Kısırlaştırılmış Kedi Maması

Kısırlaştırılmış Kedi Maması 

Kısırlaştırılma operasyonun kedilerimizin sağlığı açısından bir çok faydası vardır. Kısırlaştırma operasyonu, kedilerimizin üremesini imkansız hale getiren cerrahi bir işlemdir. Kısırlaştırma, veteriner hekimlerimiz tarafından gerçekleştirilen bu işlem sırasında dişi kedilerin yumurtalıkları ve rahiminin tamamının alınmasıdır. Erkek kedilerde kısırlaştırma işleminde ise kedilerin testisleri alınmaktadır.

Kısırlaştırma operasyonun sağlık açısından faydasına gelirsek ,bunların başında dişi kedilerin yumurtalık ve rahim kanseri gibi hastalıklara yakalanma risklerini ortadan kaldırılması yer almaktadır. Kısırlaştırılma operasyonu erkek kediler de ise tesis problemlerine maruz kalma olasılığını azaltmaktadır. Fakat kısırlaştırılmış kedilerimizde bazı hormonal değişiklikler yaşanmaktadır. Buna bağlı olarakta fiziksel aktivitesi azalan kediler kilo almaya yatkın hal gelmektedir. Bu tür olumsuzlukların önüne geçmek için kısırlaştırılmış kedilerimizi kısırlaştırılmış kedi maması ile beslememiz oldukça önemlidir.

Kısırlaştırılmış Kedi Mamasının Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Kedilerimizde kısırlaştırma operasyonu sonrası vücutlarında meydana gelen değişimin yarattığı etkilerden biri olan kilo alımının sağlık  sorunlarına yol açmasını ve operasyon sonrasında idrar yollarında görülen taş oluşumu riskini önlemek adına doğru beslenme diyetleri uygulanarak, kedinizin formda kalmasına ve sağlıklı bir hayata sahip olmasına katkı sağlayabiliriz. Kısırlaştırılmış kedi maması tam da bu noktada kedimizin ve bizim işimizi oldukça kolaylaştırıyor. Tabi ki bu mamaları veteriner hekiminize danışarak tercih etmemiz gerekiyor.

Kısırlaştırılmış kedilerimize özel olarak üretilen, düşük kalorili ve taş oluşumunu engelleyecek şekilde geliştirilen mamalar sayesinde, kedimizin yeni hayatında karşılaşabileceği olası tüm durumlar için beslenmesiyle alakalı gerekli önemi alarak, sağlıklı bir yaşam süresine katkı sunmamız mümkün. Protein oranı yüksek, kolayca sindirilen kısırlaştırılmış kedi mamaları düşük karbonhidratlı olduğundan, büyüme yoluyla sağlıklı kilo kontrolüne yardımcı olmuş oluyor. 

Kısırlaştırılmış kedi mamasının en önemli özelliklerinden birisi; magnezyum, kalsiyum, fosfor gibi minerallerin dengesi dikkatlice belirlenmesidir. Bu sayede söz konusu minerallerin birikmesiyle oluşan idrar yollarını tıkayan taş oluşumunun da önüne geçilmiş oluyor. Ayrıca kaliteli kısırlaştırılmış kedi mamasının içeriğindeki yağ oranının normal mamalara göre ortaya %50 azaltılmış olması kedilerimiz için oldukça avantajlı bir durum. 

Farklı Özelliklere Sahip Kısırlaştırılmış Kedi Mamaları

Bu konuda bazı özel besinler kısırlaştırılmış kedi mamlarının içerisinde bulunmaktadır. Farklı balık çeşitleri, somonlu balık ve hindili, tavuk ya da biftek ile karıştırılmış olarak farklı gıda takviyesi altında bu ürünler tercih edilmelidir. Tabi ki et yoğunluklu olarak mamalar alınırken mutlaka pirinçli be pek çok değişik minare ve vitaminlerin de yer aldığı seçenekler kullanılmaktadır.

