak onunla oynayın.
  • Kedilerin doğal olarak ürettiği sakinleştirici bir kimyasal madde olan kedi feromonunun sentetik bir versiyonunu serbest bırakan bir Feliway difüzörü edinin.
  • Zenginleştirme sağlamak için diğer seçenekler arasında, onu yemeğini “avlamaya” teşvik etmek için etrafa mama taneleri serpmek, toksik olmayan kedi otları veya kedi nanesi sunmak ve ona yapboz yiyecek oyuncakları vermek yer alır.

Kediler için anti-anksiyete takviyeleri, ilaçlar ve sakinleştirici yiyecekler

Bu değişiklikler başarılı olmazsa veya veterineriniz ek müdahalenin gerekli olduğunu düşünürse, Anxitane veya Composure gibi anti-anksiyete takviyeleri düşünülebilir. 

Piyasada Royal Canin veya Science Diet gibi yardımcı olabilecek markaların rahatlatıcı gıda seçenekleri de var. Daha fazla tedaviye ihtiyaç duyulursa, kedinize Fluoxetine veya Paroxetine gibi bir anti-anksiyete ilacı verme konusunda veterinerinizle konuşmak isteyebilirsiniz.

Altta yatan pek çok potansiyel nedenle, kedilerde tüy kaybının çözülmesi zor bir şey olabilir. Anahtar, veterinerinizle açık bir diyalog sürdürmek ve siz ve tatlı kediniz için doğru gelen çözümleri keşfetmektir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*