Yaş Kedi Mamaları

yaş kedi maması
yaş kedi maması

Yaş mamalar kuru mamalara göre sindirebilirlikleri daha yüksek oranda yağ ve protein daha düşük oranda karbonhidrat içirmektedir. Konservelerin içeriğindeki yüksek su miktarı gereksinimlerinden az su tüketme eğilimde olan kedilerin idrar keselerinin ve böbrek sağlığını için önemli ve koruyucudur.

Yaş mamaların içeriğindeki yağların sindirebilirliği, özümsenmesi daha yüksek olduğu için tüylerin ve derinin sağlığı da gelişmektedir. Tek yönlü beslenmenin, pişirmeye bağlı besin değerlerindeki kayıplar veya çiğ gıdaların sakıncaları göz önüne alındığında bir seçenek olarak yaş mamalar önem kazanır. 

Sürekli kuru mama ile beslene kedilerde beslenmeye bağlı riskler her yıl katlanarak büyüyecektir. Oysa beslenmenin hem yaş mama hem de kuru mama ile sağlanması ile lezzet seçenekleri çoğalacak hem de değerli protein kaynakları sağlanmış olacaktır. En ideal kedi beslenmesi % 50 yaş mama , % 50 kuru mama ile sağlanmaktadır.

Bir kedi yaş mama yemiyorsa kuru mamaya olan bağımlılığından ya da yeni bir şey denemek için yeterince aç olmamasından kaynaklı olabilir. Kedinizin yeme alışkanlığı ve programına uygun olarak sabah ve akşam çok az miktarda sadece yaş mama verin, 1 saat sonra yemezse üzerine yine alışık olduğu kuru mamadan az miktarda serpiştirin. Kuru mamayı yiyip bitirdikten sonra ucundan ucundan yaş mamanın tadına bakacaktır ve yaş mamanın  lezzetine varacaktır. Kediniz en fazla iki gün sonra yaş mamayla da beslenmeye alışacaktır.

Yaş Kedi Maması Nedir?

Yaş mama, kuru mamaya nazaran daha farklı bir süreçte üretilmektedir. Genel olarak et yan ürünler, tahıllar, sebzeler, yağlar ve minareler, su ve jelleştirme maddeleri ile karıştırılır. Sonra püre haline getirilmek üzere öğütülür. Ve daha sonra katı hale getirilmesi için bir buhar tünelinde kısmen pişirilir ve bıçaklar ile kesilerek ürünler küp haline getirilir. Böylece ürün gerçek bir et parçası gibi görünür ve etrafı jel veya sos ile doldurularak bir kaba veya konserveye yerleştirilir.

Sonra kabın ağzı kapatılarak, 2 saat kadar basınçlı bir pişiricide, sterilizasyonu sağlamak için pişirilir. Bu süreç koşullarından dolayı, besinler olarak tamamen dengeli bir yaş mama üretmek çok zordur ve genelde günlük beslenmede bir ek besin takviye edilmesi gerekmektedir.

Bugün Türkiye’de farklı kalitelerde yaş mama satışı bulunmaktadır. Bunların  çoğu, çok az et yan ürünü kullanılarak ve şeker ilaveli, %80-85 oranında yüksek su içeriği ile üretilmiş , düşük kalitedeki mamalardır. Ayrıca insanlar, kutunun üzerinde tavuk veya tavuk eti yazdığı zaman, mamanın içerisinde insan gıdasına uygun tavuk eti kullanıldığını düşünmektedir. Fakat, Avrupa da bir üretici, konservenin veya paketin üzerinde, tavuk veya tavuk eti oranı belirtmişse, bunun tavuğun iç organları ya da tavuk unu olabileceğini anlamalıdır.

Besinsel değerleri tam olan yaş veya kuru mamalar, kediler için süreklilikte uygundur ve bazen kedi birini diğerine tercih edebilir. Kediler, kuru mamadan yeterli miktarda su elde edemeyeceği için, mamanın yanında bir kap temiz ve taze suyun bulundurulmasına önem gösterilmelidir.