Yaşlılık dönemlerinde çok fazla hareket etmeyen ve kısırlaştırıldıklarından dolayı bir takım sağlık problemleri yaşamaya başlayan kedilerimiz için, onlara özel olarak hazırlanmış dengeli şekilde beslenmelerine imkan tanıyan bu mama seçenekleri ile bizlere sunulmaktadır. Kediniz için doğru kısırlaştırılmış kedi mamasını tercih etmeye dikkat ediniz. Onun zevkini en iyi siz bilirsiniz. 

Kısırlaştırılmış Kedi Maması Nasıl Olmalı?

Kedi sahiplerinin kararsız kaldığı konulardan biriside kısırlaştırılmış kedileri için mama seçimidir. Kısırlaştırılmış kedilerimizde hormonal bir takım değişimler yaşanır. Kediler de hormonal aktivite ve hareket oranı azalır. Bu nedenle kısırlaştırılmış kedi daha az enerji harcamaktadır. Enerjiye bağlı olarak hareket azaldığı için kedimiz kilo almaya yatkın bir hale gelmektedir. Dolayısıyla; kedilerin kısırlaştırıldıktan sonra beslenmelerine ayrıca önem göstermeliyiz sevgili kedi sahipleri. 

Özellikle kısırlık operasyonu sonrasıda kedilerin beslenmesinin nasıl yapılması gerektiğini çoğu kedi sahipleri tarafından bilinmez. Kısırlaştırma ameliyatı sonrası kediler için büyük bir öneme sahiptir ve tabi ki bizler içinde. Çünkü; bu dönem sonrasında kedilerimizin hormonlarında değişimler ile birlikte yaşam tarzlarıda değişir. Elbette, yaşam tarzlarının değişiminde en önemli alanı beslenmeleri oluşturur. Kısırlaştırılmış kedilerimiz özel bir beslenme düzenine sahip olmalıdır.

Kısır kedi mamaları, kedilerde beslenme düzeni içinde en önemli faktörlerden birisidir. Kısırlaştırılmış kedi mamaları pek çok markalarda mevcut. Fakat her markanın kısır kedi maması kaliteli olmaya bilir. Kısır kedi maması alırken mamanın içeriğine bakılması gerekmektedir. Farkında olmadan aldığımız kısır kedi mamalarının içeriklerinde olmasından gereken fazla ürün ya da kedi sağlığını olumsuz etkileyecek ürünler olabilmektedir. Lütfen kısırlaştırılmış kedi maması alırken dikkat edelim. 

Kısır Kedi Mamasının Özellikleri

 • Yapay koruyucu içermezler,
 • Kesinlikle gluten içermez,
 • Eklem sağlığını desteklemektedir,
 • Kısırlaştırılmış kedi mamalarında balık yağı bulunur,
 • Kaliteli et ürünlerinin yanı sıra bitkisel besinler de içerirler,
 • Özellikle A, C, E vitamini yüksek ve değerleri iyidir
 • Aleovera gibi doğal antioksidanlar içerir,
 • Barındırdığı tahıl oranı alerjik etkiye sahip mamalar değildir.
 • Bu özelliklerin olduğu kısırlaştırılmış kedi mamaları kedi sağlığını desteklemektedir.

Alerjiye Neden Olan Kısırlaştırılmış Kedi Mamaları

Bazı ürünler, kedilerimizde alerjik reaksiyonlara sebep olurlar. Bunlar; mısır, mısır gluteni, buğday, digest, soya, kurulmuş arpa küspesi gibi ürünler sayılabilir. Bu ürünlerin olduğu kısırlaştırılmış kedi mamaları son derece sakıncalıdır. Bu ürünlerin hiç bir kedimizin yemek listesinde yer almamalıdır. Zira bu ürünlerin  kedilerimize hiç bir yararı yoktur. 

