Kedilerde Mantar Hastalığı – Belirtileri ve Tedavisi

kedi mantar
kedilerde mantar

Mantar hastalığı insanlar da olduğu gibi kedi ve köpeklerde de var. Mantar hastalığı kedilerde sıkça görülmektedir. Ne kadar temiz bir ortamda barınsa bile kediler bu bulaşıcı mantara yakalanabiliyorlar. Mantar hastalığı bulaşıcı bir cilt hastalığıdır.

Korkmayın kediler de mantar hastalığı kedinizin sağlığını etkilemez. Eğer doğru tedavi uygularsanız kediniz bu hastalığı kolayca atlatacaktır.

Kediler de Mantar Hastalığı Belirtileri

Kediler tüylü oldukları için bu mantarlı bölge kolayca görülebilir. Mantarlı bölgede tüylerin döküldüğünü fark edeceksiniz. Bir deri hastalığı olan mantar, kediler de deriyi pul pul yapar, kabuk tutar ve deri kızarır.

Çabuk yayılan bu mantar hastalığı için kedinizin tedavisini geciktirmeyin.

İlgilenilmediğin de can sıkıcı boyutlara ulaşabilir.

Bu tarz hastalıklar insanda olduğu gibi kedilerimizi piskolojik olarak etkiler. Zamanla mantar egzama , uyuz, sedef gibi hastalıklara dönüşebilir.

Belirtilerden Bazıları

  • Kaşıntı
  • Ruh hali bozukluğu
  • Pembe kızarıklar
  • Hastalıklı bölgenin tüylerinin dökülmesi
  • Deride parça parça koyulaşmalar
  • Bazen Koku Yapabilir
  • Pul pul dökülmeler
  • Kedide halsizlik
  • Bazen ateş

Kediler de Mantar Hastalığı Kaşıntı Yapar.

kedide mantar

Kediler de bu hastalık da egzema ve mantar birbirine karıştırılıyor. Bunun için ilk fark ettiğiniz de veterinere götürerek tam teşhis konulması önemli.

Kedimden Bana Mantar Bulaşır mı?

Evet , kediler de mantar hastalığı mantar ve polenlerinin vucuda temas etmesiyle oluşur. Bu hastalık insanlardan hayvanlara ve hayvanlardan insanlara geçebilir. Kedinizi sevdikten sonra ellerinizi iyice yıkamalısınız size geçmemesi için. Kedinizin bulunduğu ortamı temiz tutun.

Kediler de Mantar Hastalığı Tedavisi

Bu çok bulaşıcı hastalıktan korunmak için evde yapabileceğiniz şeyler de var. Öncelikle kedinizin yuvasını aksesuarlarını yemlik ve kedi kumu nu temiz tutun. Bulunduğu ortamı havalandırın. Bunları yapmak bulaşma riskini azaltacaktır.

Birçok mantar çeşidi vardır. Öncellik le kedinizin hangi mantar hastalığına yakalandığını teşhis etmektir. Veterinere götürerek çeşitli testler ile veteriner hekiminiz size durumu anlatacaktır.

Çeşitli kedi mantar aşısı , şampuan, melhem gibi ilaçlar ile tedaviye başlamanız gerek. Nasıl yol izleyeceğinizi veteriner hekiminiz sizi bilgilendirecektir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*