Kedilerde İshal

kedilerde ishal
kedilerde ishal tedavi

İshal Nedir?

Kedilerde İshal , genellikle artan miktar ve sıklıkta, şekillenmemiş veya gevşek bağırsak hareketleridir. Su, besinler ve elektrolitlerin emiliminin azalmasıyla birlikte dışkı maddesinin bağırsakta daha hızlı hareket etmesinin bir sonucudur. 

İshal bir hastalık değildir, aksine birçok farklı hastalığın belirtisidir. İshalin birçok nedeni vardır. İshal tek belirti olarak, daha genel bir hastalık sorununun birkaç belirtisinden biri olarak veya uzun süreli veya şiddetli ishalden kaynaklanan belirtilerle ortaya çıkabilir.

Kedimin İshal Olduğunu Nasıl Anlarız

Kedimin ishal olduğunu nasıl anlarım? 

Normalde iyi eğitimli kediniz aniden evin içinde kaza yapmaya başlarsa ve dışkıları sıvıya dönüşmezse, ishal olduğu açıktır. Bununla birlikte, kedi hala kum kutusunu kullanıyorsa ve dışkısını kapatıyorsa veya dışkısını dışarıda yapıyorsa, başlangıçta ishali fark etmeyebilirsiniz.

Uzun tüylü ırklarda kürkün arka ucunun lekelenmesi ve kirlenmesi genellikle ishal ile ilişkilidir. Normal kedilerde dışkı kıvamında bazı değişikliklerin meydana geldiğini hatırlamak önemlidir.

Diyetteki değişiklikler dışkıda geçici değişikliklere neden olabilir. Sık sık sıvı veya yarı sıvı dışkılama iki günden fazla sürerse veterinerinize danışmalısınız. Kediniz başka hastalık belirtileri gösteriyorsa beklemeyin ; hemen veterinerinizi arayın.

Birden fazla kediniz varsa, birden fazla kedinin ishal olup olmadığını belirlemeye çalışmak önemlidir.

Kedilerde İshal Nedenleri

İshal kendi başına bir hastalık değil, birçok farklı problemden birini veya birkaçını yansıtabilen klinik bir işarettir. Çoğu, gastrointestinal (GI) sistemin bir veya daha fazla bölgesinin bir dereceye kadar iltihaplanmasını içerir. GI yolu, yiyecekleri ağızdan anüse taşıyan sürekli tüptür. 

Bakteriler, virüsler, koksidiyumlar ve bağırsak solucanları gibi bulaşıcı ajanlar veya kimyasal toksinler veya zehirli bitkiler gibi bulaşıcı olmayan tahriş edici maddeler, iltihaplanmanın daha yaygın nedenlerinden bazılarıdır.

Bir diyetin belirli bileşenlerine gıda intoleransları veya alerjiler de ishalden sorumlu olabilir.

Kedilerde İshalin Sebebi Nasıl Belirlenir

Veterinerinize ayrıntılı bir tıbbi geçmiş sağlamak önemlidir. İdeal olarak, bunu kliniğe gitmeden önce kronolojik sırayla yazmalısınız. Bir sorunu ilk fark ettiğiniz tarihte ve klinik belirtilerin ilerleyişinde olabildiğince ayrıntılı olun. Kedinizin beslenmesinde yeni bir mama torbası gibi herhangi bir değişiklik oldu mu? 

Evcil hayvanınızın son 1-2 hafta içinde hangi diyetleri ve muameleleri yediğini not edin. Kedinizin veya evinizin normal rutinindeki değişiklikleri not edin. Dışkılar ne sıklıkta? Dışkının rengi, kıvamı ve kokusu nedir? Kedi kusma, iştahsızlık, uyuşukluk veya kilo kaybı gibi başka belirtiler gösteriyor mu? 

Veteriner hekiminiz genellikle sizden randevunuza taze fekal materyalin temsili bir örneğini yanınızda getirmenizi isteyecektir. 

