Kedinizin Hasta Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

Kedi türlerinin en büyük özelliklerinden biri de, ihtiyaç duydukları yardımı alamadıklarında kısmen suçlu olmalarıdır. Gerçekten de, kediler ketum, gizemli ve herhangi bir zayıflık belirtisini açığa vurmaya karşı kararlıdır. Gerçeği en deneyimli ve ilgili kedi sahiplerinden bile saklayan şey onların sinsi doğasıdır. 

Kedinizin hasta olduğuna dair işaretleri bilmek, başlamak için harika bir yerdir, ancak her zaman net veya kolay değildir. Bununla birlikte, semptomları tanımlayabilmek, hastalık veya yaralanmaları zamanında gidermenize yardımcı olabilir.

Kedinizin hasta olduğunun en bariz göstergelerinden biri davranışlarıdır. Onlar alışkanlık yaratıklarıdır, rutinlerinden herhangi bir sapma not edilmeli ve ele alınmalıdır. Örneğin, daha önce konuşkan veya yapışkan bir kedi, aniden rutin dışına çıkabilirler , açıkça kendini hissetmiyordur. Aynı şekilde, aniden her zamankinden daha fazla ses çıkarmaya başlayan sessiz bir kedi, yardıma ihtiyaçları olduğunun sinyalini veriyor. 

Döküntüler

Herhangi bir değişiklik, hatta küçük olanlar bile ciddi bir şeyle bağlantılı olabilir. Normal yollarında yemeyi veya içmeyi bırakan kediler de bir hastalık veya yaralanmadan muzdarip olabilir. Genel bir kural, optimum beslenme ve hidrasyon aldıklarından emin olmak için yiyecek ve suyu dikkatli bir şekilde ölçmektir. 

Dehidrasyon yaygın bir hastalıktır ve hemen tedavi edilmelidir. Benzer şekilde, kediler yemeyi bıraktıklarında, ciddi sonuçlara yol açabilen hepatik lipidoz (yağlı karaciğer hastalığı) adı verilen bir durumu hızla geliştirebilirler. 

Yeme-İçme demişken…

Nispeten kısa bir süre içinde kilo alır veya verirse, kedinizin hasta olması mümkündür. Birlikte çok fazla zaman geçirdiğinizde bu değişiklikleri fark etmek her zaman kolay değildir. Bu nedenle yedi yaşından büyük kediler için yılda iki kez randevu almanızı öneririz . Bu şekilde hızlı kilo alma/verme gibi yaşa bağlı endişelerin kontrolden çıkmadan önüne geçebiliriz.

Kedilerde Kusma ve İshal

Kusma ve ishal normal kedi davranışları değildir ve kesinlikle hafif değildirler. Popüler görüşün aksine, kıl yumağı tükürmek gerçekten yılda 1-2 kez olmalıdır (eğer varsa). Kedinizin çöp kutusu alışkanlıklarında değişiklik veya mamasını ya da suyu tutamaması durumunda hemen veterineriniz ile görüşün

Hasta bir kedi, idrarını yapmaya veya dışkılamaya çalışırken de zorlayabilir veya sıkıntısını seslendirebilir. Bir kedinin bu şekilde tepki vermesi çok zaman alır ve onların ricaları göz ardı edilmemelidir.

Kediniz Hasta Olduğunda

Kediniz hastaysa, muhtemelen titiz tımar etme alışkanlıklarını bırakacaktır . Yağlı tüyler, kulak veya gözde birikme, hatta düğümler veya paspaslar görebilirsiniz. 

Diş hastalığı , göz ardı edilirse dayanılmaz ağrılara neden olabilir ve zamanla vücutta büyük hastalıklara yol açabilir. Yemek yerken kötüleşen nefesi, yiyecekleri düşürmeyi veya hassasiyeti takip edin.  

Rutin Ziyaretlerde Bir Göz

Kedi sağlık muayeneleri , önemli sağlık sorunlarını önlememizi sağlar. Kedi sahiplerinin ve veteriner ekibimizin tüm çabalarına rağmen kazalar olabiliyor. Kediniz ciddi semptomlar gösteriyorsa, lütfen derhal acil veteriner bakımına başvurun . 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*