Kedilerde Diş Eti İltihabı

kedilerde diş eti iltihabı
kedilerde diş rahatsızlıkları

Kedilerde diş ve diş eti hastalıkları yaygındır. Üç yaş ve üzerindeki kedilerin yüzde 85’inin bir dereceye kadar diş hastalığına sahip olduğu düşünülmektedir. Kedilerde diş hastalığı şiddetli ağrı ve rahatsızlığa neden olabilir ve tedavi edilmezse kemik enfeksiyonuna, diş kaybına ve ağız bakterilerinin hastalıklı ağız dokuları yoluyla kan dolaşımına girmesine ve diğer organları da etkilemesine neden olabilir. 

kedilerde diş eti iltihabı

Diş Eti İltihabı Nedir?

Diş eti iltihabı, dişi çevreleyen diş eti olan diş eti iltihabını ifade eder. Diş eti iltihabı hafif ila şiddetli olabilir. Hafif diş eti iltihabı her yaştaki kedilerde çok yaygındır ve periodontal hastalığın en erken aşaması olarak kabul edilir. 

Orta dereceli diş eti iltihabında zaman ilerledikçe dişlerin üzerinde plak birikecek ve dişeti daha fazla iltihaplanacak ve bu aşamada diş eti çekilmesi başlayabilir.

 Tedavi edilmezse diş eti iltihabı kötüleşecek ve şiddetli hale gelecektir. Şiddetli vakalarda kediler yemek yemekte zorluk çekebilir, çok ağrılı olabilir ve anestezi altında diş temizliğine ihtiyaç duyulabilir.

Kedilerde Diş Eti İltihabı Belirtileri

 • Diş etinde şişme 
 • Ağız kokusu
 • Salya akması
 • Yemek yemede zorluk
 • Kilo kaybı
 • Ağrı sebebiyle piskolojik sıkıntılar ve sinirlilik

Kedilerde Diş Eti İltihabı Nedenleri

Kedilerde diş eti iltihabının en yaygın nedeni plak ve bakteri birikimidir. 1  diğer faktörlerin şunlardır:

 • Kedi lösemi virüsü, kedi immün yetmezlik virüsü ve kedi kalsivirüsü gibi bulaşıcı hastalıklar
 • Diş bakımı eksikliği
 • Genetik: Bazı kediler muhtemelen genetik olarak diş hastalığına diğerlerine göre daha yatkındır.
 • Ağızda anormal şekilde konumlanmış (düzensiz) dişlerin plak ve tartar biriktirme olasılığı, doğru yerleştirilmiş dişlere göre daha fazladır.

Kedilerde Diş Eti İltihabı Tedavisi

Diş eti iltihabının tedavisi, birikmiş plak ve diş taşlarının çıkarılmasına ve daha fazla hastalığın ilerlemesini önlemek için dengesiz veya enfekte dişlerin tedavi edilmesine veya çekilmesine odaklanır. 

Düzenli diş bakımı ve tıbbi tedavi tipik olarak tedavinin ilk aşamasıdır. Herhangi bir iltihaplı diş hastalığını gidermek, plak ve tartarı çıkarmak ve diş eti çizgisinin altındaki dokuları temizlemek için anestezi altında rutin bir diş temizliği ve diş röntgeni yapılmalıdır. 

İdeal olarak, diş temizliğinden sonra kedilerin dişleri düzenli olarak fırçalanmalıdır. Bununla birlikte, stomatitli kedilerin, fırçalamayı tolere edemeyecek kadar ağrılı olan ağızları vardır. Stomatitli kedilerin ağızlarının rahat olması için genellikle dişlerinin veteriner tarafından alınması gerekir. Veterinerinizin önerdiği şekilde ağız durulamaları veya jeller faydalı olabilir.

Diş Eti İltihabı Nasıl Önlenir

Diş eti iltihabını önlemenin en etkili yolu, günlük bir diş bakımı rutini oluşturmak, uygun bir diyet uygulamak ve önerilen şekilde yıllık veteriner ziyaretlerini ve diş temizliğini planlamaktır.

Kedileri fırçalama kavramını yavaş yavaş ve her zaman onlar için özel olarak tasarlanmış diş fırçaları ve diş macunları kullanmak önemlidir. Örneğin kedi diş macunları onlar için lezzetli olacak şekilde formüle edilmiştir. Köpürmezler, durulamaya gerek yoktur ve kediler için toksik olan florür içermezler.

Kedinizi diş fırçalarken nasıl rahat ettirirsiniz?

 • Kediyi diş fırçası ve diş macununa alıştırın: Kedinizin beğendiği bir kedi diş macunu tadı bulun. Hem diş macununu hem de diş fırçasını tezgahın üzerine bırakın ve kedilerin onlarla olumlu bir ilişki kurmasına yardımcı olmak için etraflarına ikramlar yerleştirin. Ayrıca, parmağınızdaki diş macununu yalamalarını veya diş fırçasının yanındaki tezgahta bir damla bırakmalarını sağlamalısınız. 
 • Kedinizi ağzına dokunmaya alıştırın: Kedinizin sevdiği lezzetli bir yalamalı mama seçin (ton balığı ya da krem ​​şanti gibi), ardından kedinizin köpeklerinden birinin üzerine az miktarda yalanabilir mama koymaya başlayın ve hemen bir ödülle ödüllendirin. sonra. Bir sonraki adım olan dudaklarını kaldırmaya devam edin ve kedinizin dişlerini ve diş etlerini parmağınızla yavaşça ve nazikçe ovalayın ve hemen ardından bir ödülle ödüllendirin. Daha sonra kademeli olarak diş macununa geçebilir ve sonrasında ödüllendirebilirsiniz. 
 • Kedinizi diş fırçasıyla rahat ettirin: Fırçanın üzerine biraz diş macunu sürün ve kedinin yalamasını sağlayın , bir ödülle ödüllendirin. Kediniz ağzına dokunmanız konusunda rahat olduğunda ve diş fırçası ve diş macununa aşina olduğunda, yavaş yavaş diş macununu parmağınıza ve ardından diş macununu diş fırçasına sürmeye geçin. Fırçanın ağzında olmasına alışması için önce kedinizin fırçadaki macunu yalamasına izin verin.
 • Fırçalama: Artık kediniz diş fırçası, diş macunu ile rahat olduğuna ve ağzına dokunduğunuza göre diş fırçalamaya başlayabiliriz. Kedilerinizin dişlerini fırçalarken sadece dişlerinin dışını fırçalamanız yeterlidir. Kedilerinizin dişlerini diş eti çizgisi boyunca her iki taraf için 15 ila 30 saniye boyunca nazikçe fırçalayın. Sonra bir tedavi verin. 

Kedinizin rahat edebileceği bir hızda gitmeyi unutmayın, sabırlı olun ve olumlu tutun! 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*