Yaş Kedi Maması Zararlı mıdır? Sağlıklı Mıdır?

Yaş mamalar özellikle su tüketmeyen kediler için su ihtiyacının karşılanması için önemlidir. Yaş kedi mamaların içeriğinde %75 oranında su barındıran gıdalardır. Yaş mamanın içinde bulunan su, mamanın kolay şekilde sindirilebilmesine de yardımcı olur. Kediler böbrek hastalıklarına yatkın canlılardır.

Yaş mama ile beslenen kediler ise su alınımı artacağı için böbrek hastalıklarına yakalanma ihtimalleri de azalacaktır. Sağlıklı ve kaliteli içerikler kullanılarak yapılan yaş mamaların kediler için bir zararı yoktur. Ama yaş kedi maması satın alınırken içeriğine mutlaka dikkat edilmesi gerekmektedir. Mamaların arkasına bakıldığında mutlaka ilk bileşenin et olması gerekmektedir.

Ayrıca pirinç ve mısır gibi tahılların yüksek orandan kullanıldığı mamalarda satılmaktadır. Tahıllar genellikle maliyeti düşürmek ve gramajı arttırmak için kullanılır. Kedilerin sağlıklı beslenmesi için yüksek tahıl içeren yaş mamalar doğru bir seçim olmayabilir. Bunların yanı sıra kedilerin sürekli olarak yaş mama ile beslenmeleri çeşitli sağlık yollarınada sorun açabilir. Bu sağlık problemlerin başında da diş hastalıkları gelmektedir.

Çünkü yaş mamalar tartar oluşumunu arttırarak diş çürüklerine ve hatta diş kayıplarına yol açabilir. Kedilere yaş mama ve kuru mama dengeli olarak verilmesi gerekmektedir. Kediler ihtiyaçları olandan daha fazla yaş mama tüketmeleri durumda hızlı bir şekilde kilo alabilirler.

Çünkü yaş mamalar lezzetli ve iştah açıcı besinlerdir. Aşırı kilo ise obezite başta olmak üzere diyabet gibi daha pek çok hastalığa neden olabilir. Bu nedenle yaş mama ve kuru mamayı dengelemek önemlidir.

Yaş Kedi Maması Yapımı

Tavuklu Ve Makarnalı Mama

Malzemeler;

  • 1/2 parça tavuk göğsü
  • 1/2 fincan makarna
  • 1 küçük ince kıyılmış havuç
  • 1/2 bardak tavuk suyu
  • 2 çorba kaşığı bitkisel yağ

Tarifi;

İlk önce tavuklarımız yaşıyoruz ve suyunu bekletiyoruz. Başka bir kapta makarnayı haşlıyoruz. Tavukları ve havucu ekliyoruz. Tavuk suyuyla birlikte malzemeleri blenderdan geçirip püre kıvamına getiriyoruz. Soğuk olarak servis ediniz. 

(Daha fazla kedi maması tarifleri için buradan bakabilirsiniz)

En İyi Yaş Kedi Mamaları Ve Fiyatları 

1- Purina – Gourmet Gold Yaş Kedi Maması (4.5tl)

2- Schesir Yaş Kedi Maması                              (7.5tl)

3- Brit Care Yaş Kedi Maması                           (10tl)

4- Naturea Yaş Kedi Maması                             (6tl)

5- Nd Yaş Kedi Maması                                       (7.5tl)

6- Matisse Yaş Kedi Maması.                            (4.5tl)

7- Nutri Feline Yaş Kedi Maması                       (6tl)

8- Chef’s Choice Yaş Kedi Maması                  (5tl)

9- Mırmır Yaş Kedi Maması                                (7.5tl)

10- Hill’s A/D Yaş Kedi Maması                         (15tl)

yaş kedi mamaları

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*