Kuru Kedi Mamaları

kuru kedi mamaları
kuru kedi maması

Kedilerimizi kuru mamayla beslemenin en avantajlı nedenlerinden biri kuru kedi mamasını, uzun süre ve daha kolay saklamasıdır.

Ayrıca kedinize kuru mama vermek kedinizin dişindeki tartar yoğunluğunu da kontrol altında tutarak, kedinizin ağız sağlığını korumasına yardımcı olur. Kedinize mama verirken  hem yaş mama hemde kuru mamayı karıştırarak kedinize vermek daha faydalı olacaktır. Böylece her iki mamanında içindeki değerli besinleri almış olacaklardır.

Zengin aromalarıyla lezzetli kokular yayarken, içerdiği suylada kedinizin böbreklerine ve idrar yolu sağlığına destek olur. Tartar yoğunluğunu kontrol altında tutarak ağız sağlığını korurken onlara daha dengeli bir beslenme sunabilmenizi sağlar. 

Kuru Kedi Maması Nedir? Kuru Kedi Maması Nasıl Üretilir?

Bir et işleme fabrikasında etin suyu ve yağı, protein içeren kısımlarından ayrılır. Kurutulan proteinler daha sonra büyük parçalar halinde hayvan maması olarak fabrikalara gönderilir. Orada protein parçaları daha küçük parçalara ayrılır.

Et ürünleri, düdüklü kazanda pişirilir. Akıcı bir kıvama gelinceye kadar öğütülür.

Büyük karıştırıcılar; etin içine vitamin, soya fasulyesi, mısır unu, nişasta, tatlandırıcı ve başta su olmak üzere bazı sıvı maddeler ekler.

Karışım, yoğunlaşsın diye ısıtılır ve daha sonra kuru mama istenen şekli alsın diye kalıp çıkarma makinesinin içinden geçirilir. Mama, %12’den az nemli olacak şekilde kurutulur ve daha önceden basılıp hazırlanmış paketlere ya da kutulara doldurulur. Kuru mamalar artık hazırdır!

Kuru Kedi Maması Sağlıklı Mıdır? Zararlı Mıdır?

Kedilerimiz için kuru mamaların fayları ve zararları bulunmaktadır. Kediler için kuru mamaların uzunluğu, depolama kolaylığı ve kullanım nedeniyle kedi sahipleri için çok popülerdir. Bu yüzden uzun süreli kullanımlardan kaynaklanan olumsuz etkilerin bilinmesinde fayda vardır.

Devlet Üniversitelerindeki veterinerlik fakültelerine göre yaş mama (konserve) ile beslenen kediler , kuru mama ile beslenen kedilere kıyasla farklılık görünmektedir.

Hematüri (kan ile idare çıkma), sistit ve ürolitiazis (ICD) daha duyarlı olduğu gözlemlenmiştir. Bu hastalıkların belirtileri, kuru mama ile beslenmeye devam edilen kedilerde daha sık (3-4 kat)olarak görülmüştür.

Aynı zamanda, bu etki ucuz mamalar ve profesyonel seri kuru mamalar gibi bir ayrıma tabi tutulduğunda  belirtilen çerçevede kalan kuru mamanın kalitesinden pratik olarak bağımsızdır.

Ayrıca yapılan çalışmalar neticesinde şüphesiz kuru ve aynı formülden beslenen kedileri karşılaştırırken sistit ve ICD riskide bu sebeple buna örnek gösterilmiştir. Benzer bir etki, kedilerde hematüri’nin (idrarda kan hücreleri(eritrosit alyuvar) bulunması durumudur. Hematüri yüksek oranda magnezyum içerikli kuru mamalar ve gıdalar ile beslenmesinden kaynaklandığı deneyle de ispatlanmıştır.

Kuru Mama’nın suyla temas ettirilmesi (% 80’e kadar) normalinden daha çok  idrara çıkma işlemine neden olur. Bu çok tavsiye edilmez kuru mamanın suyla karıştırılması gibi.  Kuru mamasını yiyen kediler genellikle daha az idrar üretir. Ancak konserve (yaş mama) tüketen kedilerden çok daha yüksek bir konsantrasyonda – bu faktörlerin ikisi de hastalık olasılığını, özellikle de ICD’yi artırır. 

Bu sadece kuru mamalardaki su içeriğinin azalması ile değildir. Aynı zamanda minerallerin artması ve düşük veya kaliteli mamalar veyahut tahılsız deri mamalar  ilede böbrekler üzerindeki yükü artıran “kötü” fosfor ve azot kaynakları durumunda da rol oynar.

Bu nedenle, kuru mamaların suyla ıslatılması önerilmez. Onun yerine az miktarda konserve gıda (yaş mama) ile karıştırılması tavsiye edilir.  Genelde fazlaca bir önemi olmasada kuru mamaya alıştırma evresinde bu yöntem işe yaramıştır .