Kapsamlı bir klinik muayenenin yanı sıra, veterineriniz ek teşhis testleri önerebilir. Hafif diyare vakalarında, ilk tedavi başarısız olmadıkça veya durum kötüleşmedikçe bu testler ertelenebilir. Derinlemesine tanı testleri, parazit muayenesi, DNA testi ve kültürü, radyografiler (X-ışınları) ve endoskop muayenesi için kan çalışması, dışkı ve rektal sürüntü örneklerini içerebilir.

kedilerde dışkı tablosu

Kedilerde İshal Tedavisi

Başlangıçta ve genellikle derinlemesine bir çalışmanın öncesinde, spesifik olmayan bir yaklaşım benimsenebilir. Aksi takdirde sağlıklı yetişkin kediler için, veterineriniz size 24 saat boyunca yiyecekleri kesmenizi veya az miktarda hafif, kolay sindirilebilir bir diyet vermenizi tavsiye edebilir. Su her zaman sunulmalıdır. En iyi diyetler genellikle, kedinizin bağırsağında bulunan iyi bakterileri besleyen lif dengesiyle özel olarak formüle edilmiş veteriner tarafından sağlanan diyetlerdir. Bazı durumlarda, haşlanmış pirinç veya haşlanmış derisiz tavuklu makarna gibi yumuşak, evde hazırlanmış bir diyet önerilebilir.

Bazı durumlarda antidiyareik ajanlar, solucan öldürücüler veya probiyotikler (bağırsak sağlığını destekleyen bakteriler) reçete edilebilir. Genellikle ishale yol açan bağırsak iltihabını azaltan, yaygın olarak reçete edilen ishal önleyici maddelerdir. 

İshal olan kedilerde yardımcı olabilecek birçok probiyotik mevcuttur. Probiyotiklerin ve takviyelerin kalitesi ve etkinliği her zaman bilinmediğinden, kedinize bu türden herhangi bir şey vermeden önce her zaman veterinerinize danışmanız önerilir. Birçok akut diyare vakası, bu konservatif tedaviye oldukça kolay yanıt vererek, vücudun iyileşme mekanizmalarının, ilk neden henüz belirlenmeden sorunu düzeltmesine izin verir. Dışkı normale döndüğünde, kedinin normal diyeti, başlangıçta veteriner tarafından önerilen diyetle karıştırılarak kademeli olarak yeniden verilebilir.

İki veya üç gün içinde çok az veya hiç iyileşme olmazsa, kedi hiç su içmiyorsa veya kedinin sağlığı kötüleşiyorsa derhal veterinerinize haber verilmelidir. 

Kediniz, yukarıda özetlenen derinlemesine bir klinik çalışmanın sonuçlarına göre daha agresif tedavi gerektirebilir. Altta yatan organ işlev bozukluğunu araştırmak için klinik çalışmaya kan ve idrar testleri eklenebilir. Sıvı kaybı, şiddetli veya uzun süreli ishalin en ciddi yönlerinden biridir ve kusma varsa dehidrasyon hızla artabilir. Dehidrasyonun düzeltilmesi intravenöz veya subkutan sıvılar (deri altına, genellikle omuzların üzerinden uygulanan sıvılar) gerektirebilir.

Eczaneden alınan ishal ilaçları kedimde işe yararmı?

İnsanlar için önerilen bazı preparatlar kediler için çok tehlikelidir, bu nedenle veterinerinize danışmadan 
kesinlikle ilaç kullanmayınız. 
Aspirin veya asetaminofen içeren ürünler kedilerde son derece zehirlidir.

Kedilerde Kronik İshal

İki ila üç haftadan uzun süredir mevcut olan kronik ishalin teşhis edilmesi ve etkili bir şekilde tedavi edilmesi daha zor olabilir. Kapsamlı bir çalışma bile soruna her zaman kesin bir cevap vermez. 

Bununla birlikte, çoğu durumda, gıda denemeleri de dahil olmak üzere kapsamlı bir klinik çalışma, ishalin başarılı bir şekilde yönetilmesiyle sonuçlanabilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*