Munchkin Kedisi -Bakımı – Sağlığı ve Tarihi

munchkin kedisi
munchkin kedisi

Munchkin kedileri hızlı, enerjik, eğlenceyi seven ve sevecendir. Bacak uzunluğundaki eksikliklerini, benzersiz görünümleri ve sevecen mizaçlarıyla telafi etmekten çok daha fazlasını yapıyorlar.

Munchkin, adından da tahmin edebileceğiniz gibi, kısa tarafta. Cüce kedi ırkları arasında gerçekten benzersizdir – bu küçük kedicik, küçük bacakları dışında, normal bir yetişkin kedinin diğer tüm boyut göstergelerine gerçekten uyar. Munchkin’i hiç duymadın mı? Bunun nedeni muhtemelen nispeten yeni olmaları ve 2000’li yılların başında Uluslararası Kedi Derneği tarafından kendi cinsleri olarak meşrulaştırılmalarıdır.

Bu kediler genetik mutasyonun ve biraz karmaşık bir üreme sürecinin sonucu oldukları için nispeten nadirdirler. Munchkin kedilerinin ne kadara mal olduğunu merak ediyorsanız , soyağacına bağlı olarak kediniz için 500-1200$ arasında bir harcama yapmayı bekleyebilirsiniz .

Görünüm

Munchkin kedileri, çoğu kedi meraklısının ya sevdiği ya da nefret ettiği belirgin bir görünüme sahiptir. Bu minyon evcil hayvanlar, ortalama bir kediden yaklaşık 3 inç daha kısa olan bacaklarıyla, belirgin şekilde yere yakındır. Munchkin’in vücudunun geri kalanı, sıradan ev kediniz için oldukça tipiktir ve yetişkinlerin çoğu 6-9 pound arasında bir ağırlığa sahiptir. Görsel olarak, birçok kişi Munchkin’i kedi krallığının Dachshund’u olarak görebilir. Hatta bazıları Munchkin’e “sosisli kedi”, sevgili “sosis köpeğine” benzer bir takma ad olarak atıfta bulunur.

Munchkin’in kısa uzuvları, doğal bir genetik mutasyondan kaynaklanır ve türün tanımlayıcı özelliğidir. Munchkin kedileri tüm renk kombinasyonlarında ve tüy stillerinde bulunur ve kısa tüylü, uzun tüylü veya tüysüz olabilir. Kısa tüylü Munchkin’lerin orta yoğunluklu peluş tüyleri varken, uzun tüylü Munchkin’lerin ipeksi pürüzsüz kürkleri vardır. Popüler ceket tonları ve desenleri tekir, patiska, gri ve düz siyahtır.

Önemli bir not: Munchkin kedisinin birçok rengi bulunsa da, diğer kedi ırklarının minyatür versiyonları değil, kendi farklı ırklarıdır. 

Bu meraklı kedi yavruları etraflarındaki dünyayı keşfetmeye bayılırlar ve hatta daha iyi görebilmek için arka ayakları üzerine tavşan gibi tünerler!

Mizaç

Munchkins, genellikle çocuklarla ve diğer evcil hayvanlarla iyi geçinen aktif, arkadaş canlısı kedilerdir . Bu meraklı kedi yavruları etraflarındaki dünyayı keşfetmeye bayılırlar; hatta daha iyi görebilmek için bir tavşan gibi arka ayaklarının üzerine tünerler!

Bu kedilerin eğlenceyi seven, yavru kedi tavrını yetişkinliğe kadar sürdürdüğü bilinmektedir. Bu sevimli kediler, oyuncaklarla oynamakla ve etrafta koşmakla meşgul olmadıklarında , insanlarıyla birlikte uyumayı severler. Munchkins, insanlarıyla vakit geçirmeyi seven , sosyal, zeki ve kendine güvenen kedilerdir.

Sertifikalı kedi davranış danışmanı Marilyn Krieger, “Munchkins, kendinden emin dışa dönükler olarak bilinir” diyor . “Genel bir kural olarak, insanlarla sosyalleşmeyi severler, enerji doludurlar ve oyun oynamayı ve keşfetmeyi severler. Çevrelerini merak ederler [ve her şeyi kontrol ederler].”

