Kedilerde Tüy Dökülmesi

kedileri fırçalama
kedi temizliği

Görünen o ki, kedilerin tüylerinin dökülmesinin tek nedeni yaz havası değil. Kedilerin neden tüy döktüğünü, ne kadar tüy döktüğünü ve kedinizin tüy dökülmesinin olağandışı olup olmadığını nasıl anlayacağınızı öğrenmek için okumaya devam edin.

Ne Kadar Dökülme Normaldir?

Temel bilgilerle başlayalım: kediler tüy döker. Bu, vücut işlevlerinin normal, doğal bir parçasıdır.  Araştırmalar kapalı alanda kedilerin yıl boyunca düşük seviyelerde tüy döktüğünü, açık hava kedilerinin ise ilkbaharın sonlarında ve sonbaharın sonlarında ağır tüy dökme döngülerinden geçebileceğini açıklıyor.

Tüm kediler tüy dökerken, bazı cinsler diğerlerinden daha fazla tüy döker. İran Kedileri , Mavi Rus ve Maine Coon’ları fazladan tüy dökmeleriyle bilinir. Ve Amerikan kısa tüylü kedileri, hepsinin en büyük tüy dökücüleri arasındadır.

Kedinizin Çok Fazla Tüy Döktüğünü Nasıl Anlayabilirsiniz?

Çoğu kedi için bir miktar dökülme normaldir. Ancak aşırı tüy dökülmesi sağlık sorunlarının bir işareti olabilir. Peki, dökülmenin anormal olup olmadığını nasıl anlarsınız?

Kedinizi en iyi siz tanırsınız. Onlara yakın bir yerde yaşadıktan sonra, muhtemelen ne kadar saçın normal olduğunu anlarsınız ve dökülmedeki mevsimsel değişikliklere uyum sağlarsınız. Eğer normalden daha fazla tüy döküldüğünü görüyorsanız bu bir ipucudur. Başka bir ipucu: aşırı bakım.

Kediler uyanık oldukları sürenin yarısına kadar kendilerini tımar ederler. Ancak, kedinizin diğer aktivitelerden daha çok tımar etmekle ilgilenecek kadar normalden daha fazla kendini yaladığını veya kaşındığını fark ederseniz, bir şeylerin ters gittiğini anlayabilirsiniz. Son olarak, kedinizin çok fazla tüy kaybettiğinin en büyük işaretlerinden biri, kedi alopesi olarak bilinen aşırı veya kalıcı tüy dökülmesi geliştirmesidir .

Kedilerde Tüy Dökülmesi

Kedilerde Tüy Dökülmesinin Nedenleri

Çoğu zaman, kedilerde aşırı dökülme ciddi değildir. Kedilerde tüy dökülmesinin beş ana nedeni vardır ve bunların tümü veteriner bakımıyla tedavi edilebilir:

1. Alerjiler

Deri, yiyecek veya çevresel alerjiler, kedilerin çok kaşınmasına ve kaşınmasına neden olarak tüy dökülmesine neden olabilir.  Bir kedi çok kaşındığında ve tımarlandığında saçlarını kaybedebilir ve hatta ikincil bir cilt enfeksiyonu geliştirebilir. Alerjiler %100 tedavi edilemese de ilaç ve diyetle kontrol altına alınabilirler.

2. Pireler

Kel noktalara ve yaralara yol açabilecek parazitler olarak bilinen pire, akar, bit ve kenelerden bahsedebiliriz. Pireleriniz varsa, bilirsiniz: Bunlar büyük bir ağrıdır, kabuklu kırmızı şişliklere, yoğun kaşıntıya ve kedilerde tüy dökülmesine neden olur. Kedinizin pire olduğundan şüpheleniyorsanız, veterinerinizle güvenli ve etkili tedavi hakkında konuşun .

3. Saçkıran

Saçkıran gerçek bir solucan değil, pullu bir kayıp saç halkasına neden olan bir mantar enfeksiyonudur. Ağrısızdır, ancak kediler, köpekler ve insanlar arasında çok bulaşıcıdır. Veteriner hekiminiz saçkıran tedavisi için özel şampuanlar ve kremler reçete edebilir. Kediler mantar tedavisi için tıklayınız

4. Metabolik hastalık

Böbrek hastalığı ve hipertiroidizm gibi metabolik bozukluklar kedilerde tüy dökülmesine neden olabilir. Bu bozukluklar tedavi edilemez, ancak erken yakalandığında bir süre tedavi edilebilir.

5. Stres veya can sıkıntısı

Veteriner hekimler stresten kaynaklanan tüy dökülmesini “ psikojenik alopesi ” olarak adlandırır. Kediler ekstra stresli olduklarında, kendilerini takıntılı bir şekilde tımar edebilirler ve bu da kel yamalar ve/veya cilt tahrişine yol açabilir. Psikojenik alopesi tedavisi, stres azaltma ve zenginleştirmeye odaklanır.

Kedilerde Tüy Dökülmesi Nasıl Tedavi Edilir

Neyse ki, kedilerde aşırı tüy dökülmesinin çoğu nedeni kolayca tedavi edilebilir. Ve elbette, bazı dökülmeler kaçınılmazdır. Bir kedinin tüy dökmesini tamamen durdurmak mümkün olmasa da, dağınıklığı kontrol etmenin yolları vardır.

Kedinizi fırçalamak ölü tüyleri ve tüyleri temizlemeye yardımcı olur ve hatta kedinizin çıkardığı tüy yumağı sayısını azaltabilir. Ayrıca, Günlük fırçalama, evde dolaşan gevşek saç ve kedi tüyü miktarını önemli ölçüde azaltacaktır.” Alerjisi olanlar için bu iyi haber!

Diyet , dökülmeyi kontrol etmenin başka bir yoludur. Tam hayvansal protein açısından yüksek diyetler ve uygun omega-3 ve omega-6 yağ asitleri dengesi kedinizin tüylerini ve cildini sağlıklı tutmaya yardımcı olacaktır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*