Kedilerin Tırnaklarını Ne Sıklıkla Kesmeliyiz

kedi pantitisi
kedi patisi

Bir kedi, tırnaklarını tırmalamak, tırmanmak ve bölgeyi işaretlemek gibi birçok farklı aktivite için kullanır. İlginç bir şekilde, kedi tırnakları geri çekilebilir ve bir kedinin onları kullanması gerekene kadar gizli kalır.

Kedi tırnakları da sürekli uzar. Açık hava kedileri, diğer açık hava etkinliklerinin yanı sıra ağaçlara tırmanarak ve tırmalayarak tırnaklarını kısa tutar. Ev kedileri genellikle tırnaklarına bakım yapmak için kedi tırmalama direkleri kullanır, ancak bu direkler bir kedinin tırnaklarını kısa tutmak için yeterli olmayabilir.

Kedi Tırnakları Düzenli Olarak Kesmek Neden Önemlidir?

Aşırı büyümüş tırnaklar kıvrılır ve tamamen geri çekilmez. Kedinizin tırnaklarının çok uzamış olup olmadığını, kedinizin tırnaklarını halıya veya diğer yumuşak yüzeylere takarsa veya kediniz artık tırnaklarını geri çekemiyorsa anlarsınız.

Aşırı büyümüş ve kavisli tırnaklar ayak tabanına doğru büyüyerek önemli ağrı ve hareket sorunlarına neden olabilir. Bu nedenle kedinizin tırnaklarını kısa tutmanız çok önemlidir. Kedilerin bu noktaya gelmemeleri için her 10 günde bir ila 2 haftada bir tırnaklarını kesmeleri gerekir.

Kedinizi Sakin Tutmak

Ne yazık ki, kedi tırnaklarını kesmek zor olabilir çünkü çoğu kedi tırnak kestirmeyi sevmez. İşte kedi tırnağı düzeltme süreci ve bir kediyi tırnak törpüsü sırasında nasıl sakin tutacağınız konusunda bazı yararlı ipuçları.

  • Kedinizin pencereden dışarı bakamayacağı sessiz bir odada rahat bir sandalye seçin.
  • Yemekten sonra olduğu gibi, rahatlamış ve biraz uykulu olduğunda kedinizi kucağınızda tutun.
  • Tırnak kesmeden en az birkaç gün önce, ilgili tırnağı uzatmak için başparmağınız ve işaret parmağınızla her bir ayak yastığına hafifçe bastırarak kedinizin ön bacaklarına ve patilerine masaj yapın. Basıncı bırakın ve hemen kedinize bir kedi maması verin.
  • Kedinizi tırnak makasının sesine alıştırın. Kedi tırnak makasına bir parça pişmemiş spagetti koyun. Yukarıda açıklandığı gibi bir ayak tabanına bastığınızda, tırnak uzayınca spagettiyi ‘kırpın’. Basıncı bırakın ve hemen kedinizi tedavi edin.

Kedi Tırnağı Nasıl Kesilir

Kediniz sakin olduğunda ve patilerine dokunmanız konusunda rahat olduğunda, artık tırnaklarını kesebilirsiniz. Birkaç çeşit kedi tırnak makası mevcuttur.

Hangi tırnak kesme makinesini seçeceğinizden emin değilseniz, veterineriniz sizin ve kediniz için hangi tırnak kesme makinesinin en iyi olduğuna karar vermenize yardımcı olabilir.

Aşağıda kedi tırnaklarını düzgün şekilde kesme adımları verilmiştir:

  1. Sarf malzemelerinizi düzenleyin: keskin kedi tırnak makası, bir havlu ve idrar yolu tozu (tırnak kanamaya başlarsa).
  2. Kedinizi, yüzü size dönük ve önkolunuz boynunun üzerinde olacak şekilde kucağınıza koyun. Kıvranmaya başlarsa onu nazikçe havluya sarın.
  3. Tırnağı uzatmak için bir ayak pedine masaj yapın ve bastırın.
  4. Tırnağın sinirleri ve kan damarlarını içeren pembe kısmı olan hızlı kısmı bulun.
  5. Kırpmadan önce, makası yukarıdan aşağıya doğru kesecek şekilde tırnağa dik olarak konumlandırın; yan yana kesmek tırnağı parçalayabilir.
  6. Çivinin sadece keskin ucunu kesin. Hızlı kesmeyin! Çabuk kesmek ağrılı olacak ve kanamaya neden olacaktır. Yanlışlıkla hızlı keserseniz, kanamayı hızlı bir şekilde durdurmak için az miktarda styptik toz uygulayın.

Kedinizin mizacına bağlı olarak, bir seferde yalnızca birkaç çivi kesebilirsiniz ve bunda bir sorun yok. Kedinize karşı sabırlı olun ve tırnağa direnirse onu cezalandırmayın. Kediniz tırnaklarını kesme girişimlerinizi sürekli olarak reddediyorsa, onu tırnak düzeltmesi için veterinerinize götürün.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*