Krieger, Munchkin kedilerinin bir saksağana benzer istifleme eğilimlerine sahip olabileceğini – daha sonra oynamak için “favori” nesneleri saklamayı sevdiklerini söylüyor. Mücevherleriniz kaybolursa, küçük Munchkin’iniz suçlu olabilir.

“Munchkins, küçük boylarına rağmen koşmayı ve zıplamayı sever. Kedi ağacı oyununu, tüy oyuncaklarını ve diğer kedi ve köpeklerle etkileşimli oyunları teşvik edin.”

Yaşam İhtiyaçları

Munchkin kedisi, koşacak ve oynayacak yeri olduğu sürece, çoğu iç mekan yaşam koşuluna çok uygundur.

Krieger, “Son derece aktif ve enerjikler” diyor. “Yalnız ve başkalarıyla oynamaktan zevk alıyorlar ve sık sık evin etrafında inanılmaz hızlı yarışıyorlar.”

Bu enerjik kedi, küçük bacaklarında ciddi bir hız kazanmayı sever ve dar köşeleri hassas bir şekilde yuvarlayabilir. Bir kitaplığın tepesine tek seferde çıkamayabilir ama yine de zıplamayı ve tırmanmayı sevecektir.

Alçak bir giriş noktasına sahip bir kedi ağacı , Munchkin’inizin yükseklikleri kolayca keşfetmesine yardımcı olmanın harika bir yoludur. Genellikle bir minder üzerinde kucak veya güneşli bir yer bulmak için kanepelere ve kanepelere inmek için yeterli havayı alabilirler ve tırmanmada diğer kedi türleri kadar iyidirler. Bu yüzden perdelere dikkat edin ve herhangi bir ağaca tırmanmadığından emin olun .

Munchkin, köpeklerle , diğer kedilerle ve küçük çocuklarla iyi geçinen, uysal bir cinstir. Bu sevimli kediler, aile hayvanları olarak veya yetişkin sahiplerine refakatçi olarak sevgi dolu bir katkı sağlar. Temel olarak, yaşam durumunuz ne olursa olsun, bir Munchkin tam olarak uyum sağlayabilir. Sadece uzun süre yalnız kalmadığından emin olun.

Krieger, “Bu kediler sosyal kelebekler” diyor. “Sevdikleri insanların dikkatini çekmeyi severler ve en çok kucakta oturmaktan, sevilmekten ve sarılmaktan zevk alırlar.”

Kedi Bakımı

Munchkin’inizi tımarlamak, ceket stiline göre yönlendirilecektir. Kısa tüylü Munchkin’ler haftada bir fırçalanmalıdır , uzun tüylü Munchkin’ler ise tüylerinin dolaşmasını önlemek için daha sık fırçalanmalıdır. Munchkin’iniz kendini temizleyecektir, ancak sınırlı bacak erişimi, bu kedi için hijyeni biraz daha zorlaştırabilir. Küçük kedicik arkadaşınızı temiz tutmak için ara sıra banyo yapmak iyi bir fikirdir. Ayrıca tırnaklarını kesmeli ve kulaklarını temiz tutmalısın .

Munchkins, insan güdümlü egzersiz için çok fazla şeye ihtiyaç duymaz: Bu kediler gün boyunca koşmayı ve oynamayı severler ve genellikle kendilerini sıkıştırırlar. Onları sağlayın kedi oyuncak , düşük–toprak kedi ağaçları ve scratchers onların enerjisini işe yardımcı olur.

Blum Hayvan Hastanesi, DVM, CVJ, Natalie L. Marks , “Munchkins, küçük boylarına rağmen koşmayı ve zıplamayı sever” diyor . “Kedi ağacı oyununu, tüy oyuncaklarını ve diğer kedi ve köpeklerle etkileşimli oyunları teşvik edin.”

Munchkins, bir tasma üzerinde yürümek ve hatta yürümek için eğitilebilen akıllı bir kedi türüdür . Krieger, tıklama eğitimine bol miktarda pozitif takviye ile iyi yanıt verdiklerini söylüyor . Doğal olarak sosyaldirler, ancak aile üyeleriyle (özellikle çocuklar ve diğer evcil hayvanlar) erken tanışma , Munchkin yavru kedinizin güvende hissetmesine yardımcı olacaktır.

