Kedilerde Deri ve Parmak Kanseri

kedi patileri
kedi pati

Melanositik tümörler, melanositlerden (pigment üreten cilt hücreleri) ve melanoblastlardan (melanositler geliştiren veya olgunlaşan melanin üreten hücreler) kaynaklanan iyi huylu veya kanserli büyümelerdir.

 Bu tümörlerin genetik bir temeli yok gibi görünüyor; bununla birlikte, 8 ila 14 yaşları arasındaki kedinin bu duruma daha yatkın olduğu görülmektedir.

Belirtileri ve Türleri

Melanositik tümörler, baş, ayak parmakları (rakamlar), kulak ve burunda daha yaygın olmasına rağmen, bir kedinin vücudunun herhangi bir yerinde gelişebilir. Lezyonun konumuna bağlı olarak pigmentli veya pigmentsiz olabilirler. Ek olarak, etkilenen bölgenin yakınındaki lenf düğümleri büyüyebilir.

Bu kitleler yavaş veya hızlı gelişebilir, ancak hastalığın ileri evrelerinde, kanserin akciğerlere yayılması nedeniyle kedi nefes almakta zorlanabilir veya sert akciğer sesleri çıkarabilir. Ayrıca kitleler bir uzvuna yayılmışsa, kedi topal görünebilir veya yürümekte zorlanabilir.

Kedilerde Ayak Pati Kanseri için makalemizi okuyabilirsiniz.

Kanser Nedeni

Kedilerde melanositik tümörlerin nedeni şu anda bilinmemektedir.

Teşhis

Hücre muayenesi ve özel boyalar, amelanotik melanomu kötü diferansiye mast hücre tümörleri, lenfoma ve karsinomdan ayırt edebilir. 

Veteriner hekiminiz, özellikle büyüme bir ayak parmağı (veya parmak) ise, alttaki kemiğin tehlikeye girip girmediğini belirlemek için etkilenen bölgeyi röntgenle çekebilir.

Tedavisi

Tümörün ciddiyetine ve konumuna bağlı olarak, veterinerinizin cerrahi olarak çıkarması gerekebilir. Ayrıca cerrahi olarak çıkarma işlemi tamamlanmadıysa veya kanser diğer hayati organlara yayıldıysa kemoterapi önerebilir.

Yaşam ve Yönetim

Nüksün erken tespiti çok önemli olduğundan, veteriner hekiminiz ameliyattan sonra düzenli kontrol muayeneleri önerecektir (24 ay boyunca her üç ayda bir). Bununla birlikte, kitlenin geri döndüğünden şüpheleniyorsanız, kediyi derhal veterinere götürmeniz önemlidir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*