Kuru Mamaların Olumsuz Etkileri Nasıl Azaltılır? 

Kedinizin her zaman temiz ve taze içme suyuna sahip olduğundan emin olun. Kedinize sadece kuru mama vermeyin; bu yalnızca vücuttaki su ve aşırı mineral tuz eksikliğini artırır. 

Dolu bir kase kuru mama ve su için boş bir kase olması tamamen kabul edilemez. Bu kedinizde dehidrasyon’a ( aşırı sıvı kaybına )sebep olur. 

Kuru mamalarınızı sakladığınız ortama dikkat edin ve direk hava ile etkileşime girmesin. Bu tür bir yaklaşım kuru mamanın ömrününün etkisi için daha faydalıdır. Kedinizi beslemek için daha iyi olur, sadece zaman zaman yemek yiyebilir. Mümkünse, deneylerde taş büyümesini yavaşlatan yarı kuru ve omega çoklu doymamış yağ asidi takviyeleri içeren beslemeleri kullanın. 

Kuru mamaların zararlı olduğu anlaşılmasın sadece genelde doğru bilinen yanlışlar varki bizler canımız gibi baktığımız kedilerimize bilmeden zarar verebiliyoruz. Bu sebepledirki Kedilerde Kuru mama önemlidir buna %100 diyemem ama en azından profesyonel seri kuru mamaları tercih etmeniz önemlidir.

Şunu unutmayın sadece kuru mamaya dayalı bir beslenme, sisteminden kaçının arada farklı besinler, vitaminler ve takviyeler denemenizde büyük faydalar var. 

Kuru Mama Çeşitleri

 • Tahılsız kedi mamaları,
 • Yavru kedi maması,
 • Yetişkin kedi maması,
 • Yaşlı kedile maması,
 • Özel kedi maması,
 • Kısırlaştırılmış kedi mamları,
 • Diyet ve light kedi mamaları.

Kuru Kedi Maması Tarifleri

 • 3 Su bardağı Tam buğday unu
 • 600-700 gram kadar haşlanmış tavuk göğsü
 • 1 Su bardağı mısır unu
 • 2 Su bardağı çavdar unu
 • 1 Fincan kırık buğday
 • 1 Su bardağı yağsız süt tozu
 • 1 çorba kaşığı balık yağı
 • 3 çorba kaşığı dolduracak kadar kıyılmış temiz maydonoz
 • 5 çorba kaşığı bitkisel yağ

Tarifi;

Fırını 180 C de ısıtalım.

Büyük bir kabın içersinde unları süt tozunu maydonozu harmanlayalım. Homojen bir püre haline gelene kadar, blendır da haşlanmış tavuk göğsünü, yağları birlikte çekelim. 

Püre haline gelen tavuğun etini unun olduğu kaba karıştırırken yavaş yavaş su ilave edilim.  Hamurun kıvamı kulak memesi sertliğinde olmasına dikkat edelim. 

Yaptığınız hamuru rulo haline getirip küçük küçük keselim. Tabanına fırın kağıdı serdiğiniz fırın tepsisi üzerine taneleri koyalım.

Fırında kahverengi- altın rengi alana kadar pişirelim. Pişirme esnasında tanelerin eşit pişmesi için arada sırada taneleri karıştırabilirsiniz.

Mamalar yaklaşık 25 30 dakikada pişecektir. Fırını kapatın ve kapağını açmadan sabaha kadar iyice kuruması için tepsiyi fırının içinde bırakın.

Sabah fırında tepsiyi aldığınızda mama hala ılık ve hafif nemli olabilir. Bu son nemin de uçması için iki saat kadar açıkta bırakıp iyice soğuyunca hava geçirmeyen buzdolabı poşetlerinde saklayabilirsiniz.

Daha çok kuru kedi maması tarifleri için buraya göz atabilirsiniz.

En İyi Kuru Kedi Mamaları Ve Fiyatlar

 • Royal Canin Mother & Baby cat Anne ve Yavru Kedi Maması 2 Kg (128,25 TL)
 • N&D Prime Tavuk ve Narlı Tahılsız Yavru Kedi Maması 10 Kg (428,18 TL)
 • Hills Kitten Tavuklu Yavru Kedi Maması 1.5 Kg (96,17 TL)
 • Acana Wild Prairie Tahılsız Tavuklu Ve Balıklı Kedi Maması 1,8 Kg (148,63 TL) 
 • Orijen Six Fish Tahılsız Balık Yavru Ve Yetişkin Kedi Maması 5,4 Kg (434,98 TL)
 • Advance Sensitive Somonlu Yetişkin Hassas Kedi Maması 1.5 Kg. (86,56 TL)
 • Profine Düşük Tahıllı Sterilised Tavuklu Kısır Kedi Maması 10 Kg (287,72 TL)
 • Lavital Sensitve Somonlu Yetişkin Kedi Maması 1,5 Kg (59,30 TL)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*