Kedinize yüksek kaliteli kedi maması ve tatlı sudan oluşan bir diyet sağlayın . Kısa bacakları nedeniyle, Munchkin’inizin sorunsuz erişebilmesi için çöp kutularının , yemek kaplarının ve su kaplarının kenarlarının alçak olduğundan emin olun . Kedinizin beslenme ihtiyaçlarını karşıladığından emin olmak için veterinerinize danışın.

Kedi Sağlığı

Munchkins, genellikle 12-15 yıllık beklenen bir ömre sahip sağlıklı kedilerdir . Ancak herhangi bir cins gibi, bu küçük kediler de bazı sağlık sorunlarından etkilenebilir. Çoğunlukla, Munchkins, kalp problemleri , idrar yolu enfeksiyonları ve pankreatit dahil olmak üzere çoğu kedi ırkını etkileyen problemler geliştirebilir .

Marks, “Nispeten yeni bir cins olarak, şimdiye kadar herhangi bir hastalık riskinde artış olmaksızın sağlıklı bir cins oldukları düşünülüyor” diyor. “Ancak, çok kısa bacakları nedeniyle, obeziteden kaçınmak ve zayıf bir vücut kondisyonunu korumak çok önemlidir .”

Jüri, Munchkin’in tartışmalı bacak mutasyonunun diğer sağlık sorunlarına veya omurga sorunlarına neden olup olmayacağı konusunda hala kararsız; Bu cins nispeten genç, bu yüzden uzmanların öğreneceği daha çok şey var. Düzenli olarak planlanmış veteriner randevularını alarak Munchkin’inizin sağlıklı kalmasına yardımcı olabilirsiniz .

Tarih

2003 yılına kadar The International Cat Association tarafından bir cins olarak tanınmasalar da, kısa bacaklı kediler uzun yıllardır var olmuştur. Görünüşleri, yavrularda doğal olarak meydana gelebilen bir genetik mutasyonun sonucudur, ancak bugün Munchkin, özellikle küçük bacaklı kediler üretmek için yetiştirilmektedir. Bazıları Munchkins’i yetiştirmenin etik olup olmadığını tartışıyor, çünkü inanılmaz derecede kısa bacaklarının fiziksel deformasyonunu kasıtlı olarak aktarıyor ve bu da hareketliliklerini etkileyebiliyor. Tartışma nedeniyle , Cat Fanciers Association (CFA) ve American Cat Fanciers Association (ACFA), Munchkin’i hala resmi bir cins olarak tanımıyor.

Resmi olarak tanınmaları konusundaki tartışmalara rağmen, kısa bacaklı kedilerin örnekleri uzun yıllardır var. TİKA’ya göre, 20. yüzyıl boyunca dünya çapında küçük kediler kaydedildi, ancak durumları doğal olarak ortaya çıktı ve kasıtlı olarak yetiştirilmedi. 1983 yılında, Blackberry adında kısa bacaklı bir kedi bir sürü yavru kedi doğurdu. Bu, modern Munchkin’in başlangıcıydı.

Modern üreme süreci, bir Munchkin’i (mutasyon cinsiyet seçici değildir) mutasyona sahip olmayan bir kediyle çiftleştirmeyi içerir. Mutasyon baskındır ve bir sürü Munchkin kedisi ile sonuçlanacaktır. Bununla birlikte, iki Munchkin birlikte yetiştirildiğinde, mutasyon ölümcüldür – Munchkin yetiştirme uygulamasının tartışmalı olmasının bir başka nedeni de budur. Eve herhangi bir evcil hayvan getirmeden önce, etik bir yetiştiriciyle çalıştığınızdan emin olun. 

Eğlenceli gerçekler

  • Munchkin kedileri, isimlerini yazar L. Frank Baum’un The Wonderful Wizard of Oz adlı kitabındaki küçük yapılı Munchkin karakterlerinden almıştır . Kısa kedicikler ayrıca “sosis kedileri” olarak da bilinir.
  • Guinness Dünya Rekorları’na göre, kayıtlardaki en kısa yaşayan kedi, 2013 yılında yerden omuzlarına kadar 13.34 cm (5.25 inç) olan Napa, Kaliforniya’dan bir dişi Munchkin kedisi olan Lilieput’tur .
  • Heiress ve sosyetik Paris Hilton’un, sevgiyle “alçak binici kedicikleri” olarak adlandırdığı, uygun bir şekilde Shorty ve Munchkin adlı iki Munchkin kedisi var .

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*