Kedilerde Cilt Kanseri (Bazal Hücre Tümörü)

kedilerde ishal
kedilerde ishal tedavi

Bazal hücreli tümör hayvanlarda en sık görülen deri kanserlerinden biridir. Aslında, kedilerdeki tüm cilt tümörlerinin yüzde 15 ila 26’sını oluşturur. Derinin en derin katmanlarından biri olan bazal epitelinden kaynaklanan bazal hücreli tümörler, yaşlı kedilerde, özellikle Siyam kedilerinde ortaya çıkma eğilimindedir .

Belirtileri ve Türleri

Diğer tümörlerde olduğu gibi, bazal hücreli tümörler de iyi huylu (örn., bazal hücreli epitelyoma ve bazaloid tümör) veya kötü huylu (örn., bazal hücreli karsinom) olabilir. 

Bununla birlikte, metastaz nadirdir ve bazal hücreli tümörlerin yüzde 10’undan azı maligndir. Ve boyutu değişken olmasına rağmen (çap olarak 0,2 ila 10 santimetre), genellikle kedinin kafasında, boynunda veya omuzlarında bulunan, deride tek, iyi sınırlı, şekillendirilmiş, tüysüz, kabarık bir kitle olarak görünür. Kedilerdeki kitleler de sıklıkla yoğun pigmentli, kistik ve bazen ülserlidir.

Nedenleri

Bazal hücreli bir tümörün altta yatan nedeni şu anda bilinmemektedir.

Teşhis

Veteriner hekime, semptomların başlangıcı ve doğası da dahil olmak üzere, kedinizin sağlığı hakkında kapsamlı bir geçmiş vermeniz gerekecektir. Daha sonra tam bir fizik muayenenin yanı sıra biyokimya profili, idrar tahlili, tam kan sayımı ve elektrolit paneli yapacaktır.

İnce iğne aspirasyon sitolojisi, değerlendirme için derinin hemen altından alınan hücrelerin koyu mavi sitoplazmalı yuvarlak hücreleri ortaya çıkarabilir. 

Bazen hücreler, yüksek mitotik hız olarak da bilinen endişe verici bir oranda bölünebilir. Ancak kesin tanı için histopatolojik inceleme olarak bilinen bir tanı prosedürüne ihtiyaç vardır. Bu, tümörün ince dilimlerinin mikroskop altında incelenmesini içerecektir.

Tedavisi

Kriyocerrahi (sıvı nitrojen ile dondurma) daha küçük lezyonlar (çapı bir santimetreden küçük) için kullanılabilirken, cerrahi eksizyon tercih edilen tedavi yöntemidir. Çoğu kedi ameliyattan sonra tamamen iyileşir.

Yaşam ve Yönetim

Bazal hücre tümörlü kedilerin genel prognozu iyidir. Aslında, çoğu tümör cerrahi olarak çıkarıldıktan sonra tamamen iyileşir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*