Ucuz ürün oldukları için mama üzerine yapıştırılan içerik bölümünü doldurulmak için kullandıkları ürünlerdir. Bu nedenle de; bu ürünlerin bulunduğu mamalardan uzak durup tercih edilmemelidir. Bazı kedilerimiz alerjiye yatkın olmayabilirler. Fakat; sürekli bu tür kalitesi düşük mamaların tüketilmesi ilerleyen zamanda kedilerimize alerji başlangıcına sebep olabilir. 

Kısır Kedi Mamasının Böbrek ve Mesane Taşlarına Etkisi

Kısırlaştırılmış kedi mamaları, mesane taşlarının oluşumunu engelleyici özelliğe sahiptir.  Genellikle erkek kedilerimizin bünyesi mesana taşları ve böbrek problemlerine yatlıklık göstermektedir. Kısırlaştırılmış kedi mamalarında yağ oranı gibi tahıl oranı da düşüktür. Böylece bu sorunların önüne geçebiliriz. Fakat;  bu nokta da önemle belirtilmesi gerekir ki kedilerimize  proteinin de düzenli ve yeterli seviyede verilmesi gerekir. Fazla protein alımı da elbet kedilerimiz için zararlı olabilir.

Kısırlaştırılmış Kedi Maması Nasıl Kullanılmalı?

Kısırlaştırılmış kediler normal kedi maması ile de beslenebilirler. Ama bu durumda kedi sahipleri kedilerini çok iyi bir şekilde takip etmeleri gerekmektedir. Aksi taktirde kısırlaştırma sonrasında hormonal değişimler yaşayan kedilerimiz hızla kilo alabilirler.

Normal mama kullanımı sırasında mamanın miktarını kedinin kilosuna göre sürekli ayarlayarak denge sağlamak oldukça zor bir durumdur. Bu nedenle de kısırlaştırılmış kedi beslenmesi için en pratik yöntem, kedinin yaşına uygun bir kısır kedi maması kullanmaktır. Ancak mamanın üzerinde yazan kullanım talimatlarına ve beslenme tablosuna mutlaka uymalısınız. Aksi takdirde gereğinden fazla miktarda tüketilen kısır kedi maması kedimizin kilo alımının önüne geçemeyeceği gibi üzerine daha çok kilo almasına neden olabilir. Bu nedenle de mutlaka mama paketi üzerinde yazan kullanım miktarına uymalıyız.

Ayrıca kuru mama tüketen kedilerimiz yaş mama tüketen kedilerimize göre daha fazla miktarda su içmeye ihtiyaç duyduklarını unutmamalıyız ve kedilerimizin mama kaplarının yanına mutlaka taze su bulundurmalıyız. Buna rağmen kedimiz su içmeyi reddediyorsa haftada bir kaç kez kedimize kısırlaştırılmış kedi konservesi verebiliriz.

Kısırlaştırılmış Kedi Maması Fiyatları Ve Markaları 

 • Pro Plan Okyanus Balıklı Kümes Hayvanlı Kısırlaştırılmış Kedi Maması 3 KG (168,68 TL)
 • Hills Sterilised Tuna Balıklı Kısırlaştırılmış Yetişkin Kedi Maması 3 KG (173,53 TL)
 • Royal Canin Sterilised Kısırlaştırılmış Yetişkin Kedi Maması 4 KG (185,17 TL)
 • N&D Tahılsız Kısırlaştırılmış Tavuklu Ve Narlı Kedi Maması 1,5 KG (133,38 TL)
 • Dr.Sacchi Premium Sterilised Kısırlaştırılmış Kedi Maması 10 KG (138,22 TL)
 • Purina One Sterilised Sığır Etli Kısırlaştırılmış Kuru Kedi Maması 1,5 KG (59,07 TL)
 • Reflex Balıklı Kısırlaştırılmış Yetişkin Kuru Kedi Maması 1,5 KG (39,67 TL)
 • Brit Care Sterilised Kısırlaştırılmış Kedi Maması 8 KG (245,31 TL)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*