Tavşan Kısırlaştırma

çiftleşen tavşan
tavşanlar

Nötr, orşiektomi veya kastrasyon olarak da adlandırılır. Erkek bir tavşanı veya hayvanı kısırlaştırmak veya kısırlaştırmak için testislerin çıkarıldığı cerrahi bir işlemdir.

Tavşanımı neden kısırlaştırmalıyım?

Tavşanınızı kısırlaştırmanın davranışsal ve sağlık açısından birçok faydası vardır.

  • Bariz yararı, bozulmamış dişiler varsa istenmeyen gebeliğin ortadan kaldırılmasıdır. Tavşan yetiştirmek harika bir aile deneyimi olsa da, yeni tavşanlar için ev bulmak tahmin edilenden daha zor olabilir.
  • Kısırlaştırma testis kanseri riskini ortadan kaldırır. Tavşanlarda üreme kanserleri nispeten yaygındır. 
  • Kısırlaştırılmış tavşanların, binme, idrar püskürtme (veya bölgesel işaretleme) ve saldırganlık gibi hormon kaynaklı istenmeyen davranışları sergileme olasılığı çok daha düşüktür.
  • Kısırlaştırılmış hayvanlarda çöp kutusu alışkanlıkları daha kararlıdır.
  • Tavşanınız, cinsel hayal kırıklığının streslerini yaşamadığı için daha sakin ve idare etmesi daha kolay olabilir.  

Tavşanımı ne zaman kısırlaştırmalıyım?

Tavşanların çoğu dört ila altı aylıkken kısırlaştırılır. Birçok veteriner hekim 6 aylıkken kısırlaştırmayı tercih eder.

Kısırlaştırma ameliyatı neleri içerir?

Bu cerrahi işlem genel anestezi altında yapılır. Diğer hayvanlarda olduğu gibi ameliyattan önceki gece tavşanınızı oruç tutmamalısınız. Tavşanınız ameliyattan önce fizik muayeneye tabi tutulacaktır. Veterineriniz ameliyat öncesi bazı kan testleri önerebilir. 

Bu, tavşanınızın ameliyat olacak kadar sağlıklı olmasını ve evcil hayvanınızı tehlikeye atabilecek önceden var olan herhangi bir problemin olmamasını sağlamak içindir. 

Ameliyat, skrotumda veya skrotumun tabanındaki penisin hemen önünden küçük bir kesi ile gerçekleştirilir. Bu bölgedeki saçlar ameliyattan önce tıraş edilecek ve cerrahi olarak hazırlanacaktır. Testisler çıkarılır. Cerrahi kesi ciltteki dikişlerle kapatılacaktır. Çoğu tavşan ameliyattan 24 saat sonra eve gider.

Tavşanımın hangi ameliyat sonrası bakıma ihtiyacı olacak?

Tavşanınıza muhtemelen hastanede ağrı kesici ilaç verilecek ve birkaç gün boyunca aynı şekilde eve gönderilebilir. Evcil hayvanınızı temiz, sessiz bir ortamda tutun ve insizyonu zorlayabilecek aşırı koşma, zıplama veya sert oynamayı en aza indirmeye çalışın. 

Tavşanınızı normal şekilde besleyin ve 12-24 saat içinde yiyip içmesini beklemelisiniz. Tavşanınızı ve kesiği günde birkaç kez inceleyin ve değerlendirin ve davranış değişiklikleri, iştah, içme, idrara çıkma ve dışkılama ile ilgili endişelerinizi veterinerinize bildirin. Bazen tavşanlar dikişleri çiğner ve cerrahi yarayı açar. Bu acil veteriner müdahalesi gerektirir.

Yedi ila on gün içinde hastanede cilt dikişlerinin alınması gerekecektir.

Kısırlaştırma ile ilgili komplikasyonlar yaygın mıdır?

Genel olarak, bu ameliyatta komplikasyonlar nadirdir. Bununla birlikte, herhangi bir anestezik veya cerrahi prosedürde olduğu gibi, herhangi bir türde her zaman küçük bir risk vardır. Riskleri en aza indirmek için, tüm ameliyat öncesi talimatları izlemeniz ve herhangi bir hastalık belirtisini veya önceki tıbbi durumları ameliyat gününden önce veterinerinize bildirmeniz önemlidir.

Potansiyel komplikasyonlar şunları içerebilir:

Anestezik reaksiyon: 
 Herhangi bir hayvan, herhangi bir ilaca veya anesteziğe beklenmedik bir ters reaksiyon gösterebilir. Bu reaksiyonlar öngörülemez, ancak son derece nadirdir.

İç kanama :   Bu, kesilmiş veya manipüle edilmiş dokulardan herhangi biri ile ilişkili olarak ortaya çıkabilir. Bu çok nadirdir ve ameliyattan sonraki günlerde tavşanınız çok aktifse ortaya çıkma olasılığı daha yüksektir. İzlenecek işaretler arasında zayıflık, soluk diş etleri, dinçlik, iştahsızlık veya yokluk veya şişkin bir karın bulunur.

Ameliyat sonrası enfeksiyon :   Nadir olsa da, bu, kesi bölgesi çevresinde dahili veya harici olarak ortaya çıkabilir. Enfeksiyon antibiyotiklerle yönetilebilir. Enfeksiyonlar en yaygın olarak, bir evcil hayvan ameliyat bölgesini aşırı derecede yaladığında veya nemli ve kirli bir ortamda tutulduğunda ortaya çıkar. Ameliyat bölgesini şişlik, kızarıklık, yara bozulması, irin veya diğer akıntılar için günde birkaç kez izleyin.

Sütür Reaksiyonu veya Sinüs Oluşumu: 
 Bu son derece nadirdir ancak hassas bir vücut operasyon sırasında kullanılan belirli türdeki sütür materyallerine tepki verdiğinde ortaya çıkar. Bu, ameliyattan sonra birkaç haftaya kadar ortaya çıkabilen drenaj yarası veya yolu ile sonuçlanır. Sütür materyalini çıkarmak ve sorunu düzeltmek için daha fazla operasyon gerekebilir.

Kısırlaştırmanın tavşanım üzerinde herhangi bir olumsuz etkisi olur mu?

Tavşanların büyük çoğunluğu, kısırlaştırmanın ardından hiçbir olumsuz etki yaşamayacaktır.

Kısırlaştırma hakkında gerçekler veya araştırmalarla desteklenmeyen birçok efsane ve inanç vardır. Evcil hayvanınız şişman ve tembel olmayacak.

Artıları ve eksileri veya sahip olabileceğiniz endişeleri tavşanlara aşina olan bir veterinerle tartışmaktan çekinmeyin.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*